MENÜ
İzmir
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Büyükşehir'de 'tarihi' meclis ve flaş kararlar!
Yerel Yönetimler
16 Ağustos 2019 Cuma 20:35

Büyükşehir'de 'tarihi' meclis ve flaş kararlar!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Smyrna Antik Agora Meydanı’nda gerçekleşti. Tunç Soyer başkanlığında gerçekleşen mecliste flaş kararlar alındı.

Gizem TABAN/GERÇEKİZMİR- İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı olağan ikinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yönetiminde yapıldı. Meclis oturumu Smyrna Antik Agora Meydanı’nda gerçekleşirken, toplantı başlangıcında İzmir’in tarihi ile ilgili video gösterimi, kentteki kazılar ve tarihi çalışmalar hakkında da sunum yapıldı.

Oturumda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Turizm Tanıtma Vakfı’nın (İZTAV) yürüttüğü ortak hizmet projesi kapsamında iş birliği protokolü imzalanması için Başkan Soyer’e yetki verilmesi ve protokol doğrultusunda projeye büyükşehir belediyesi bütçesinden 8 milyon 948 bin 188 TL aktarılması ile ilgili önerge komisyondan oy birliği ile gelmesine rağmen yeniden komisyona gönderildi. Öte yandan Başkan Soyer, cemre toplantılarında verdiği vaatlerin AK Parti Grubu tarafından hatırlatılması üzerine de önemli açıklamalarda bulundu.

IŞIKLAR’A ÖDENECEK ÜCRET ORANINA AK PARTİ’DEN RET

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Grand Plaza A.Ş’deki yönetim kurulu başkanlığı görevinden istifa ederek Başkan Soyer’in danışmanı olarak atanan Silivri Eski Belediye Başkanı Özcan Işıklar’a ödenecek brüt ücretin her türlü ödemeler dâhil Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterine ödenen brüt aylık miktarının yüzde 75’ini geçmemek şartı ile ödenecek ücret oranının belirlenmesi oturumda görüşüldü. CHP Grubu Işıklar’a ödenecek brüt ücret oranı hakkında net yüzde 75 şartıyla ‘olur’ verirken AK Parti Grubu ret oyu verdi. Önerge oy çokluğu ile geçti.

İZENERJİ KENDİ BÜTÇESİYLE ÇÖZECEK

Bazı meclis üyelerinin büyükşehir belediyesine bağlı İZENERJİ A.Ş’de ki KHK’lı işçilerin sorunlarını dile getirmesi üzerine konuşan Başkan Soyer,“Ne yazık ki taşeron işçiyi kaldırma iradesi tam olarak gerçekleşmedi ve bypass yapılarak çözüm arayışında bulunulmaya çalışılıyor. Ancak İZENERJİ kendi bütçesinin olanaklarıyla KHK mağduru arkadaşlarımıza çözüm üretiyor. Bu yüzden meclis gündemine getirmedik. Tereddüt olmasın, bir sıkıntı yok” açıklamasında bulundu.

O ÖNERGE KOMİSYONA GERİ İADE, SOYER’DEN GÜVEN MESAJI

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Turizm Tanıtma Vakfı’nın (İZTAV) yürüttüğü ortak hizmet projesi kapsamında iş birliği protokolü imzalanması için Başkan Soyer’e yetki verilmesi ve protokol doğrultusunda projeye büyükşehir belediyesi bütçesinden 8 milyon 948 bin 188 TL aktarılması görüşüldü. Komisyondan oy birliğiyle gelen komisyona geri iade edildi. Önergenin komisyona iadesi ile ilgili açıklama yapan Başkan Soyer, “Aslında bu önerge komisyondan oy birliği ile geldi ama Hüsnü Bey’in bir talebi olmuş meclis bilgilendirilmesi için… Bizim, kararların oy birliği ile geçmesi noktasında hassasiyetimiz var ama güven esastır diyoruz. İlkesel olarak doğru bulmasak da aramızdaki güvenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle önergeyi komisyona iade ediyoruz” dedi.

AK PARTİLİ BOZTEPE’DEN SOYER’E VAAT HATIRLATMASI

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “Üçüncü Cemre toplantınızda Kadifekale’de yaptığınız bir açıklama var. Agoradan Kadifekale’ye teleferik sözünüz var, hatırlatmak isteriz” dedi. Boztepe Soyer’in cemre toplantılarda verdiği vaatlerle ilgili de hatırlatmada bulundu.  

Boztepe’nin teleferik projesi hatırlatmasına yanıt veren Başkan Soyer , “Unutmuş değiliz. Şuradan başlayacak, oraya çıkacak”dedi.

SOYER: BUNLAR SİHİRLE DEĞNEKLE OLACAK ŞEYLER DEĞİL, KAYNAK VE ZAMANA İHTİYAÇ VAR!

Ayrıca Soyer, cemre toplantılarında verdiği vaatlerin hatırlatılması üzerine şu açıklamayı yaptı: “Yüzlerce proje açıkladık, açıklamadığımız ama yapacak olduğumuz yüzlerce proje var. Ama herkes bilmeli ki bunlar için canla başla çalışıyoruz. Bunlar sihirli değnekle olacak şeyler değil, zamana ve kaynağa ihtiyaç var. Ancak bütün bunların hepsinin yapılacağının altını çizeyim. Canla başla aşkla çalışmaya devam ediyoruz.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Gerçek İzmir