MENÜ
İzmir 17°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP'li Özkan'dan önemli mesajlar: 'Adaylık sorusuna yanıt ve çarpıcı 'Kocaoğlu' yorumu!
Politika
1 Aralık 2018 Cumartesi 16:00

CHP'li Özkan'dan önemli mesajlar: 'Adaylık sorusuna yanıt ve çarpıcı 'Kocaoğlu' yorumu!

Yerel seçimler ve kent üzerine önemli açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Özkan 'Büyükşehir adaylığı' sorusuna yanıt verirken, yeniden aday olmayacağını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında da çarpıcı yorumlarda bulundu.

GERÇEKİZMİR - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan katıldığı radyo programında yerel seçimler ve kent üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Adayı Nihat Zeybekci'ye sözleri üzerinden gönderme yapan ve parti için önemli mesajlar veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Özkan İzmir'de rekor oy alacaklarını söyledi. 

Özkan ayrıca, "Biz Türkiye’yi bu karanlıktan kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Güneşten umudunuzu kesmeyin, her gecenin bir sabahı vardır. Her kışın sonu bahardır. Mart’ın sonu bahardır. Biz kazanacağız” dedi.

ZEYBEKCİ’YE GÖNDERME: KENDİNİ DENİZLİ HOROZU GİBİ HİSSEDERSE…
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin “İzmir mahallenin en güzel kızı, kim istemez ki” söylemini sert bir dille eleştiren Özkan, “İzmir’e karşı saygısızlık... Kişi kendini nasıl bilirse, bir adam kendini çekiç hissederse karşısındaki herkesi çivi gibi görür. Arkadaş kendisini bir şey gibi hissediyor. Ama onun öyle hissetmesinin önemi yok. O daha İzmir’i görmedi. Gelsin, görsün arkadaş kendine gelir. Delikanlı insanların kentidir İzmir… Kadınıyla, erkeğiyle bu kentin yiğit insanları gereken yanıtı verir. Geldiği İzmir’in nasıl bir kent olduğunu görecek, tanıyacak. Kendini Denizli Horozu gibi hissederse başına gelecekleri kendisi bilir. Bu kente karşı büyük bir ayıp etti, özür dilemesi gerekir. Bu kent yiğit bir kenttir, tarihi ortadadır. Ne Zeybekci’ler geldi geçti. O da saman alevi gibi daha başlamadan sönüverdi zavallı… Kendisine geçmiş olsun diyorum” diye konuştu. 

BİZ KENTE CİNSİYETÇİ BAKMIYORUZ
Özkan şöyle devam etti: Biz kente bir kere cinsiyetçi bakmıyoruz. Biz kente, başımızın tacı, gözümüzün nuru, ciğerimizin paresi olarak bakıyoruz. Kente büyük ihtimam gösteriyoruz. Anketler yaptırıyoruz. İlçe ilçe, mahalle mahalle çalışmalarımız devam ediyor. En iyisini, en çok oyu, en güzel projeyi üretecek kim ise kentimizi yönetme şerefine ve mutluluğuna o ulaşacak. Yarışımız gayet güzel gidiyor ve İzmir bundan çok yararlanacak. İzmir’e onu anlayacak onu yeni ufuklara taşıyacak namuslu, birikimli, aslan gibi bir başkanımızı getirip, oturtacağız.

ÖNCE 8 İLÇENİN ADAYLARI BELLİ OLACAK
CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir özelinde aday belirleme süreci hakkında da önemli bir açıklama yaparak, "Adaylar Aralık ayının ortası, sonu gibi belli olur. Önce kaybedilen 8 ilçe sonra hepsi belli olur ama zaten bunlar 1-2 gün arayla gerçekleşir. Ocak ayının başında da Büyükşehir adayımız gelir çalışmalara başlar” dedi.

VATANDAŞTA KARŞILIĞINIZ YOKSA ARKA PLANDA DURACAKSINIZ
Özkan şunları söyledi: Biz anketlere bakıyoruz. Anketlere baktığımız için halkımız bizim hakkımızda ne düşünüyorsa onu ortaya koyuyoruz. Anketlerde 0.1 puan alan arkadaşımız var, 10 puan alan var, yüzde 50-60  alan var. Doğal olarak e çok oyu alan 3-5 kişi bir araya geliyor. Vatandaşta karşılığınız yoksa siyasette teknokrat olacak, arka planda duracaksınız. Bir kişi vitrinde olacak ama tüm parti onun arkasında duracak.

BELEDİYE BAŞKANIMIZIN KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLMASINI İSTİYORUZ
Aday profili üzerine de konuşan Özkan, "Partimizin etik kurallar bildirgesi yayınlanacak öyle eskisi gibi belediye başkanlığı yok artık… Partimiz bundan sonra halka, nereye harcadı, kaç para borçlandı, ne alıp ne verecek bilboardlarda açıklanacak. Belediye başkanı denetlenecek. Bunu yapmayanın belediyeyle ilişkisi olmayacak. Kreş yapacak, kadın eşitliğini savunacak ve bunu geliştirecek projelerle halkın karşısına çıkacak , park yapacak, kenti yağmalatmayacak, kentin gelişiminin önünde durmayacak. Kenti büyütecek, zenginleştirecek ve o zenginlik payını halkla paylaşacak. Biz bunları denetleyeceğiz. Biz belediye başkanımızın kimsesizlerin kimsesi olmasını istiyoruz. Bunu gerçekleştirecek belediye başkanı… Başka çaresi yok! Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkanının başka çaresi yoktur" ifadelerini kullandı. 

KİMSE HADDİNİ AŞMAYACAK!
Özkan, geçtiğimiz haftalarda ilçe başkanları ile yaptığı toplantı hakkındaki eleştirilere ise şu yanıtı verdi: İlçe başkanlarımızla bir araya geldik. Ben onların genel başkan yardımcısıyım. İzmir’in tek Genel Başkan Yardımcısı ve MYK üyesiyim. İlçe başkanlarımızın isteklerini dinledik, Genel Başkanımza sunduk. Hiçbir sıkıntı yaşamadık gayet güzel oldu. İki tane şey var; Kentimizin, partimizin politikalarından ve yönetimden sorumlu kişi il başkanıdır. Biz genel merkezde onların yaptıklarını denetleriz, destek veririz. Kimse haddini aşmayacak! Herkes bulunduğu yeri bilecek! biz haddimizi aşmayız, kentimize karşı saygıda kusur etmeyiz. Kimsede genel merkeze karşı, yöneticilerine karşı, milletvekillerine karşı, belediye başkanlarına karşı saygıda kusur etmeyecek.  Karşılıklı anlayışla, saygıyla, sevgiyle bu iş devam ediyor bir sıkıntı görmüyorum. Bana ulaşan da bir sıkıntı yok. Kent içinde bazı arkadaşlarımız siyaseti hırçın yapmak, kavgacı yapmak bir anlayışta olabilir. Onlar benden uzakta… Ben bir derviş sakinliğindeyim.

BANA İYİLİKLE GELEN İYİLİKLE, KÖTÜLÜKLE GELEN HAKETTİĞİYLE KARŞILIĞINI ALIR
Özkan ayrıca, "Kente, siyasete dair bir kavga verilecekse kavgadan, gözümüzü budaktan esirgemeyiz. Bana iyilikle gelen iyilikle, kötülükle gelen hak ettiği ile karşılık bulur. Benim kimseyi pohpohlamak ya da yüceltmek gibi görevim olmadığı gibi kimseyi alaşağı etmek gibi de bir görevim yok. Kendimi böyle şeylerden men ederim. Gelin tanış olalım, sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz diyorum. bu koltuklar gelip geçici… Bu şehirde yaşamaya devam edeceğiz. Birbirimizin yüzüne bakacağız. Sokaklarda gezerken hem rakiplerimizin, hem bizim saygıdan sevgiden öte bir dilimiz olmağı gibi asla bu kentin insanlarını üzecek bir şeyin içerisinde olmayız. O sakinlikle, o güzellikle bakıyorum. Bakmaya da devam edeceğim" diye konuştu. 

PARTİM BANA GÖREV VERİRSE, BU SANCAĞI YÜKSELTİRİM
Adının İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı noktasında geçmesiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Özkan, “Lütfediyorlar. Bu parti görevidir. Partim bana buyur yap derse, bu sancağı daha yükseğe çıkarmak için elimde geleni yaparım. Canımla, aklımla, İzmir’e karşı duyduğum büyük aşkla hizmet etmeye devam ederim ama bunu diğer arkadaşlarımız da yapıyorlar. İzmir’i başarısını gerçekleştirmek için hep birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

İZMİR’DE REKOR KIRACAĞIZ
AK Parti ve MHP ittifakın İzmir sandığına nasıl bir etkisi olacağı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Özkan, “Çok güzel bir etkisi olur. Biz yüzde 60 oy alırız. Çünkü bu kentin milliyetçileri, Atatürkçüleri, ulusalcıları gereken yanıt  verir. Ya bu oyunda varsınızdır  ya yoksunuzdur. Yoksanız insanlar kendine yakışanı yapar. İzmirli kendine yakışan yapar. Ben İzmir’i tanıyorum. İzmir’in milliyetçi kanadını biliyorum, muhafazakar kanadını biliyorum. Biz hem MHP tabanında hem AK Parti tabanında çok güçlü ittifaklar yapacağız. Göreceksiniz, İzmir’de rekor kıracağız. Yüzde 60’ın altında oy almayacağız. Bizim açımızdan ilçelerde de reel bakış açısı 30 da 30’dur. Bir yanlışımız, konjektürel bir değişim olmazsa bu dönem İzmir’de 30’da 30 yaparız, firesiz olur" açıklamasını yaptı. 

TÜRKİYE’YE BAHARI GETİRECEĞİZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı açıklamalarını şöyle devam etti: 
Realiteye bakıyorum. Selçuk’ta bizim 13 oyla seçimi kaybetmemiz reel bir şey mi? Menderes’i kaybetmemiz reel bir şey mi? Biz buralarda zaten çoğunluktayız. Kendi içimizde bir tartışma yaşanmış, bunların sonuçlarını görmüşüz. Kardeşçe, omuz omuza birbirimizi kucaklayarak devam ediyoruz. Kim ankette birinci çıkarsa, kim en çok oyu getirecekse, kucak kucağa, omuz omuza, yürek yüreğe Türkiye’ye baharı getireceğiz.

AZİZ BEY İLE İLGİLİ KİM HAYAL KURARSA KURSAĞINDA KALIR
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bu dönem aday olmayacağını açıklamasına rağmen anketlerde birinci çıktığı iddiası üzerine konuşan Özkan, “Aziz Bey karşı bir partiden değil… Bizim mücadele arkadaşımız… CHP’yi alır, götürür. Bunda bir şey yok ki, Aziz Bey bizim Büyükşehir Belediye Başkanımız… Aziz Bey üzerinden kim hayal kuruyorsa kursağında kalır” dedi.

Özkan ayrıca Kocaoğlu ile geçmiş dönemde yaşanan sorunlar hakkında da “Bir sürtüşme değil, kent siyaseti içinde olan doğal şeyler… Kendisine bundan sonraki hayatında başarılar diliyor. Çok büyük hizmetleri var, İzmir kendisini unutmayacak. Bundan sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız kim olacaksa ona destek olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

AK PARTİLİ MHPLİ SEÇMENLERİMİZİ BABA OCAĞINA DAVET EDİYORUZ
Özkan açıklamasına şöyle devam etti: Cumhuriyet Halk Partisi sofrasında oturanlar baba evindedir. MHP’li, AKP’li arkadaşlarımız da bize oy verdiklerinde, bizi desteklediklerinde baba evine gelmiş olurlar. Yabancımız değiller, onlar bizimle birlikteler. Bizim altı okumuzdan biri milliyetçilik, biri halkçılık, biri devletçilik… Yani onlar bize oy verdiklerinde baba evi sofrasına oturmuş oluyor. Bu sofrada herkesin yeri var. Bu sofra üzerine tek kelimeyi kabul etmem. Bu sofra büyük ve mukaddes bir sofra… Bu sofra Türkiye’yi var eden sofra! O sofrada bizim gibi düşünenlere de düşünmeyenlere de yer var. Gönlümüz, kucağımız onlara açık… Davet ediyoruz, bu davet bizim! Hepsini baba ocağına davet ediyoruz, buyursun gelsinler. Baba ocaklarında sıcacık çorbamızdan, aşımızda yesinler, bizimle birlikte olsunlar.  Bizi oy vereceklerine, bizle birlikte olacaklarına yüzde yüz eminim. O yüzden rekor kıracağız diyorum. Bu aşk bizim, bu İzmir aşkı bizim, bu kentte yaşayan herkesin aşkı…

İZMİR’İN EMSALİ YOKTUR
1998 yılında Türkiye’nin çok kötü bir noktaya gittiği gördüm. Haritayı açtım ve bana bir Cumhuriyet kenti lazım, ben bu kent üzerinden Cumhuriyet’i anlatmalıyım dedim. O zamanlar İstanbul’da yaşıyordum. İzmir’i seçtim. İzmir’in iki tane konusunda; biri su problemi, biri de eko endüstrisi… Bunların gelişmesi konusunda iki ting tang grubu kurdum, arkadaşlarımızla çalıştık.  Cumhuriyet kenti İzmir’i anlatmaya başladık. Biz İzmir’le ilgilenmeyi Cumhuriyet örneği olarak baktık. Kentin tarihi, kentin mimarisi değil, kentin insan örneği üzerinden yola çıktık. Cumhuriyet insanı nasıl olur, İzmir gibi olur. Benim büyük hayranlığım, aşkım o zaman başlamıştı. O günden bu yana ben İzmir için çalışmaya devam ediyorum. Benim için bir Cumhuriyet kenti İzmir! Emsali yoktur. Ben İzmir için hep aşkla diyorum. Aşk eksiğin tamamlanmasıdır. Bizde İzmir’de bir eksik varsa, bilgimizce, görgümüzce tamamlanması için mücadele ediyoruz.

SÖZÜMÜZ SÖZ, BU KENTİ MUTLU YAŞATACAĞIZ
İzmirli, ulaşım, altyapı sorunlarının çözülmesini istiyor. Yeni bir ufuk bekliyor. Ulaşım tarafından büyük problem yaşıyoruz. Bu biraz Valilik tarafından kentin yanlış planlanmasından, şehircilik noktasında bazı yanlış birikimlerden kaynaklanıyor. Bunlar çözülür, önümüzdeki dönem bunların hepsi biter. Çünkü kente vereceğimiz en büyük armağan mutluluktur. Bir kişi çıkıp 1 saatte kentin bir noktasından diğer noktasına ulaşıyorsa büyük mutluluktur. Bu mutluluğu biz kent halkına yaşatmak zorundayız. Bunu başaracağız. Bu kent mutlu yaşayabilecek bir kenttir. Siz bu kentin önüne engeller koyarsanız bu büyük sorundur.  Biz buna engel olacağız. Kentin mutlu yaşaması bizim için en önemli kıstastır. Kent halkı mutlu olacak. Ulaşımda, temizlikte mutlu olacak.  Suya doğalgaza, kömüre mutluluk içinde ulaşacak. İşsizliği, yoksulluğu yeneceğiz. Sözümüz söz. Biz bu kenti mutlu yaşatacağız. İnsanların yaşam biçimine, mutluluğuna uzatılan her eli kıracağız.

İZMİR GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA DEĞİL!
Özkan, CHP ile İYİ Parti'nin ittifak görüşmeleri hakkında da bilgilendirmeden bulundu ve şu açıklamayı yaptı: Görüşmelerde görevli değilim. Ama gözlemlediğim kadarıyla görüşmeler sorunsuz devam ediyor. İzmir o görüşmeler kapsamında değil. Ama diğer iller ile ilgili görüşmelerde bir sorun yaşanacağını zannetmiyorum. Hem Meral Hanım , hem Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bu sorunları aşacak tecrübe ve birikime sahip… Vatan sevgileri yakalarında bulunan parti rozetinin amblemlerinin daha üstünde…

KENTİN GÜZEL GELECEĞİ İÇİN ZEYBEKCİ’YE Mİ OY VERECEKLER!
İzmir’de milliyetçiler, muhafazakarlar, AK Parti’ye, MHP’ye, İYİ Parti’ye oy veren seçmenler bu kentin güzel geleceği için Zeybekci’ye mi oy verecekler? Biz kente hizmetkar olmaya devam edeceğiz, başka niyetlerle gelenlere de ağızlarının payını vereceğiz. İzmir sahipsiz değil! İzmir bizimdir, bizim olarak kalmaya devam edecek. Biz yürek yüreğe, omuz omuza üreten bir İzmir’de güçlü bir Türkiye’de gelecek nesillerimizin müreffeh yaşamasını sağlayacağız.

TÜRKİYE’Yİ BU KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
Özkan sözlerini şu açıklamalarla sürdürdü: Büyük bir modelin, kalkınmanın İzmir’den doğacağına hep birlikte tanıklık edeceğiz. Yerelde ne kadar çok başarılı olursanız bunun genele yansıması da o kadar etkili oluyor. İzmir’in başarısı bizim genelimize de yansıyor. İzmir, demokratik, özgür yaşam biçimi savunuyor. İzmir, 95 yıllık birikimimizin aynasıdır. Biz bu aynayı Türkiye’ye tuttuğumuzda 9 Eylül de Mustafa Kemal’in güneşiyle aydınlanan bu topraklar Türkiye’yi aydınlatmaya devam edecektir. Söz veriyoruz; İstanbul’da bizim olacak, Ankara’da… Biz Türkiye’yi bu karanlıktan kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Güneşten umudunuzu kesmeyin, her gecenin bir sabahı vardır. Her kışın sonu bahardır. Mart’ın sonu bahardır. Şunu unutmasınlar; Gecenin karanlığa olduğu yer, şafağın aydınlığa en yakın olduğu yerdir. Unutmasınlar biz kazanacağız diyoruz. Aşkın ve umudun kaybettiği görülmemiştir.

BİZDE ZEYBEKCİ GİBİ İNSANLARA YER YOK
CHP’nin İzmir’de dışarıdan bir aday gösterme ihtimali hakkında da konuşan Özkan, "Bizde öyle bir adam yok. Biliyorsunuz 15 Temmuz’da mecliste 'Ben şöyle gittim, böyle kahramanlık yaptım' dedi. Sonra görüntüleri ortaya çıktı, gelmiyormuş, kaçıyormuş meğerse… O yüzden bizde Zeybekci gibi insanlara yer yok! Biz hep birlikte gönül gönüle, yürek yüreğe hemşerilerimizle bu kente en güzel şekilde hizmet edecek insanı koyarız" dedi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Gerçek İzmir