MENÜ
İzmir -1°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kaçak kazıda ortaya çıkan tarihi koruma altında!
Kültür-Sanat
10 Kasım 2022 Perşembe 11:25

Kaçak kazıda ortaya çıkan tarihi koruma altında!

Bayındır ilçesi, Buruncuk Mahallesi Kızıltepe mevkiinde kaçak kazı yapıldığı ihbarı üzerine bölgede inceleme yapıldı. Uzmanlar tarafından yapılan incelemede Zeytinova Mahallesi'ni de kapsayan alanda, çatı kiremitleri ve yoğun seramik parçaları ile blok taşları ve Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen gözetleme kulesi bulundu. 12 bin 890 metrekarelik alan, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kararıyla 1'inci derece arkeolojik SİT alanı olarak tescil edildi.

İzmir'in Bayındır ilçesi, Buruncuk Mahallesi Kızıltepe mevkiinde kaçak kazı yapıldığına dair İzmir Tire Müze Müdürlüğü'ne iletilen ihbar üzerine bölgede inceleme yapıldı. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Müdürlüğü uzmanların 9 Haziran'da kaçak kazı alanında yaptığı incelemede, söz konusu alanın Buruncuk Mahallesi 993, 994, 1044 parsel ile Zeytinova Mahallesi sınırları içerisinde 1490, 3721, 3811, 3817 ve 3593 parselin bir kısmına kapsadığı tespit edildi. Özel mülkiyete kayıtlı parsellerin, İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında ve 1/25000 ölçekli Doğu Bölgesi Nazım İmar Planında 'tarım alanı' kullanımında kalan, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planının bulunmadığı tespit edildi. Yüksek bir tepe üzerinde çevreye hakim bir noktada, çok sayıda kaçak kazı nedeniyle etrafta dağınık olarak ele geçen çatı kiremitleri ve yoğun seramik parçaları ile blok taşları yer yer izlenebilen ve Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen gözetleme kulesi bulundu. İlgili alan, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kararıyla 1'inci derece arkeolojik SİT alanı olarak tescil edildi. 12 bin 890 metrekarelik alanı kapsayan karar, bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karada, bölgeye ilişkin koruma amaçlı imar planlarının hazırlanacağı, 1'inci derece arkeolojik SİT alanlarını korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında korunacak SİT alanı olduğu belirtilip, bu alanlarda yapılaşmaya izin verilmeyeceği belirtildi. (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Gerçek İzmir