MENÜ
İzmir 10°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kadın avukatlar: Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz!
Güncel
25 Kasım 2022 Cuma 14:00

Kadın avukatlar: Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz!

İzmirli kadın avukatlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması ve yürüyüş düzenledi. Açıklamada, “Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz” vurgusu yapıldı.

İzmir Barosu üyesi kadın avukatlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması düzenledi. Basın açıklaması öncesinde Alsancak’taki Baro binası önünde toplanan avukatlar, Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca yürüyüş yaptı. Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde gerçekleşen açıklamada basın metnini İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Elçin Kılıçer Ot okudu. Yağmur altında gerçekleşen açıklamada sık sık, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganı atıldı. 

ERK’EK ŞİDDETİ ÖLDÜRÜYOR
İktidarı kadına şiddete karşı hiçbir politika üretmemekle eleştiren ve cezasızlık kültürüne vurgu yapan Ot, “Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Biz kadınlar biliyoruz ki, en temel insan hakkı olan yaşam hakkımızı bile korumayan/koruyamayan bir devlette yalnız yaşıyoruz. Bunu biz değil, şiddet mağduru kadınların maruz bırakıldığı koşullar söylüyor. 2022 yılının 11 ayında 346 kadın kardeşimizin ellerinden alınan yaşamları, özel ve kamusal alanda şiddetin her türlüsüne maruz kalan on binlerce kardeşimizin yaşadıkları söylüyor bunu. Bizi tek suçlunun katiller olduğuna ikna etmeye çalışıp sorumluluktan kaçmaya ya da saklanmaya çalışmayın hiç, biz biliyoruz: Cezasızlık politikalarının ürünü olan kararlara imza atan, defalarca müracaat etmelerine rağmen kadın kardeşlerimize koruma sağlamayan erkek yargının mensupları; Koruma kararlarına rağmen korumayan, koruyamayan kolluk; Şiddeti önlemeye, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik hiçbir politika üretmeyen siyasi iktidar; Bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden çıktım diyen Cumhurbaşkanı; Bu hukuk dışı keyfi uygulamayı iptal etmeyen Danıştay; Tek suçlunun katiller olduğuna ikna etmeye çalışmayın bizi. Elinize kan bulaştı, biz biliyoruz. ‘Erk’ek şiddet öldürüyor, ‘erk’ek yargı koruyor. Biz biliyoruz” dedi.

İRANLI KADIN KARDEŞLERİMİZİ SELAMLIYORUZ
Açıklamanın devamında İran’da özgürlükleri için rejim güçlerine karşı direnen kadınları hatırlatan Ot, “Siz de bilin ve unutmayın: Biz kadınlar, İstanbul Sözleşmesi yeniden yürürlüğe konularak, sadece kanun önünde değil toplumsal hayatta da eşitlik sağlanıncaya, haklarımız güvence altına alınıncaya, kadına yönelik şiddet suçlarında etkin ve caydırıcı cezalar verilerek erkek şiddeti ve tahakkümü yeryüzünden silininceye kadar; ‘Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz, İstanbul Sözleşmesi yaşatır, Sözleşmeden vazgeçmiyoruz!’ diyerek haykırmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Mücadele gücümüzü ve ilhamımızı birbirimizden, dayanışmamızdan alıyoruz. İran’da ve tüm dünyada zulme ve erkek şiddetine başkaldırarak eşitlik için mücadele eden tüm kadın kardeşlerimizi selamlıyoruz. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir