MENÜ
İzmir 13°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Oyuncu Fırat: Sanatçının muhalif olmaması suya ‘akma’ demek gibi bir şey!
Kültür-Sanat
26 Eylül 2020 Cumartesi 08:38

Oyuncu Fırat: Sanatçının muhalif olmaması suya ‘akma’ demek gibi bir şey!

Dizi ve sinema oyuncusu Mert Fırat, “Türkiye’de muhalif sanatçı olmak nasıl bir durum?” sorusunu yanıtlarken, “Sanatçıyı harekete geçiren şey aynı zamanda karşı duruşudur. Toplumun yanında yer alan sisteme karşı duruşudur. Bunun dışında bir sanat duruşu ve anlayışı olabileceğini çok düşünmüyorum. Bu suya ‘akma’, topraktaki fidana ‘büyüme’ demek gibi bir şey” dedi.

Mehmet İŞLER /GERÇEKİZMİR- Sinema ve dizi oyuncusu Mert Fırat, Gerçekizmir’e konuştu. “Türkiye’de muhalif sanatçı olmak nasıl bir durum?” sorusunu yanıtlayan Fırat, net mesajlar verdi.

Fırat, “Sanatçı toplum zararına olacak şeylere karşı duruşuyla, söylemiyle destek olabilir. Öbür türlüsü, başka türlüsü ticaret olur zaten” dedi.

SANATÇININ MUHALİF OLMAMASI SUYA ‘AKMA’, FİDANA ‘BÜYÜME’ DEMEK GİBİ BİR ŞEY!
Fırat, “Hiçbir partiye ya da bir yere üyeliğim yok. Sanatçı zaten sözünü karşıya söyleyen kişidir. Onu dile getirmekle görevlidir. Neyle ilgili aslında bir karşıtlık ve toplum yararına olacak bir şey varsa onu söyler.  Bir hata ya da karşıtlık görüyorsa ona işaret eder. Zaten sanatçıyı harekete geçiren şey aynı zamanda karşı duruşudur. Toplumun yanında yer alan sisteme karşı duruşudur. Bunun dışında bir sanat duruşu ve anlayışı olabileceğini çok düşünmüyorum. Bu suya ‘akma’, topraktaki fidana ‘büyüme’ demek gibi bir şey. Dolayısıyla hayat gibi su gibi bir ihtiyaç sanat... Sanatçı da o hayat gibi ihtiyaç olmasını ancak karşıtlıklara, toplum zararına olacak şeylere karşı duruşuyla, söylemiyle destek olabilir. Öbür türlüsü, başka türlüsü ticaret olur zaten” diye konuştu.

Fırat ayrıca, “İşinizi yaparken zorlanıyor musunuz?” sorusuna da “Herkes gibi çeşitli zorluklar yaşıyoruz” diyerek cevap verdi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Gerçek İzmir