MENÜ
İzmir
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Soyer muhtarları dinledi, üretim mesajı verdi: Yol, su, köprü yetmez!
Yerel Yönetimler
23 Şubat 2021 Salı 14:25

Soyer muhtarları dinledi, üretim mesajı verdi: Yol, su, köprü yetmez!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, Dikili’de mahalle muhtarlarının talep, öneri ve şikayetlerini dinledikten sonra üretim vurgusu yaptığı konuşmasında, “Yol, su, köprü yapmak zaten bizim asli görevimiz. Bunlar yetmez. Sizin de üretmeye devam etmeniz lazım. Bizim de üretiminize destek olmamız lazım” dedi.

GERÇEKİZMİR - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kuzey ilçeler turunda ilk olarak Dikili’ye giderek mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Muhtarların taleplerini tek tek dinleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer toplantı sonunda yaptığı açıklamada net mesajlar verdi.

Küçük Menderes Havzası temasları sırasında yaptığı açıklamalardan örnekler veren Belediye Başkanı Soyer, “Aynı vaatler Bakırçay Havzası’ndaki üreticilerimiz için de geçerli” mesajını aktardı.

Başkan Soyer, isteklerini ileten muhtarlara, “Bu söylediklerinizi yapmak boynumuzun borcu zaten. Biz bunun için buradayız. Kırsal mahalle aslında köy! Köyü bir tarafa bıraktılar şimdi yine kırsal mahalle diyelim diye dönüş yapıyorlar. Kırsal mahalle olmak isteyen muhtarlarımız ilçe belediyesine talepte bulunsunlar” dedi.

ŞİMDİ AKLIMIZI BAŞIMIZA TOPLAMAMIZ LAZIM
Kırsal mahalleye geçişlerin birtakım muafiyetler getirdiğini belirten Soyer, “Eskiden köylerimizin sahip olduğu hakları devlet iade ediyor. Bir an önce talepte bulunun ve sizlerin köy statüsüne kavuşmanız için biz de onaylayacağız. Küçük Menderes Havzası’ndaki muhtarlarla da bir araya geldik. Ürün alım garantisi vereceğiz. 144 milyon liralık ürün alım bedelimizi 348 milyon liraya çıkarıyoruz. İki mislinden fazla bir alım yapacağız. Geçen sene ne yaptıysak bu sene iki katından fazlasını yapmayı taahhüt ediyoruz. Bu bölgede hep yakındınız, su sıkıntınız var. Su giderek derine iniyor ve hepimiz mağdur olacağız. Suyu çok hoyrat tüketiyoruz. Tasarruflu sulama teknikleri kullanmıyoruz. ‘Suyum bitti, su ihtiyacım var’ noktasına geliyoruz. Yoksa bu bereketli topraklarda bu sorun yoktu. Şimdi aklımızı başımıza toplamamız lazım” diye konuştu.

YOL, SU, KÖPRÜ YAPMAK YETMEZ!
Soyer ayrıca, “Küçükbaş hayvancılığı daha çok teşvik edeceğiz. Dağıtımını daha fazla yapacağız. Alabildiğimizden fazlasını da size satış garantisi vereceğiz. Büyükşehir Belediyesi’nin alacaklarının bir sınırı vardır ve sizin üretiminiz daha fazladır. Biz onun satışını da garanti edeceğiz. Ne üretiyorsanız bedeli karşılığında satabilin istiyoruz. Kimse sizin emeğinizi sömürmesin. Siz alın terinizle hak ettiğiniz parayı kazanın. Yapacağımız iş budur. Hem kuraklık hem yoksullukla mücadele edeceğiz. Gençler burada durmuyor. Büyük şehre göçüyorlar, işsiz kalıyorlar. Üretime destek olmalıyız. Yol, su, köprü yapmak zaten bizim asli görevimiz. Bunlar yetmez. Sizin de üretmeye devam etmeniz lazım. Bizim de üretiminize destek olmamız lazım. Atatürk, ‘Köylü milletin efendisidir’ demiş. Biz de köylüyü yeniden milletin efendisi yapmak için çalışacağız. Bizim belediyecilikten anlayışımız budur” ifadelerini kullandı.  

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Gerçek İzmir