MENÜ
İzmir 12°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
TBB seçimine 'İzmir' bakışı:
Güncel
24 Kasım 2021 Çarşamba 08:39

TBB seçimine 'İzmir' bakışı: "Türkiye yeni bir sabaha uyanacak!"

‘İktidara yakın’ iddiaları nedeniyle bir çok baronun tepkisini çeken mevcut başkan Metin Feyzioğlu’nun da aday olacağı Türkiye Barolar Birliği seçimi öncesi 45 baro Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ın ortak aday olması üzerinde uzlaştı. İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Sağkan’ın Anadolu’dan da destek alacağını belirterek, ‘’Türkiye 5 Aralık’tan sonra yeni bir sabaha uyanacak’’ dedi.

Efe Can TAN/GERÇEKİZMİR - İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, 4-5 Aralık’ta gerçekleşecek kritik Türkiye Barolar Birliği seçimi öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Mevcut başkan Metin Feyzioğlu’nun tekrar aday olacağı seçimler öncesinde 6 Kasım’da Eskişehir’de bir araya gelen 45 baro Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ın adaylığı üzerinde uzlaştı. İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ise 50’den fazla baronun Sağkan’ı desteklediğini diğer barolardan başkan düzeyinde olmasa da Sağkan’a büyük destek olduğunu vurguladı. 

Mevcut Başkan Metin Feyzioğlu’nu yeniden aday olacağı seçimlerde İstanbul Barosu 13, Ankara Barosu 7, İzmir Barosu 5, Antalya Barosu ise 4 delege ile temsil edilecek. Baro başkanlarının doğal delege olduğu seçimlerde İzmir Barosu, Başkan Özkan Yücel ile birlikte toplam 6 delegeye sahip olacak. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya dışındaki 78 ilin barosunda ise 3’er delegenin seçme hakkı olacak. 

Metin Feyzioğlu’nun ‘çoklu baro’ düzenlemesi kapsamında delege sayısı artırılan Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerindeki barolardan destek alması beklenirken İzmir Barosu Başkanı Yücel ise başkan düzeyinde olmasa da Anadolu’daki barolardan da ortak aday Erinç Sağkan’a oy çıkacak şeklinde görüş bildirdi. 

"TEK ADAM ANLAYIŞI"
Mevcut Türkiye Barolar Birliği’nde tek adam anlayışı olduğunu vurgulayan Av. Yücel sözlerini şöyle konuştu; ‘’Türkiye Barolar Birliği seçimi için Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan üzerinde uzlaştık. 50’nin üzerinde baronun desteği var Erinç Bey’e. Biz İzmir Barosu olarak kendisi ile birlikte hareket ediyoruz. Kendisini destekliyoruz. Türkiye Barolar Birliği seçimlerine de bu motivasyonla gidiyoruz çünkü birlikte bir anlayış değişikliğinin gerektiği düşüncesindeyiz. Mevcut birlik yönetimi hukuku teferruat sayan, avukatlardan uzak, barolardan uzak bir yaklaşımla birliği yönetiyor. Bu yolda da ortaklaştığımız Av. Erinç Sağkan ile bu noktada birlikte mücadele etmeye devam ediyoruz’’. 

"ANADOLU’DAN ADAYIMIZA DESTEK VAR"
Geçen yıl yasalaşan ‘çoklu baro’ düzenlemesinin seçimleri nasıl etkileyeceğini yanıtlayan Yücel, ‘’Çoklu baro yasasının getirdiği herhangi bir dezavantaj yok. Zaten delege yapısı değişmiş olsa da Anadolu’da da bir çok baromuz Erinç Bey’in adaylığını destekliyor. Açık açık ifade ettiler zaten. Toplantılar yapıldı ve Erinç Bey’in etrafında kenetlenildi. Biz de Ege bölgesinde bu toplantıyı yaptık. Yakın zamanda bir açıklama yapacağız bu konuda’’. 

"5 ARALIK’TAN SONRA TÜRKİYE YENİ BİR SABAHA UYANACAK"
Geniş çevrelerce kritik bir seçim olarak adlandırılan 4-5 Aralık seçimlerinin önemini şöyle anlatıyor Özkan Yücel; ‘’Bu seçim çok kritik çünkü; Bir tek adam yönetimi var ve bunun değişmesi gerekiyor. İkincisi demokratik bir yöntemle yola çıktık. Çok sayıda baro başkanının üzerinde ortaklaşması ile Erinç Sağkan aday oldu. Bölgeler kendi adaylarını belirliyor bu başka demokratik bir süreç. Yani bölgeler kendileri aday belirleyerek gönderiyorlar böylece başkanın adayları ya da başkanın yönetim kurulu değil de baroların adayları ya da baroların yönetim kurulu anlayışını hayata geçirmemiz söz konusu olacak. Türkiye 5 Aralık’tan sonra yeni bir sabaha uyanacak. Türkiye Barolar Birliği yeniden demokrasi mücadelesinin, hukuk devlet, mücadelesinin, avukatlara ilişkin hak mücadelesinin içinde daha aktif daha kurumsal olarak yer alacak. Gerçek anlamıyla bir hukuk örgütü olma kimliğine yeniden kavuşacak. Türkiye’de hak ihlalleri had safhaya ulaşmışken, öğrenciler kapıları kırılıp gözaltına alınırken, öğretim üyeleri KHK’lar ile okullardan atılırken, ifade özgürlüğü yok sayılırken, gösteri ve yürüyüşlere işkenceye varan orantısız müdahaleler gırla giderken avukatların iş alanları bir bir ellerinden alınırken Barolar Birliği sessiz sedasız sus pus. Böyle bir Barolar Birliği istemiyoruz. Yurttaşına, hukukuna, avukatına, barosuna sahip çıkan bir Barolar Birliği istiyoruz. Hukuk mücadelesini ve demokrasi mücadelesini sürdüren bir Barolar Birliği istiyoruz. Laiklik ve Cumhuriyet’ten yana taraf olan bir Barolar Birliği istiyoruz ve bu amaçla ortaklaştık. 5 Aralık’tan sonra Türkiye yeni bir sabaha uyanacak diye düşünüyoruz bu seçimin aynı zamanda tek adam anlayışına karşı bir seçim olması nedeniyle ayrı bir önemi var’’. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir