MENÜ
İzmir 10°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ukrayna'dan tahıl anlaşması mesajı geldi, Türkiye düzeltti!
Dünyadan
17 Kasım 2022 Perşembe 11:22

Ukrayna'dan tahıl anlaşması mesajı geldi, Türkiye düzeltti!

Ukrayna Altyapı Bakanlığı,19 Kasım'da süresi dolacak olan Karadeniz Tahıl Anlaşması'na dair önemli bir açıklamada bulundu. Bakanlık, İstanbul'da imzalanan anlaşmanın 120 gün uzatılacağını söyledi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanlığı ise, Ukrayna'nın açıklamasının niyet beyanı olduğunu ancak görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Rusya'dan ise henüz açıklama gelmedi.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı, anlaşmanın sağlandığını ve tahıl mutabakatının 120 gün daha uzatılacağını duyurdu.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Türk yetkililer "bu açıklamanın "niyet beyanı" olduğunu söyledi. Milli Savunma Bakanlığı sürenin uzatılması için görüşmülerin devam ettiğini açıkladı. 

UKRAYNA VE TÜRKİYE'NİN AÇIKLAMALARI
Ukrayna Altyapı Bakanlığı'ndan gelen açıklamada "Anlaşmanın 120 gün daha uzatılması konusunda anlaşmaya varıldığı" duyurduldu. Uzatma kararının İstanbul'da alındığı belirtildi. Bakanlık "Birleşmiş Milletler ve Türkiye anlaşmanın garantörleri olarak kalacak" ifadelerini kullandı.

Bu açıklamadan sonra Türk yetkililer, bunun niyet beyanı olduğunu, görüşmelerin devam ettiğini ve anlaşmaya varıldığı takdirde kamuoyuna duyurulacağını" söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guteres ise Ukrayna'dan gelen açıklamaya paralel bir şekilde, "Tarafların mutabakatından memnunuz" açıklaması yaptı.

Anlaşmanın üçüncü tarafı Rusya'dan ise henüz bir açıklama gelmedi. 

TAHIL ANLAŞMASI
Ukrayna savaşı nedeniyle ülkeden çıkartılamayan tahıllar İstanbul'da imzalanan tahıl anlaşmasıyla ihtiyacı olan ülkelere gönderilmeye başlanmıştı.

Şimdiye kadar anlaşma kapsamında 11 milyon tondan fazla tahıl sevkiyatı gerçekleştirilmişti. Rusya geçtiğimiz günlerde anlaşmayı kısa süreliğine askıya alsa da Türkiye'nin girişimleriyle tahılın sevkiyatı yeniden sağlanmıştı.

22 Temmuz'da İstanbul'da imzalanan anlaşmanın geçerliliği 19 Kasım'da sona eriyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 sonrası yaptığı açıklamada Türkiye'ye dönünce anlaşmanın uzatılması için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i arayacağını söylemişti.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı'ndan konuya ilişkin açıklama geldi. Bakanlık 19 Kasım'da sona erecek anlaşmanın 120 gün boyunca uzatıldığını duyurdu. 

Türkiye ve Rusya Savunma Bakanlıkları, Ukrayna Altyapı Bakanlığı ülkeler adına süreci yürüten kurumlar olarak belirlenmişti.  (NTV)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir