MENÜ
İzmir 21°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Aklı olan delirsin!
Gönül Soyoğul
YAZARLAR
6 Şubat 2020 Perşembe

Aklı olan delirsin!

“İyiyim, iyi.. Her şey yolunda..

Yaşıyoruz yetmez mi?

Belki yüzmeyi öğrenirim,

Bir balığın sırtında.” (*)

Arada buluşsak, arada konuşsak,arada birbirimizin yaşadıklarından haberdar olsak da 30 yıl sonra ilk kez biraraya gelmiş üç kadındık. Üç eski dost.

Hepi topu 3-4 saat kopmuştuk ne olup bittiğinden. Delinmiş bir göğün altında olduğumuzu unutarak, ters dönmüş şemsiyeleriyle kaçışan insanlara karışmadan, filtre kahveler, limonlu cheesecake, çaylar arasında geçen 3-4 saat.

Sadece kendimizi, sadece ailemizi, sadece çocuklarımızı konuştuğumuz, araya işlerimizin bile girmediği o 3-4 saat. O 30 yılın nasıl akıp geçtiğini, geçerken neleri eksiltip neleri çoğalttığını konuşurken, sadece anı yaşarken, gerçek hayattan kopmuş muyduk yoksa gerçeğimiz aslında o saatler miydi… Emin değilim emin olun.

Ülke/dünya gündeminden azade, sadece kendi gerçeğimize döndüğümüz o saatlerden kopup eve döndüğümde… Hepi topu o 3-4 saatte;

Kar altında kalanları kurtarmaya gidenleri kucaklamıştı beyaz ölüm Van’da. Daha ölü sayısı, çığ altında kaç kişinin olduğu bile bilinemezken… Ölenlerin sayısı ekranlarda sürekli artarken…

Bir haber daha geliyordu bu kez İstanbul’dan. İzmir’den İstanbul’a giden Pegasus uçağı, Sabiha Gökçen’de 3 parçaya bölünüyordu. Uçaktaki yolcuların daha tamamı tahliye edilmemişken ‘ölü yok, çok şükür’ nidalarıyla muştular yağdırıyordu bugün de ‘baş sağlığı ve sabır’ dileyecek olan birileri.

Uçaktaki kazazedeler, kan revan içinde, aprondan terminale yolcu taşıyan otobüslere bindiriliyorlardı. Yaralı yolcular sahipsizliklerini, terk edildikleri kaosu, kendi kendilerine çektikleri ve kanlı yüzleriyle göründükleri videolarda isyan ederek anlatıyorlardu…Ancak sabah saatlerinde öğrenebiliyorduk 3 ölü, 179 yaralı olduğunu, 3’ünün durumun ağır olduğunu.

Yetmiyordu ama. Olay yerine ulaşmaya çalışan bir polis aracı, tamamlanmamış ve hiçbir uyarı işareti konulmamış yoldaki yarığa uçuyordu, 2’si ağır 5 kişi de burada yaralanıyordu…

Aynı saatlerde, Pendik’ten Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılan metro inşaatında göçük yaşanıyordu. Biri ağır 4 işçi yaralanıyordu…

*

Depremdi, yangındı, virüstü, savaştı derken…

 İlk ayın ardından ''bir şekilde sağ salim atlatmak'' olarak güncellenen 2020 hedefleri listesine, bir ay içinde yeni ‘ölümlerden ölüm beğen’ler ekleniyor hiç durmadan.

Kilo vermek, sigarayı bırakmak, spora başlamak, yurt dışına gitmek, iş bulmak, kredi kartlarından kurtulmak, kitap yazmak, köye yerleşmek gibi daha nice irili ufaklı hedef, ‘bugünü de ölmeden geçirelim,sağ salim kalabilelim’e dönüşüyor. Ya da her hedefin başına, ‘ölmez sağ kalırsam’ ekleniyor kendiliğinden, istemsizce, gayrı ihtiyari…

Büyük projeler, havaalanı, yol, köprü inşaatları ve bunlar etrafında oluşan rant ile büyüyüp… Her gün gözümüze sokulan süfliliklerle rant ve kardan başka hiçbir değer tanımadığını gösteren model; depremde,çığda, uçak kazasının sonrasında tel tel döküldüğünü, insana hiç yatırım yapılmadığını anlatıyor hepimize.

Bizi daha çok felaketlerin beklediğini. Depremde ölmezsek kurtarılmayı beklerken öleceğimizi. Ölmezsek deprem çadırlarında ıslanıp ‘keşke ölseydim’ dedirteceğini. Çığ altında kalırsak, bizi kurtarmaya gelenlerle birlikte defnedileceğimizi. Uçak düşerse ve hala ölmemişsek yaralarımızla birlikte servis otobüslerine tıkıştırılacağımızı.. İşaret konmamış otobanlardan uçabileceğimizi, metronun tepemize çökebileceğini.

‘Dut pekmezi’ içersek, öldüren virüsün semtimize uğramayacağını öğrenerek ferahlıyoruz ama.

Kaygılarımızın, korkularımızın, çıkmazlarımızın,sonuç vermeyen çabalarımızın, hiçbir yere çıkmayan yollarımızın nihai durağı oluyor ağzımıza çalınan/tıkıştırılan pekmez. Belli ki ‘pamuk’ niyetine.

*

Bugün İstanbul’da Kadıköy Belediyesi’nin Barış Manço Kültür Merkezi’nde sergilenmeye başlayacak oyunun adı, tam da yaşadıklarımıza denk.

 ‘Aklı Olan Delirsin.’

‘Ölümlerden ölüm beğen’ diyenlere inat hayat, aynı zamanda iki seçenek sunuyor çünkü bize.

Ya cesaret, ya aklını susturmak.

Seçim sizin…

Aklınız varsa delirin, cesaretiniz varsa değişin, değiştirin. Ortası yok. Hepsi bu.

*

(*)Nazım Hikmet Kültür Merkezi İzmir Konak Halk Sahnesi’nde sergilenen göç ve kadın temalı, ülkesinde yaşanan savaş yüzünden topraklarını terk etmek zorunda kalan Azerin adlı kadın karakterin yol hikayesini anlatan “Hiç Kimse” adlı oyundan.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir