MENÜ
İzmir 12°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bahar ya da polen alerjisi
Dr. Tuncay Filiz
YAZARLAR
9 Mayıs 2021 Pazar

Bahar ya da polen alerjisi

Bahar alerjisi, bahar aylarında polenlerin neden olduğu bir alerjidir. En sık kavak, servi, çam gibi ağaç polenlerinden ötürü olur. Bölgemizdeki zeytin polenleri ise mayıs ayından itibaren önde gelen nedenlerden biri olmaktadır. Bahar alerjisi saman nezlesi olarak da bilinir. Alerjinin görüldüğü organlara göre alerjik rinit, alerjik konjonktuvit gibi isimler alır. Yağmurlu havalarda bahar alerjisine ait yakınmalar bıçak gibi kesilir. Bunun nedeni yağmurun havayı polenlerden temizlemesidir. Alerjik hastalıklar, dünyada en sık görülen hastalıklar arasında altıncı sırada yer alır. Bahar Alerjisi de alerjik hastalıklar arasında ilk sırada yer alır. Genç yaşlarda daha sıktır. Kadın erkek farkı yoktur. Ailesel yatkınlık vardır yani soya çeker. Ailede ana ya da babadan birinde alerji var ise çocuklarda görülme olasılığı %40, ana ve babanın her ikisinde de var ise %80dir. En riskli olanları solunum yetmezliğine neden olan allerjilerdir. Böyle bir tablo klasik astım tablosu gibi seyreder. Astım, yaşam kalitesini çok düşüren, hayati riski olan ve bu nedenle yakın takip edilmesi gereken bir hastalıktır.

Nasıl korunuruz?

Polenlerin havada asılı kalma saatleri 05:00 ile 10:00 arasıdır. Eve gelir gelmez kıyafetler değiştirilmeli, hiçbir eşya yatak odasına sokulmamalıdır. Giysiler silinmeli, yıkanabilecek olanlar yıkanmalıdır. Gündüz gözlük ve şapka takılmalı, ev ve araç camları kapalı tutulmalıdır. Giysiler açık havada değil ev içinde havalandırılmalıdır. Ağaçlık alanlarda dolaşılmamalı, deniz kıyıları tercih edilmelidir. Parfümden uzak durulmalı, çarşaf ve yastık kılıfları her gün değiştirilmelidir.

HASTALARIN NE TÜR ŞİKAYETLERİ OLUR?

Hapşırma, öksürük, göz yaşarması, burun akması, göz ve burunda kaşınma, damak ve gırtlak kaşıntısı, hışırtılı ya da hırıltılı nefes alma başlıca yakınmalardır. Burun akıntısı su gibidir. İlerlemiş olgular astım krizlerine yol açabilir. Polenlerin deriye teması deride kızarma, kabarma ve kaşıntıya neden olur. Genel halsizlik, bedensel ve zihinsel yorgunluk sık dile getirilen yakınmalardır.

Acil durumlarda kortizon gerekir

Tedavinin esası almak zorunda olduğumuz koruyucu önlemlerdir. Tedavide genellikle antihistaminik ilaçlar kullanılır, acil durumlarda ise kortizon uygulanır. İnatçı olgularda aşı tedavisine başlanır. Tedavi ve koruyucu önlemler erken kesilmez, tüm bahar mevsimince sürdürülür.

VÜCUDA YAPIŞIRLAR

Alerjiye neden olan asıl etken ağaç ve çim polenleridir. Polenler erkek çiçek tozlarıdır ve bahar mevsiminde rüzgârın etkisiyle kilometrelerce uzaklara taşınırlar. Çapları küçük olan polenler başta solunum yolları olmak üzere deri ve göz vasıtasıyla vücuda yapışırlar. Yurdumuzda on bine yakın bitki türünden bin kadarının alerjiye neden olduğu bilinmektedir. Eğer bir kişide polen dışı alerjenlere karşı da duyarlılık var ise hastalık belirtileri daha şiddetli seyreder. Polen dışı alerjenlerin başlıcaları küf, gıda, parfüm ve ev tozlarıdır. Ev tozları içinde barınan akarlar, son derece inatçı allerjenlerdir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir