MENÜ
İzmir 16°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bahar yorgunluğu
Dr. Tuncay Filiz
YAZARLAR
28 Mart 2021 Pazar

Bahar yorgunluğu

Papatyaların müjdesiyle dağlarına, yollarına bahar gelmiş memleketimin.
Haberiniz var mı? Doğan doğanın sevgiye, umuda, özgürlüğe davetidir bu. Yeniden doğuşun tarife sığmaz hazzıdır bu.  Ne var ki şehirde yaşayan biraz daha zor adapte oluyor bu mistik çağrıya. Yoksa doğayı küstürmüş ya da bitirmiş olmanın bedeli midir şu bahar yorgunluğu.
 
Bahar yorgunluğu nedir?
Bilinen yorgunlukların dışında yalnızca bahar mevsimine özgün olan yorgunluğa ‘bahar yorgunluğu’ denir. Efor, uykusuzluk, aşırı stres, depresyon, akut ve kronik hastalıklara bağlı yorgunluklar, bilinen yorgunluklardır.
 
Neden olur?
Bahar aylarında havada nem oranı artar. Buna bağlı olarak havadaki elektrik yükü de artar. Artan elektrik yükü, vücut kimyamızı ve fizyolojimizi olumsuz etkiler, bir çeşit geçici uyumsuzluğa neden olur. Bu uyumsuzluk yorgunluğa yol açar. Uyumsuzluk, kırsal alanlarda daha kısa sürer. Bu nedenle yorgunluk da daha hafif hissedilir.
Öte yandan hava kirliliği bahar yorgunluğunu artıran bir etkendir. Şehirlerde temiz hava adına egzoz gazı solumak en büyük talihsizliklerimizden biridir.
 
Belirtileri nelerdir?
Değişik şiddetlerde yorgunluk dile getirilir. Halsizlik, keyifsizlik, kuvvetsizlik en sık ifade edilenleridir. Ayrıca uykuya eğilim, sabahları yorgun uyanma, gün içinde esnemeler, genel ağrılar, uyuşmalardan da söz edilir.
 
Ruhsal belirtileri var mıdır?
Evet, ruhsal belirtileri de vardır. Öyle ki bazılarında sadece psişik sorunlar ön plandadır. Karamsarlık, içe kapanma, sürekli bir endişe sık dile getirilir. Bazen ayrım için psikiyatri konsültasyonu da gerekebilir.
 
Başka hastalıklarla karıştırılır mı?
Başka hastalıklarla çok karıştırılır. Özellikle kronik yorgunluk sendromu ile çok benzer. Ancak kronik yorgunluk sendromu her mevsimde görülür. Huzursuz bacak sendromu, uykuda solunum durması, horlama, kronik yorgunluğa neden olabilecek başlıca hastalıklardır.

Nelere yol açabilir?
Bahar yorgunluğu ile birlikte kronik hastalıklar daha da ağırlaşabilir. Önceden kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olanlar tekrar kontrolden geçmelidirler. Kullanılan ilaçların dozları tekrar gözden geçirilmelidir. Uygulanan diyet de gözden geçirilmeli, mevsime özgün düzenleme yapılmalıdır.

Nelerden sakınmalıyız?
Alkol ve sigara bahar yorgunluğunu tetikler. Sigara mutlaka bırakılmalı, alkol azaltılmalıdır. Çay ve kahve tüketimi de kısıtlanmalıdır
 
Ne yapmalıyız?
Düzenli ve disiplinli yaşamalıyız. Bunun ilk adımı dengeli beslenmektir. Üç ana, üç ara öğün ile beslenmek ilke olmalıdır. Mevsim meyvelerini mutlaka tüketmeliyiz. Bol su içmeliyiz. Taze sıkılmış meyve suları son derece yararlıdır. Ada çayı, ıhlamur gibi bitki çayları tercih edilmelidir.
 
Bahar yorgunluğu belirtileri
Yorgunluk
Baş ağrısı
Kas ağrıları
Uykusuzluk
Depresyon
Hazımsızlık

Spor yapalım!
Spor yapmak son derece yararlıdır. Fırsat buldukça açık havada kısa mesafeli yürüyüşler yapılmalıdır. Akşamları yatmadan önce hafif egzersizler rahat bir uykuya yardımcı olur. Güneşli havada şapkasız dolaşılmamalıdır. Açık renkli giysiler, sıkmayan rahat ayakkabılar giyilmelidir.

Ne yapmalıyız ?
Bol sıvı tüketin.
Egzersiz yapın.
Dengeli beslenin.
Sigarayı bırakın.
Alkolü azaltın.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir