MENÜ
İzmir 10°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Dayan tırnak ile diş ile…
Dr. Tuncay Filiz
YAZARLAR
25 Ekim 2020 Pazar

Dayan tırnak ile diş ile…

Sağlıklı tırnaklar pembe renkli, saydam ve bombe görünümlü olup haftada 0.5-1 mm kadar uzarlar. Tırnaklar, eşyaları daha güçlü kavramayı sağlamanın yanı sıra parmakları da olası travmalara karşı korurlar. 

Olumsuz sinyaller
Tırnakların mor, sarı, yeşilimtırak renklerde olması, üzerlerinde enine ya da boyuna çizgiler oluşması, uzamaması, yumuşaması ve çabuk kırılması hastalık belirtileridir. 

Neden kırılır?
Tırnak kırılması pek çok hastalığa işaret edebilir. Bunların başında vitamin ve mineral eksiklikleri gelir. Diğer nedenler ise enfeksiyonlar, metabolizma, hormon, dolaşım ve solunum yolu hastalıklarıdır.

Demir eksikliği
Mineral eksikliklerinin başında demir eksikliği gelir. Eksikliği ile tırnak kırılmasına yol açan diğer mineraller kalsiyum, magnezyum ve çinkodur.

Tırnak mantarları 
Tırnak mantarları son derece inatçı enfeksiyonlardır. Yüzme havuzu, plaj, sauna, hamam, manikür-pedikür aletleri başlıca bulaşma kaynaklarıdır. Mantarla enfekte olan tırnak önce pembeliğini yitirir, sonra sararır ve sonunda yumuşayarak kırılır.

Kronik Hastalıklar
Hipotirodi, hipertiroidi, kronik kalp yetmezliği, solunum yolları hastalıkları, A ve B vitamini eksiklikleri tırnak kırılmasına yol açan başlıca hastalıklarıdır. 
Tırnaklara kabuk vazifesi gören keratin, protein tabiatında bir maddedir. Genetik sorunlar ya da proteinden fakir dengesiz beslenmeler keratin sentezini azaltarak tırnakların yumuşamasına yol açarlar.
Tırnaklara saran sedef hastalığı çabuk kırılma ve çatlamalara yol açar. Uzamış sistemik enfeksiyon hastalıklarının hemen hepsinde tırnakların yapısı bozulur.

Oje sür ama…
Oje tırnakları havasız bırakarak, aseton ise doğrudan kimyasal etkiyle tırnakların çabuk kırılmasına neden olabilir.
    
Ne yapmalıyız?
Plaj, hamam, yüzme havuzu gibi yerlerde yalınayak dolaşmayın. Tırnaklarınızı fazla uzatmayın. Tırnaklarınızı derinden kesmeyin. Sıkan ayakkabı giymeyin. Bulaşık yıkarken eldiven kullanın. Dengeli beslenin. Bol meyve ve sebze tüketin. El ve ayaklarınızı nemli bırakmayın.
    
Nasıl tedavi edilir?
Tedavi sistemik ya da lokal nedenlere yönelik olarak yapılır. Eksik vitamin ve mineraller yerine konur. Beslenme bozukluğu var ise düzene sokulur. Mantar tedavisi çok uzun sürebilir, bu nedenle yılmadan devam edilmelidir.

Tırnak mantarlarına karşı:
    *Her gün çorap değiştirin
    *Pamuklu çorap tercih edin
    *Terliksiz dolaşmayın
    *Havlunuzu kimseyle paylaşmayın

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Gerçek İzmir