MENÜ
İzmir
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Hangi uzlaşı?
İlker Ağın
YAZARLAR
7 Ekim 2019 Pazartesi

Hangi uzlaşı?

Beklendiği üzere CHP de kongre takvimi belli oldu ama sürece dahil olacak kesimler çalışmalarına zaten başlamıştı. CHP Genel Merkezi , milletvekilleri, belediye başkanları gibi güç unsurlarının tavırları doğal olarak kongre süreçlerinde önemli olsa da  geçmişte olduğu gibi dar ekipçilik anlayışı ile yine belirleyici unsur olacak gibi gözüküyor.

        Anlatmaya çalıştığım şu ki liyakatli, sürükleyici ve ileride kadro sınıfına dahil olacak tercihler yerine yine kolay yönetilebilen, sorgulamaksızın biat etmeye yatkın, örgütleyici güçten uzak, düşük profilli yönetim kadroları ile örgütler dizayn edilmeye çalışılacak. Bu kaygıda yanılıyor olmayı yürekten dilesem de bu filmin sonu hep aynı bitti şimdiye kadar.

       Sadece parti içi iktidarı hedefleyen bu zihniyetin  CHP yi iktidara taşıması olası değil. 

         Şu günlerde  dillendirilen uzlaşı, uzlaşı adayı, tek aday gibi söylemlerin arkasında bunca yıldır yaşadıklarım ve deneyimlerimle yukarda belirttiğim kaygılarımın kaynağı olan arka planları okuyorum .

          Yerel seçimlerde gelen başarının önceki yazılarımda değindiğim gibi konjonktürel bir sonuç olduğu gerçeği yadsınamaz. Ancak bu başarının iyi bir yerel yönetim anlayışının ortaya konulması  ( ki şimdilik kimi trafik kazalarına rağmen  iyi gidiyor)  yanı sıra örgütlerdeki değişimle desteklenmesi de zorunlu. Örgütlerdeki değişim ya da liyakate evrilme için bu süreç bir fırsat olarak kaçırılmamalı iyi değerlendirilmelidir.

           Uzlaşıdan  söz ederken  kimlerin hangi uzlaşısı olduğu-olacağı da biraz açıklansa ya…  Uzlaşı gibi doğru ve güzel bir kavram tuzak bir kavram olmamalı.  Uzlaşı mı?  Tabanın uzlaşısı ise elbette evet. Kimsenin küsmeye kırılmaya mazeretinin olamadığı formüllere elbette evet.  Demokratik ve kucaklayıcı olmaktan dem vuran ve dahi uzlaşmacı  yönetimleri , tabanı, üyeyi bu kadar önemli bulduğunu iddia ve en başta  önseçim diyen milletvekilleri, belediye başkanları, ve CHP yönetiminde sözü olabilen herkese sesleniyorum:  Haydi bir yiğitlik yapın bu süreç öncesinde. Mahalle delege seçimlerinin çarşaf listelerle yapılması gerektiğini de söyleyin. Söylerken de sesiniz net ve gür çıksın ama. 

                  Bu yazım daha önceki yazdıklarımın bir özeti gibi olsa da sürecin başında bir kez daha kendimce hatırlatayım istedim. Geçenlerde bir radyo programında PM Üyesi Erdal Aksünger ‘in dediği gibi “Tek aday  temennisi  umarım temennidir.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Ufuk Birtürk
 7 Ekim 2019 Pazartesi 18:06
İlker''ciğim çözemediğimiz, bize yakışmayan bir sorunu güzel açıklamışsın, aynen katılıyorum.. Eline sağlık arkadaşım
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Gerçek İzmir