MENÜ
İzmir 10°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Reaktif hipoglisemi sinir bozuyor!
Dr. Tuncay Filiz
YAZARLAR
7 Mart 2021 Pazar

Reaktif hipoglisemi sinir bozuyor!

“Herkesin doğrusu en doğru
Herkesin lafı, bir hikmet
Sıradan şeyler de konuşalım
İş mi yani birbirimizi yemek?
Şşşt! Şşşt! Sakin ol
Sinirlerine hakim ol”

Reaktif hipoglisemi, şeker hastası olmayanlarda görülen ani kan şekeri düşmesidir. En hafif yakınmalar baygınlık, acıkma duygusu, terleme, sinirlilik, çarpıntı ve huzursuzluktur
Reaktif hipoglisemi, şeker hastası olmayanlarda görülen ani kan şekeri düşmesidir. Bu durum sıklıkla karbonhidrat oranı yüksek besinler alındıktan bir kaç saat sonra ortaya çıkmaktadır. Normalde açlık kan şekeri 80-100 mg/dl, tokluk kan şekeri ise 120-130 mg/dl arasıdır. Reaktif hipoglisemide kan şekeri 50 mg/dl ve altına düşmektedir. Reaktif hipoglisemide en hafif yakınmalar baygınlık, acıkma duygusu, terleme, sinirlilik, çarpıntı ve huzursuzluktur. Daha şiddetli durumlarda ise baş dönmesi, baş ağrısı, bulanık görme ve konuşma bozukluğu olur. Saçma sapan davranışlar, anlamsız öfke patlamaları sık görülür. Şeker düzeyi kontrolsüz kalanlar sürekli hırçındır, uzlaşıcı değil kavgacıdır, barış sevmez, çok zaman bu davranışlarından ötürü sarhoş zannedilir. Kan şekeri düştükçe sık yemek yeme ihtiyacı duyulur, özellikle glisemik indeksi yüksek gıdalar tüketilir, bu ise hızla kilo artışına yol açar. Kilo artışı daha çok göbek çevresinde yağ birikimiyle birlikte görülür.

İNDEKSLİ BESİNLER
Glisemik indeks, besinlerin kan şekerini yükseltme gücü demektir. Buna göre besinler yüksek, orta ve düşük glisemik indeksli besinler olarak sınıflandırılır. Glisemik indeksi yüksek olan besinler rafine besinler olup, şeker, bal, reçel, mısır, beyaz un, patates, pirinç ve havuç bunların başında gelir. Bunları mümkün olduğunca az tüketmeyi öneriyoruz. Kepek ekmeği, yulaf, mercimek, baklagiller ve meyveler glisemik indeksi düşük besinler olup bunlar daha rahat tüketilecek besinlerdir.
Hipoglisemi bulguları
- Açlık hissi
- Terleme
- Çarpıntı
- Baygınlık
- Aşırı sinirlilik
- Uyku hali

ATAKLAR DAHA AĞIR GEÇEBİLİR
Kesin tanı şeker yükleme testi ile konur. İlk saatler içinde insülin düzeylerinin yüksek, ikinci saatten sonra kan şeker düzeylerinin düşük olması reaktif hipoglisemiye işaret eder. Diyabetik hipoglisemi de reaktif hipoglisemiye benzer, ancak hipoglisemik ataklar daha ağır seyreder. Reaktif hipoglisemi çok kez insülin direnci il e birliktedir. İnsülin direnci olanların kanında yüksek düzeyde insülin vardır. Pankreas karbonhidratlı besinler ile uyarılınca insülin düzeyi daha da yükselir, bu ise kan şekerini hızla düşürür. Bundan ötürü reaktif hipoglisemi, şeker hastalığının ayak sesleri olarak da tanımlanır.

- Reaktif Hipoglisemiye yol açan ilaçlar nelerdir?
Reaktif hipoglisemiye neden olan ilaçların başlıcaları sülfamit grubu antibiyotikler, kinin ve beta blokerlerdir.

Ne yapmalıyız?
- 2-3 saat aralıklar ve küçük öğünler ile günde 5-6 kez beslenin
- Şeker ve şeker ürünlerinden uzak durun
- Beyaz un, pirinç ve patates tüketimini azaltın
- Tam tahıl, baklagil ve sebze tüketimine ağırlık verin
- Meyveleri tek başlarına değil, kepekli ekmekle birlikte tüketin
- Ağır sporlar yapmayın
- Bol su için
- Sigara ve alkolden uzak durun

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir