MENÜ
İzmir 22°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Zona, sanki bir cehennem ateşi!
Dr. Tuncay Filiz
YAZARLAR
22 Ağustos 2021 Pazar

Zona, sanki bir cehennem ateşi!

Zona, Varisella Zoster adı verilen bir virüsün neden olduğu döküntülü hastalıktır. Varisella Zoster çocuklarda suçiçeğine, yetişkinlerde ise Zona ya da Herpes Zoster hastalığına neden olur. Zona en sık 50 yaşından sonra görülmektedir. Daha önce suçiçeği geçirmiş ya da aşılı dahi olsa suçiçeği ile temas etmiş kişilerde görülmektedir. Halk dilinde gece yanığı, cehennem ateşi olarak da bilinir. Çocukluk çağında hastalık geçirilmiş olsa da bir kısım virüsler sinir köklerini kendilerine mesken tutarak uzun bir uykuya yatarlar. Kendileri için uygun bir vakit geldiğinde bu uykularından uyanır ve sinir köklerini delerek derinin en üst tabakasındaki hücrelerde ikinci bir suçiçeği vakası gerçekleştirirler. Virüslerin tekrar uyanışına yol açan en önemli sebep vücut direncinin düşmesidir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, kronik hastalıklar, yaşlılık, üzüntü, stres, depresyon, zonayı ortaya çıkaran başlıca etkenlerdir. Hastalıklar nedeniyle uygulanan bazı tedaviler ve kanserler de bağışıklık sistemini zayıflatan diğer nedenlerdir.

Ne tür yakınmalar olur?

- Ağrı

-Yanma

-Kaşınma

-Kızarma

-İçi su dolu  kabartılar

Erken tanı önem taşır

Tanı ne kadar erken olursa iyileşme de o kadar hızlı olur. Bu nedenle döküntülerden sonra ilk 2-3 gün içinde tedaviye başlamak önemlidir. Geç başlanan tedavilere yanıt güç olur. İyileşme gençlerde birkaç hafta içinde sağlanır. Yaşlılarda, bağışıklık sistemi zayıf olanlarda ise iyileşme süresi haftalar hatta aylarca sürebilir. Az bir hasta grubunda ise Zona nöropatisi gelişebilir. İlk 2-3 gün içinde tercih edilen ilaç Acyklovir’ dir. 7 günlük bir tedavi yeterli olmaktadır. B vitamini, ağrı kesiciler, kaşıntı giderici hap, losyon ve merhemler ihtiyaca göre kullanılır. Nöropatik komplikasyonlarda antidepresan ilaçlar ve sinir blokajı gibi girişimsel yöntemler uygulanır.

Takip ve tedavi gerekir

Genelde iyi seyirlidir, ancak bağışıklığı zayıf olanlarda seyir gürültülüdür. Omurilik ve beyin zarı tutulmaları hayati tehlike oluşturur. Düşkün kişilerin nekahat süreçlerinde pnömoni ve hepatit gelişebilir. Bu durumlar hastaneye yatırılarak takip ve tedavi gerektirir. Gebelikte geçirilen zona bebek için sorun oluşturmaz. Gebeliğin İlk 3 ayında ilaç kullanmamak kaydıyla tedavi ve takip ilkeleri aynıdır.

Döküntüler karakteristiktir

Zona en sık 3. sırt ile 3. bel omuru arasında, göğüs kafesinde, boyun ve belde ortaya çıkar. Diz, diz altı, dirsek altında pek görülmez. Döküntüler genelde tek taraflıdır. En sık deride görülmekle birlikte göz, kulak, ağız içi, dil ve dudaklarda da görülebilir. Görme bozuklukları, yutkunma güçlüğü ve işitme sorunları ortaya çıkabileceğinden bu durumlarda ilgili branş hekimlerince konsültasyon gerekir.

Ağrı sıklıkla yanma tarzında olup, döküntülerden birkaç gün önce başlar. Ağrının lokalize olduğu yerlerde ilgili organ hastalıklarına yönelik kaygılar oluşabilir. Bu bağlamda mide ağrısı, kalp ağrısı, böbrek ağrısı vb. ile karışabilir. Karakteristik deri döküntülerinin başlaması bu karışıklığa son verir. Gerek yakınmalar gerekse bulguların süresi hastanın yaşına ve hastalığı tetikleyen nedenlere bağlıdır. Zona, yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf düşmüş kişilerde daha uzun ve şiddetli, gençlerde ise daha hafif seyreder.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Ahmet guler
 22 Ağustos 2021 Pazar 20:18
Eşimin özellıkle kol ve bacaklarında sinek isirigindan büyük kabartılar ve kızarttılar oluyor Izmirde bu asya sivrisineği var mı bahçe ye çıkmasından mı oluyor yoksa karaciğerle alakalı bir problem midir
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir