MENÜ
İzmir 24°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bakanlıktan İzmir'in o ilçesinde 3 önemli koruma kararı!
Kültür-Sanat
5 Şubat 2023 Pazar 08:41

Bakanlıktan İzmir'in o ilçesinde 3 önemli koruma kararı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Menemen ilçesinde üç önemli koruma kararına imza attı.
Efe Can TAN/GERÇEKİZMİR - İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu İzmir’in Menemen ilçesinde üç önemli karara imza attı. 

CİMER’E ŞİKAYET SONRASI ANTİK YOL TESPİT EDİLEMEDİ!
İzmir’in Menemen ilçesi Çaltı Mahallesi’nde 4 parselde kayıtlı taşınmaza izinsiz yol açıldığı sit olması gereken antik yola zarar verildiği ve yolun yasal olmadığı, ormana zarar verildiği ve tahrip edildiği yönünde CİMER’e ulaşan şikayetler sonrasında bölgede yapılan incelemede 4 parselde bulunan kayıtlı taşınmaz ve yakın çevresinde antik yol veya tahribat tespit edilemedi ve İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından yapılacak herhangi bir işlem olmadığına karar verildi. Kurul söz konusu alanı ‘Çaltı Mahallesi Geç Bizans-Erken Osmanlı Yerleşimi’ adı ile 3. Derece Arkeolojik sit olarak tescil etti. SİT DIŞINA ÇIKARILSIN BAŞVURUSUNA ‘TÜMÜLÜS’ REDDİ!
Menemen’in Emiralem Merkezi Mahallesi’ndeki kısmen 1. Derece Arkeolojik sit alanı ilan edilen alanın sit sınırlarından çıkarılması için yapılan başvuru incelenirken taşınmaz üzerinde bir tümülüsün yer alması nedeniyle korunması gerekli alanlardan olduğu ve sit dışına çıkarılması isteminin uygun olmadığına karar verildi. Kurul aldığı kararda tümülüse ilişkin 1. Derece Arkeolojik sit sınırlarının revize edildiğini belirtti.BİR BAŞKA TÜMÜLÜSÜN YER ALDIĞI ALANA KORUMA KALKANI
Menemen Yahşelli Mahallesi’nde mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait Kocapınar Çamlığı Ormanı niteliğindeki tapunun 176 ada 1 parsel numaralı taşınmazında yer alan tümülüsün korunma statüsü 1. Derece Arkeolojik sit alanı olarak değiştirildi. 
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir