MENÜ
İzmir 21°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Başkan Yiğit’ten Balçova ve İnciraltı planları çıkışı… Mali tablo mesajı
Politika
11 Haziran 2024 Salı 12:01

Başkan Yiğit’ten Balçova ve İnciraltı planları çıkışı… Mali tablo mesajı

Balçova Belediye Başkanı Onur Yiğit, “Balçova Arsaları” ve “İnciraltı planları” olarak bilinen planlamalarla süreci ve hedeflerini anlattı. Başkan Yiğit, “Balçova planları çok yakın zamanda çözülecek” dedi. İnciraltı planları ile ilgi de konuşan Yiğit, “Bizim istediğimiz planları bakanlık revize ederse katma değeri yüksek fiyatları yüksek yapılar oluşacaktır” dedi. Yiğit, belediyenin mali tablosu ve işçi alımı ile ilgili yol haritasını anlattı

Halil İbrahim GÜLER/GERÇEKİZMİR- 31 Mart yerel seçimlerinde Balçova Belediye Başkanı Onur Yiğit, ilçenin gündeminde yer alan konuları değerlendirdi. Kente yılan hikayesine dönem “Balçova Arsaları ve İnciraltı Planları" ile ilgili görüşlerini belirten Yiğit, Balçovalılara çarpıcı mesajlar verdi.

SIKINTILI BİR BELEDİYE ALDIK

“Biraz sıkıntılı bir belediye aldık” diyen Yigit sözlerine şöyle devam etti:
“Ama devir hesabı yapmamıza gerek yok. Ülkenin her yerinde olduğu gibi Balçova’da da ekonomik sorunla karşı karşıya kaldık. Bugün bunların hepsini çözmeye çalışıyoruz. Biz seçilmeden önce şunları söyledik; ‘sorun ne olursa olsun biz bu sorunları çözeriz. Biz de bu donanım ve liyakat var. Çok çalışacağız ve sorunların hepsini çözeceğiz’ dedik. Bugün de bu fikirle yola çıktık. Sorunların hepsini kısa sürede çözmeye çalışacağız.”

GELİRLER MAAŞA YETMİYOR

Belediyenin belediye gelirlerinin maaşları ödemeye yetmediğini vurgulayan Yiğit, “Belediyelerin gelirlerini kısa sürede çok hızlı bir şekilde arttıramıyorsunuz. Orta ve uzun vadeli planları şimdiden oluşturduk. Kısa vadede bir takım çalışmalar yapıyoruz. Toplam gelirimiz maaşları ödemeye yetmiyor. Enflasyonun çok yüksek olduğu bir ortamda maalesef tüm belediyeler gibi biz de bu sorunlarla karşı karşıyayız. Bence personel fazlalığı var. Ancak işe girmiş arkadaşlarımızın işiyle, ekmeğiyle uğraşmayız. Ben atandıktan sonra işe giren çok az sayıda arkadaşımızın iş akdini feshettik. Ancak onlardan biel bir iki tanesini geri aldık. Şu an daha fazla işçi almamaya çalışıyoruz. Kısa vadede gelirleri arttırarak da bu gelir ve gider dengesini düzelteceğiz” açıklamalarında bulundu.

“YAPILAŞMAYA KARŞI DEĞİLİM AMA…”

İncirlatı planlarında yapılaşmaya karşı olmadığını fakat mevcut planların doğru olmadığını savunan Yiğit, şunları söyledi:
“Ben bu konuda net tavır sergiliyorum. Ben İnciraltı’nın yapılaşmaya açılmasını savunuyorum. Burada kesinlikle planlar oluşmak zorunda ancak bakanlığın yaptığı planları doğru bulmuyorum. Bu planlar doğru değil. Daha iyi planlarla katma değeri yüksek projeler üretilebilir. Bu projelerden oradaki hak sahipleri daha fazla gelir sahibi olabilir. Böyle güzel projeler yaparsak buradaki binaların değerleri daha fazla olacak. Benim iddiam buydu. Daha önce biri tarafından bu açıklamalarım çarptırıldı. Sanki ben yapılaşmaya karşı çıkıyorum gibi açıklamalar yaptı. Ben planları onaylıyorum ancak mevcut planların doğru olmadığını söylüyorum. Bu yanlış planlarla oradaki hak sahiplerin yerleri çok daha değersiz hale gelecek. Bizim istediğimiz planları bakanlık revize ederse katma değeri yüksek fiyatları yüksek yapılar oluşacaktır.  Bu yapıların içerisinde tüm İzmir’in yeşilinden faydalanabileceği alanlar oluşacaktır. Herkes kazanacak. İzmir kazanacak, arsa sahipleri kazanacak, Balçova Belediyesi kazanacak ve iyi bir iş üreteceğiz.”

ARSA MAĞDURLARININ SORUNU ÇÖZÜLECEK

Balçova’da 50 yılı aşkın süredir çözülmeyi beklen planlarla ilgili yakın zamanda çözüleceği mesajı veren Yiğit, "Sorunu çözmek için tüm gücümle çalışıyorum. Biz belediye olarak üzerimize düşen her şeyi yaptık. Planlama ve uygulama çalışmalarının hepsini hem Balçova hem de Büyükşehir Belediyesi tamamlamış bulunmaktadır. Hem Fatma Başkanımız hem Tunç Başkanımız, Balçova arsa mağdurları ile ilgili gerekli tüm plan çalışmalarını meclisten geçirdiler. Biz de bundan sonraki süreçte bakanlığın yapacağı 1/100000 planların takipçisiyiz. AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya bu konuyla çok ilgileniyor. Kendisi de birlikte hareket ederek bu sorunu çözebileceğimizi söylüyor. Çok yakın bir sürede arsa mağdurlarının sorunları çözülecek. Ben bu konunun takipçisiyim” açıklamasında bulundu.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir