MENÜ
İzmir 28°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Buca’da o düzenlemeye karşı 'sahiplenme' çağrısı
Yerel Yönetimler
25 Mayıs 2024 Cumartesi 09:02

Buca’da o düzenlemeye karşı 'sahiplenme' çağrısı

Buca Belediyesi, İktidarın “Hayati tehlike” oluşturdukları iddiasıyla Türkiye çapında sokakta yaşayan köpekleri toplayıp 30 gün içinde sahiplenilmemesi halinde katledilmesine ilişkin hazırladığı yasal düzenlemesinin ardından dikkat çeken sahiplendirme kampanyası başlattı. Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, “Yasayı bekleme sahiplen” diyerek Buca Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde bakılan sokak hayvanları için vatandaşlara “sahiplenme” çağrısı yaptı.

“Hayati tehlikeye karşılık sokak hayvanlarının uyutulması” ile ilgili yasa tasarısına karşı tepkiler sürerken Buca Belediyesi, sahiplendirme kampanyası başlattı. Sokak hayvanlarının uyutulması yerine hayvanseverler tarafından sahiplenilmesini hedefleyen çalışma ile can dostlarının sıcak birer yuvaya kavuşması hedefleniyor. Kampanya ile Buca Belediyesi, can dostlar ve hayvanseverler arasında bir köprü kuruyor. Veteriner İşleri Müdürlüğü Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ne gelen vatandaşlar burada yaşayan köpek ya da kedileri sıcak bir yuvaya kavuşturabiliyorlar.

“Vicdani çalışmalar için hazırız”

Her canlının yaşam hakkı olduğunu söyleyen Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, sokak hayvanlarını uyutmanın vicdani olmayacağını belirtti. Başkan Görkem Duman, bu alanda yapılabilecek çalışmalara değinerek şöyle konuştu:

“Yerel yönetimlerin tek başına bu durumun üstesinden gelmesi bugünkü koşullar içinde zor görünüyor. Devlet tarafından ayrılan bütçenin eşit şekilde tüm yerel yönetimlere dağıtılması, yerel ve merkezi iş birliği ile bu durumun üstesinden gelebiliriz. Buca Belediyesi olarak, ilçemiz sınırları içinde yaşayan can dostlarımızın aşılama ve bakımlarını sürdürüyoruz. Yaralanan can dostlarımıza hayvan ambulansı ile anında tedavi uyguluyoruz. Can dostlarımız için yedi gün hizmette bulunan bir Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’miz bulunuyor. Can dostlarımızı yaşatmak için bizler elimizden gelen çalışmaları yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Salih Öz
 25 Mayıs 2024 Cumartesi 22:38
Böylesine zor bir durumda, bu canlar için başlatılan kampanya çok güzel. Ama belediyelerin bu konunun çözümlenebilmesi için daha derin bir planlama yapmaları gerekiyor. Belediye bünyelerindeki veteriner hekimler sadece sahipsiz sokak hayvanlarına hizmet vermekte, sahipli hayvanlara bakmamaktadır. Önce bunun değiştirilmesi; sahipli hayvanlara da hizmet verilmeye başlanması çok önemlidir. Bugün bir veterinere gittiğiniz zaman 900 tl muayene ücreti ödüyorsunuz, aşıların tanesi ise 900 ile 1200 tl arasinda, bir evcil hayvan 6 ya da 7 tane aşı oluyor. Varın siz hesaplayın tutarı. Sizce mevcut uygulama böyle iken kaç kişi evine bir hayvan alabilir? Belediyelerimizi bu konuda yapıcı kararlar almaya davet ediyoruz.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir