MENÜ
İzmir 17°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İşten çıkarma krizinde son durum: İşçiler Ankara’da ‘Özgür Özel’ nöbetinde!
Güncel
15 Mayıs 2024 Çarşamba 08:13

İşten çıkarma krizinde son durum: İşçiler Ankara’da ‘Özgür Özel’ nöbetinde!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay’ın göreve geldikten sonra başlattığı işten çıkarma hamlesi sonrası iş akdi sonlandırılan 6 Belediye-İş Sendikası üyesi işçi CHP Lideri Özgür Özel ile görüşmek üzere Ankara’ya gitti. Özel yoğun programı nedeniyle işçiler ile bir araya gelemedi. Bunun üzerine sendikalı işçiler Özel ile görüşmeden İzmir’e dönmeyeceklerini belirterek nöbete başladı.

Efe Can TAN/GERÇEKİZMİR - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın göreve gelmesinin ardından hayat geçirdiği işten çıkarma hamleleri kentte tartışılmaya ve belediyede örgütlü sendikadan tepki çekmeye devam ediyor.

Tugay’ın 31 Mart’ta göreve gelmesi ve mazbatasını alarak kolları sıvamasının ardından Büyükşehir’de 3 bine yakın işçinin görevlerine son verileceği iddia edilmişti.

Belediyede işten çıkarmalarla ilgili ilk hamle İZSU üzerinden yapıldı. 40 işçinin işten çıkarılmasına dair karar alınırken belediyede örgütlü Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası üyesi işçiler İZSU Ana Binası’na giderek geçtiğimiz günlerde eylem düzenlemişti.

Ardından belediye konu ile ilgili açıklama yaparken 250 kişinin aranan kriterleri taşımadığı ve ihtiyaç fazlası olması nedeniyle işten çıkarılmasına karar verildiği açıklanmıştı.

Belediye-İş Sendikası ile Büyükşehir cephesi arasında istişareler sürerken geçtiğimiz Anneler Günü’nde İzmir’e gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lideri Özgür Özel ile bir araya gelen ve görüşme sözü alan işçiler Ankara’ya gitti.

İŞÇİLERDEN ÖZGÜR ÖZEL NÖBETİ!

Belediye-İş Sendikası mensubu işten çıkarılan 6 işçi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) giderek dün grup toplantısı sonrası Özel ile görüşmek için beklemeye geçti. Fakat işçiler Özel’in yoğun programı nedeniyle görüşme gerçekleştiremedi. Bunun üzerine işçiler İzmir’e dönmeyerek nöbete başladı. İşçilerin Özel ile görüşmeden kente dönmeyecekleri aktarıldı. Özel’in Ankara’dan önce İzmir’deki görüşmelerinde işçilere işe geri dönüşleri konusunda ise herhangi bir söz vermediği de gelen bilgiler arasında.

ÇAKMAK, TUGAY İLE GÖRÜŞME İÇİN BEKLEMEDE!

İşten çıkarma krizindeki çözüm trafiğinin İzmir cephesinde ise Belediye-İş Sendikası’nın bağlı olduğu Türk-İş’in Ege Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak işten çıkarma gündemi ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay’dan randevu istedi. Fakat ikili henüz bir görüşme gerçekleştiremedi. Tugay’ın yoğun programı nedeniyle Çakmak’a geri dönüş sağlamadığı belirtildi.

İŞTEN ÇIKARILAN SAYISI 74 OLDU!

Sendika kaynaklarının aktardığına göre ise şu ana kadar görevi sonlandırılan kişi sayısının toplamı 74 oldu. 74 kişinin 50’sini İZSU çalışanları, 18’ini işe giriş işlemleri başlayan fakat henüz tamamlanmayan kişiler ve 6’sını da İZDOĞA çalışanları oluşturuyor.

ASLANOĞLU İLE SENDİKA ARASINDA ZİRVE!

Sendika ile İZSU Genel Müdürü arasında görüşme trafiği de sürerken sendikanın İzmir yöneticilerinin geçtiğimiz günlerde CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ile de görüştüğü öğrenildi. Yöneticiler işten çıkarma ile ilgili olarak Aslanoğlu’na bilgi verdi. Sendika Aslanoğlu’na işten çıkarılan kişilerin açıklanan kriterlerin dışında kaldığını belirtti. Aslanoğlu’nun da Tugay ile konuyu görüşeceklerini belirttiği aktarıldı.

SADECE İŞE GİRİŞ TARİHLERİNE BAKILIYOR İDDİASI!

Öte yandan sendika kaynakları Büyükşehir’in açıklamalarının aksine işten çıkarmalarda ihtiyaç fazlalığı veya kriterlerin dışında sadece işe giriş tarihlerine bakıldığını aktarıyor. İşten çıkarmaların sayısının artması da bekleniyor.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Ali kaya
 18 Mayıs 2024 Cumartesi 09:00
Fazlalık olanlar ve siyaset yapanlar çıkarılsın..aile şirketi gibi olmuş belediye ler...
 izmirli vatandaş
 17 Mayıs 2024 Cuma 15:58
ipsiz sapsız ordusu
 Mehmet
 16 Mayıs 2024 Perşembe 06:57
İşten çıkarılan işçiler gibi bir de eylem yapıyorlar ya hayret ediyorum. Bu elemanlar adaylığı aciklanmayan Tunç baskan tarafindan ocak ayindan itibaren rant ve zarar verme ugruna alinan elemanlar. Belediye de masa basinda zaten calisan ve oturacak masa bile bulamayan personelle dolu.
 Selma Sarı
 15 Mayıs 2024 Çarşamba 21:51
Centilmenlikten, siyasi nezaketten bahseden başkanın yaptıklarına bakın. Üç ayda üç bin alım yapıyor, yangından mal kaçırır gibi.Zaten beş yıl boyunca istediklerini almış, aldırmış...Yeni gelecek olana bırakmalıydı kontenjanı, hangi parti olursa olsun, ki kendi partisinden emindi, ona rağmen yaptı. Kötü niyetten başka bir şey göremiyorum.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir