MENÜ
İzmir 24°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir Kitap Fuarı Kültürpark'ta kapılarını açtı
Kültür-Sanat
19 Nisan 2024 Cuma 16:24

İzmir Kitap Fuarı Kültürpark'ta kapılarını açtı

İzmir'de Kültürpark'ta İZKİTAP-İzmir Kitap Fuarı, ziyaretçilere açıldı. Ziyaretçiler, 19-28 Nisan tarihleri arasında 350'ye yakın yayınevi ile 50'ye yakın sahafın katıldığı fuarı gezebilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde İZFAŞ ve SNS Fuarcılık iş birliği ile düzenlenen İZKİTAP-İzmir Kitap Fuarı, Kültürpark'ta ziyaretçilere açıldı. 19-28 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan ve girişin ücretsiz olduğu fuar, saat 10.00 ile 21.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak. 350'ye yakın yayınevi, 50'ye yakın sahaf ile onlarca kurumun katıldığı fuar; Lozan'dan 26 Ağustos'a, Kaskatlı Havuz'dan Basmane'ye ve Atatürk Açıkhava Tiyatrosu'na kadar Kültürpark'ın tüm alanlarına yayılarak doğayla iç içe bir edebiyat buluşmasına ev sahipliği yapıyor. Fuarın açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cemil Tugay, SNS Fuarcılık Kurucu Ortağı Saruhan Simsaroğlu, Yazar Ahmet Ümit, Cumhuriyet Halk Partisi eski İzmir milletvekili, Avukat ve Yazar Kemal Anadol, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

'BUGÜN KİTAPLARIN ŞENLİĞİNİ BAŞLATIYORUZ'

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cemil Tugay, "Bugün İzmir'imizin hazinesi Kültürpark kapılarından geçerken geldiğimiz yer sadece Kültürpark değildi. Zaman ve mekanları aşan bir yolculuğa adım attık. Parkımızın sınırları genişledi. İçine zamanları, coğrafyaları, evrenin sonsuzluğu ve dünyanın tüm hikayelerini aldı. İnsanlığın başlangıcından bu yana üretilen fikirler, yaşanan duygular, hikayeler, bilimin ve sanatın bütün yolculuğu Kültürpark'ın sınırları içinde. Bugün kitapların şenliğini başlatıyoruz. Kitaplar bizi dünyaya açıyor. Belediye olarak Türkiye'de ilk defa açık alanda kitap festivalini İZKİTAPFEST'i gerçekleştiriyoruz. İZKİTAPFEST aynı zamanda Kültürpark'ta şimdiye dek yapılan en büyük kitap fuarı. Fuarımızın ana teması 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na yakışacak şekilde 'Çocuk Edebiyatı'. İZKİTAP'ta hem 23 Nisan etkinliklerine ev sahipliği yapacağız hem de çocuk edebiyatının birçok yetkin kalemini okuyucuyla buluşturacağız" ifadelerini kullandı.

'ÇOCUK VE KİTAP BULUŞMASINA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ'

Tugay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ahmet Ümit'in Sultanı Öldürmek romanından esinlenerek gizem dolu macera oyununu ilk kez bu fuarda gerçekleştireceğiz. Bugünden itibaren 28 Nisan akşamına kadar yaklaşık 800 yazar, gazeteci ve çizerle buluşacağız. Fuara 350'ye yakın yayınevi 50'ye yakın sahaf ile onlarca kurum ve kuruluş katılacak. Sahaf sokağı Türkiye'nin en geniş katılımına ev sahipliği yapıyor. Kitap müzayedesi de yapacaklar. Ayrıca yayın dünyasına İzmir Büyükşehir Belediyesi yayınlarını kazandırmış bulunuyoruz. 1 yılda 35 kitap hazırlayarak kamu yayıncılığına yeni soluk getirdik" dedi.

'İZMİR'İ YAZMADAN ÖLMEYECEĞİM'

İzmir'de çok büyük bir okur kitlesi olduğunu dile getiren Yazar Ahmet Ümit ise "Karşıyaka'da dün imza günü yaptık. İnanılmaz kalabalık vardı. 'İzmir ile ilgili bir roman yazmayacak mısınız?' diye soruluyor. İzmir'i yazmadan ölmeyeceğim. İzmir ile ilgili şahane bir roman yazacağım. Tarihi bir roman olacak, Smyrna olacak. Bu şehrin ilk ozanı dediğimiz, yer yüzünde edebiyatın ilk kurucularından biri olan büyük Homeros ile ilgili olacak" diye konuştu.(DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir