MENÜ
İzmir 17°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Tugay’dan canlı yayın kararı: Meclis kişisel siyaset yapma alanı değil
Yerel Yönetimler
15 Mayıs 2024 Çarşamba 19:40

Tugay’dan canlı yayın kararı: Meclis kişisel siyaset yapma alanı değil

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, dilek ve temenni (Gündem dışı konuşmalar) bölümünün İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanmayacağını açıkladı. AK Partili meclis üyelerinin karara karşı çıkması üzerine Tugay, “Meclisi'ni hiç kimsenin kişisel siyaset yapma alanı olarak kullanmasını doğru bulmuyorum” dedi.

GERÇEKİZMİR- İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi Mayıs ayı ikinci oturumunda, Başkan Tugay yönetiminde Torbalı'da Metropolis Antik Kenti’nde gerçekleştirildi.

Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, gündem dışı konuşmaların İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yayınlanmayacağını söyledi.

MECLİSLER UZAYABİLİR

Bunun üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız, Tugay’a karşı çıktı. Yıldız, “Gündem maddeleri mecliste tek tek okunmak zorunda. Geçmiş meclislerde bu tür tartışmaları yaşadık. Bu dönem bunları çok fazla arzu etmiyoruz. Ancak sizden öncelikli bir açıklama bekliyoruz. Çünkü kendi grubumuzda yaptığımız tartışmada da bu gündeme geldi. Ve bir meclis üyemizin böyle bir itirazını da geçtiğimiz pazartesi günkü meclisimizde canlı yayınlanmadığı biz bunu bir teknik hata olarak düşündük. Ancak bugün yaptığımız bazı görüşmelerde bunu sizin talebiniz olduğu ortaya çıktı. Doğru mudur, değil midir Bunu açıklarsanız. Çünkü eğer biz buna göre de başta grubumuzu bu konuda serbest bıraktık. Doğal olarak gündemde gelen maddelerin madde başlıkları topu koyduk. Oylanmaması noktasında AK Parti Grubu ve Milliyetçi Hareket Partisi grubu olarak grup üyelerimiz serbest hareket edeceklerdir. Bu durumda üstün belgeselden niyet veya ortaya koyduğu için maalesef meclisimiz bu anlamda daha da uzayabilir” açıklamasında bulundu.

“KİŞİSEL SİYASET YAPMA ALANI DEĞİL”

Tugay aldığı kararın gerekçesinin açıklayarak, “Geçen mecliste olduğu gibi bazı gündem maddeleriyle ilgili uzun uzun görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Ben geçen yıl geçen dönemki meclis deneyimimizin de yola çıkarak ki grup başkan vekilleri ile de konuştuk, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ni hiç kimsenin kişisel siyaset yapma alanı olarak kullanmasını doğru bulmuyorum. Kentin gündemiyle ilgili zaten bir varsa önerge olarak verilebilir. Dolayısıyla gündemdeki bir madde olarak görüşülebilir. Ama ben maalesef bu dönem böyle bir şey olmadı ama geçen dönemdeki deneyimden dolayı sadece meclis canlı yayınlanıyor diye bazı arkadaşlarımız bazı konuları tamamen kişisel bakış açılarından. Üstelik başka meclis üyelerinin ve başkanları sıkıntıya sokacak şekilde sıkıntı derken eleştiri alanında söylemiyorum. Yani onları incitecek şekilde dile getirmelerini zor olmalı dolayısıyla gündemimiz naklen yayınlanacak. Gündem dışı konuşmalarda naklen yayınlanma ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Diğer taraftan da şunu bilmek lazım. Herkes mutlaka kendi sosyal medya hesabından ya da çağırır basını yapacağı basın toplantısıyla her konudaki görüşünü açıkça dile getirebilir. Yani meclis gündeminde, daha doğrusu meclis toplantılarında meclis gündemidir esas olan. Bunun dışındaki konuşmalara saygımız sonsuz. Ama bunu bir siyasi yani daha doğrusu kişisel bir siyaset yapma yöntem olarak kullanılması doğru değil. O yüzden görüşümde ısrar ediyorum” dedi.

“KENTİN SORUNLARINI GÜNDEME GETİRDİK”

Konuyla ilgili yeniden söz alan AK Partili Yıldız, “Bahsettiğiniz meclisin canlı yayınlanması bir bütünlüğü arz eder. Biz meclisin dilek temeller hariç kısmını canlı yayınlayıp bir şey oylamadık. Biz, burada oynamamızı meclisin tamamı canlı yayınlansın diye oynadık. Son olarak meclisin gün ve saati belirlenmeden meclise kapanmış sayılmaz. Bir kere mevzuat bakımından bir problem yaşıyorsunuz. Biz dilek ve temennilerde Foça'daki bir meseleyi gündeme getirdik. Dilek temennide yine katlı otopark da geliyor meseleyi gündeme getirdik. İzmir'in kentiyle ilgili herkes kendi ilçesiyle ilgili bir soru gündeme getirdi. Yani bahsettiğiniz gibi bir kişiselleştirmeye kalkmış olsak ki çok doğru. Burada bir sürü basın mensubu arkadaşımız var. Birisi atanın meclis üyemizin o konuşmasını ve onu bahsettiğiniz gibi olsa yayınlar. Yani bunun pratikte bize kattığı bir şey olmadığı gibi böyle bir mistik atmosferde çok anlamsız bir tartışmanın içine doğru bir sürüklemekte” ifadelerini kullandı.

“ASLA İZİN VERMEYECEĞİM”

Tugay son olarak, “Gündem görüşmelerin naklen yayınlanması kararı aldık. Başından beri gündem dışı görüşmeler canlı yayınlanmıyor. Nasıl uygun görüyorsanız öyle devam ederiz. Bu meclisin kişisel siyaset alanı olarak kullanmasını uygun bulmuyorum. Bundan sonra asla izin vermeyeceğim” açıklamasında bulundu.

Meclisin gündem dışı görüşmeler bölümü İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarından yayınlanmadı. 
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir