MENÜ
İzmir 24°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Gittim, gördüm, beğendim!
Sercan Avcı
YAZARLAR
26 Mayıs 2022 Perşembe

Gittim, gördüm, beğendim!

Kentte başarılı bulduğum belediye başkanları arasında yer alan Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ve Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in geride kalan 3 yıllık görev süreleriyle ilgili yaptıkları sunumları yerinde izlemek istedim.

İki başkanı da ‘dışarıdan’ bir gözle başarılı buluyordum.
Bizzat dinleyip emin olmak istedim, açıkçası oldum da!

Her iki başkanı da 3 yıl sunumu yapma cesaretlerinden dolayı da kutlarım. Çünkü bu sunumu yapıyorsanız bir yandan hesap veriyorsunuzdur. Üstelik basına, sivil toplum kuruluşlarına, muhtarlara, partililerinize ve vatandaşa açık olarak yapıyorsanız şu mesajı veriyorsunuzdur: Ben 3 yılımın arkasındayım!

Sabahın erken saatlerinde ilk durak Narlıdere oldu…

Ali Engin kürsüde 3 yılı aşkın süre il başkanlığı yapmış biri olarak kendinden emin ve soğukkanlıydı.

Metin okuyarak değil, spontane konuşarak kendine olan güvenini ortaya koydu.

Engin konuşurken aklıma 3,5 sene öncesi geldi. Önce 'Bayraklı adayısın’ telefonu alan, 1-2 gün sonra ‘Çiğli adayısın’ denilen, en son da Narlıdere’den aday gösterileceği bildirilen Engin, haklı olarak vazgeçme noktasına gelmişti.

Gösterildiği ya da gösterilmediği ilçe ile ilgili değil, kısa süre içinde yaşanan değişimler nedeniyle bu kararı masaya koyan Engin’i, yol arkadaşları ve dostları vazgeçirmişti.

Neredeyse adaylıktan vazgeçme noktasına geldiği belediyecilikte 3 yılda önemli yol kat etmiş Engin…

- İlçe merkezini orman ve denizle birleştirmek adına iyi adımlar...

- Şovdan ve gösterişten uzak, belediyenin rutin görevlerini eksiksiz yapma gayretinde olan, koltukta değil sürekli sahada olan bir anlayış... 

- Narlıdere Belediyesi’nin ilk kreşininin açılmış olması da altı çizilmesi gereken bir durum.

- İmar planları için vatandaşın önüne sandık konulması değerli…

- Büyükşehir ile de uyumlu çalışılmış; bu işbirliği ile vatandaşa dokunan projeler geliştirilmiş.

- Belediye bünyesinde açılan kafe ve restoranları, Yukarıköy restorasyonu ve heyecanlandıran ‘Narlıdere Port’ projesiyle geçmişte sadece kentsel dönüşümün konuşulduğu Narlıdere Engin döneminde cazibe merkezi olma yolunda…

4 dönem Narlıdere’de başkanlık yapan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un belediyecilik tecrübesine saygı duymakla birlikte Engin’in 3 yılda geçmiş dönemi aratmadığını hatta çıtayı daha da yükseğe çektiğini gördüm. 

Aynı günün akşamı ikinci durağımız Selçuk oldu… Başkan Sengel’in mücadelesine saygı duyarak 'Efes Selçuk’ demek daha doğru olacak.

Başkan Sengel stand-up misali bir sunum tercih etti.

2 saat sahnede kaldı…

Heyecanı sesine sürekli yansıdı… Yani heyecanını kaybetmemiş bir başkan vardı karşımızda…

Dışarıdan bir gözle Sengel’i başarılı bulmamın ana nedenleri, potansiyeli çok büyük olan ancak kabuğunu yıllardır kırmakta zorlanan Efes Selçuk’u marka kent yapma yolundaki mücadelesi, ciddi borçla aldığı, ‘Maaşlar ödenemez’ denilen belediyenin ekonomik anlamda ayakta durmasını sağlaması ve ilçe adına önemli konularda duruş sergilemesi...

Sengel ayrıca iktidarı bir çok kez karşısına almaktan çekinmeyen tavrıyla da dikkat çekiyor.
Sunumunda hastane ve kanal projeleri üzerinden iktidara mesaj da verdi, eleştiri de yaptı, çağrı da!

Sunumda pandemiye hiç sığınmaması, belediye çalışanlarına sık sık haklarını teslim etmesi ve halkla yaptığı dayanışmayı öne çıkarması değerliydi.

Sengel, İZBETON’la yaşadığı ‘yol polemiği'nden ders çıkarırcasına gibi ilçedeki sıkıntıyı aktarırken bu kez adresi peşin peşin İZMİRGAZ ve GEDİZ olarak gösterdi. 

Basın üzerinden sık sık kendisine eleştiriler yönelten AK Parti İlçe Başkanı’na cevap vermek yerine meclise gelmemesi üzerinden yüklenmesi, meclise çağırması doğru bir stratejiydi…

Sengel 'milletvekilliği iddiası'nı kesin bir dille yalanlarken, ikinci dönem için talebini de hayalini de dile getirdi.

Sengel beklenildiği gibi ‘Tunç  Soyer’ sorusuyla da karşılaştı. Aralarının bozuk olduğu iddiasını reddetse de, bu söylemleri 'magazinsel' bulsa da bu iddia rafa kalkacak gibi durmuyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir