MENÜ
İzmir 15°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kurultaya giderken İzmir!
Sercan Avcı
YAZARLAR
13 Temmuz 2020 Pazartesi

Kurultaya giderken İzmir!

CHP’de gündem ay sonundaki kurultay…

Basın mensupları salon içine alınmayacağı için uzun süre sonra CHP kurultayını yerinde değil İzmir’den takip edeceğim!

CHP İzmir Örgütü’nden Parti Meclisi’ne (PM) maksimum 5, minumum 3 isim gireceği beklentisi yüksek.

Geçtiğimiz kurultaylara göre bu kurultayın İzmir Örgütü açısından en fark yaratan durumu, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde Aziz Kocoağlu’nun değil Tunç Soyer’in oluşu!

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul ve Ankara’nın CHP’de olmamasının da etkisiyle Kocaoğlu uzun süre oturduğu koltuktan ve il kongresinde elde ettiği zaferlerden güç alarak kurultaylarda ‘olmaz’ları masaya koyardı.

Kocaoğlu olurlarından çok ‘olmaz’ları için mesai harcar; sonunda ‘olmaz’lar konusunda mutlu olsa da ‘olur’larının bir kısmından feragat etme durumunda kalırdı.

Kocaoğlu’nun bu mesaisi de parti içinde uzun süre gündem olur, kırılmalar yaşatırdı!

Soyer’in Kocaoğlu gibi ‘olmaz’ mesaisinde bulunmayacağı görülüyor.

Bunda Soyer’in siyaset anlayışının yanı sıra  il kongresi süreci ve kongrede oluşan tablo ile Büyükşehir Belediye Başkanı olarak  ilk kurultayını yaşayacak olmasının etkisi de var.

Soyer’in ‘olur’lar konusunda da Kocaoğlu’nun aksine isim yelpazesini geniş tutmayacağı konuşuluyor. Bu da kendisi açısından doğru bir strateji olarak gözüküyor.

Bir çok açıdan Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda yaşanan değişim kurultayın İzmir sürecini geçtiğimiz yıllara göre değiştiriyor.

Soyer’in PM için önceliği İl Eski Başkanı Rıfat Nalbantoğlu!

Soyer cephesinde Nalbantoğlu gerekçesinde ‘vefa’ ön plana çıkmış durumda.

***

Deniz Yücel ise ‘il başkanı’ sıfatıyla yaşayacağı ikinci kurultayına daha tecrübeli ve daha güçlü bir başkan profiliyle girecek.

Yakın zamandaki bir il başkanları toplantısında Deniz Yücel’i 81 il başkanına örnek gösterdiği iddia edilen CHP Lideri’nin, İzmir İl Başkanının görüşlerini listeye yansıtması bekleniyor.

Yücel’in kurultaya giderken her ne kadar farklı isimleri isteseler de Soyer’le ‘uzlaşı’ içinde süreci götürdüğü görülüyor.

Uzlaşıyı açarsak birbirlerinin önereceği isimlere ‘saygı’ duyma, olumsuz bir çalışmaya girmemeyle açıklayabiliriz.

Yücel’in ajandasının tepesinde il kongresi sürecinde kendisine tam destek veren İzmir Milletvekili Ednan Arslan’ın olduğu iddia ediliyor. Arslan’a Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da tam destek.

Yücel’in CHP Lideri’ne Özüm Özdemir, Umut Tekin ve Şakir Başak isimlerini de verebileceği konuşuluyor.  

***

Ve İzmir’den MYK’daki tek isim olan Tuncay Özkan…

Son kurultayda Kocaoğlu’nun ‘olmaz’ları arasında olan, Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde olmamasına rağmen PM’ye girme başarısı gösteren Özkan, CHP Lideri tarafından MYK’ya alınmıştı.

Özkan’ın Genel Başkan’la olan iyi diyaloğu, görev alanında parti içindeki en etkin isim olması, il kongresinin kazananları arasında yer alması CHP Lideri’nin bu kez listesinde yer almasını güçlendiriyor.

***

İzmir’den bir çok isim CHP Lideri’nin tavrını bekleyecek. Kamil Okyay Sındır, Murat Bakan, Mahir Polat, Devrim Barış Çelik, Mehmet Ali Çalkaya, Perihan Yardımcı gibi isimlerden birinin ya da bir kaçının listede olması sürpriz sayılmayacak.

***

İsmi öne çıkanların Kılıçdaroğlu’nun listesinde olup olmayacağını, listede olmalarına rağmen delegelerden PM için vize alıp almayacaklarını bekleyip göreceğiz.

CHP Kurultayları İzmir açısından hep sürprizlere sahne olmuştur.

***

Öte yandan ismi PM için öne çıkanlar, hummalı bir çalışma içinde. Diğer illerin il başkanları ve kurultay delegelerine İzmir’den yoğun bir telefon ve ziyaret mesaisi olduğunu söyleyeyim. Herkes işini garantiye almaya çalışıyor.

***

EN BÜYÜK SINAV SALONDA

Görünen şu ki İzmir için geçmişte bir çok kez denge siyasetini uygulayan Kılıçdaroğlu için bunu yeniden uygulamak adına uygun bir tablo var.

Kurultayda ne olur bekleyip göreceğiz ama İzmir en büyük sınavı salonda verecek.

Ana aktörlerin ekipleri arasında keskinlik var.

Ekiplerin anahtar listede yer alacak birbirlerinin adaylarını çizdirip çizdirmeyecekleri  ayrı merak konusu. Herhangi bir taraftan böyle bir girişim karşılıklı olmasına neden olabilir. Bu durumun da faturası kabarık olur. 

***

Ve son olarak Kocaoğlu’nu anmışken…

İsmi kulislere düştü. Kocaoğlu aday değil. Herhangi bir çalışması da yok.

Kılıçdaroğlu Kocaoğlu’na listesinde yer vermek isterse Kocaoğlu’nun teklife ‘hayır’ demeyeceği konuşuluyor.

CHP Lideri, Parti Mutfağında Kocaoğlu’yla çalışmak ister mi?

Ben bu soruya kesin bir dille ne evet yanıtı verebiliyorum ne de hayır!

Dediğim gibi CHP kurultayları İzmir Örgütü açısından sürprizler yaşatmıştır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Seçmen
 13 Temmuz 2020 Pazartesi 15:10
M ali çalkaya eşi zaten şuan belediye başkanı kendisi üç dönem yapmış nedir ay bu onlardan başka siyaset yapan yokmu Izmirde yetmedimi.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir