MENÜ
İzmir 24°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
27. dönemin sonuna doğru İzmir vekilleri!
Sercan Avcı
YAZARLAR
20 Haziran 2022 Pazartesi

27. dönemin sonuna doğru İzmir vekilleri!

Adım adım adaylığa giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’de 3 günlük mesai gerçekleştirdi.

1-    Enerjisi daha önceki ziyaretlerine göre daha yüksekti.

2-    Çok iyi hazırlanmış bir program oldu

3-    Geçtiğimiz mesailerinde yaşanan protokol krizleri yaşanmadı

4-    Emniyet’in aldığı güvenlik önlemleri dikkat çekti

5-    Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu ile bir araya gelip yarım saatlik çay molası verip sohbet etmesi bile kamuoyuna güzel mesaj verdi.

6-    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’In İzmir’de yaptığı adaylık çıkışına İzmir’de yanıt vermiş oldu

*****

CHP’Lİ BAŞKANLARIN EN BÜYÜK ŞANSI….

“Bu dönem İzmir’de CHP’li belediye başkanlarının en büyük şansı ne?” diye sorsalar şu yanıtı veririm:

- Sadece bir kongre süreci yaşamaları

27. DÖNEMİN SONUNA DOĞRU: İZMİR’İN VEKİLLERİ

24 Haziran’la birlikte TBMM’de 27. dönemde 4 yıl geride kalacak.

Seçim için son düzlük dönüldü…

Sandık normal zamanda kurulursa önümüzdeki Haziran’da ama ufukta erken seçim var…

İzmir bu dönem 28 milletvekili ile temsil edildi.

Kimi TBMM’deki çalışmalarıyla öne çıktı, kimi partileri içinde yükseldi…

Kimi çok etkin oldu, kimi pasif kaldı…

Kimi İzmir’den seçildi ama İzmir’i savunmayı, vatandaşın yanında olmayı, kente gelmeyi unuttu…

Ve önümüzdeki seçimde listelerde ciddi değişiklik bekleniyor…

10. YILI AŞTILAR… İyi Partili Aytun Çıray ve AK Partili Hamza Dağ, 24. 25. 26. ve 27. dönem İzmir milletvekili seçilerek kentin mevcut vekiller arasında en uzun süreli görevde olan isimler… TBMM’de 12. yıla yelken açan ikili partilerinde de önemli görevleriyle dikkat çekiyor. Genel Başkan Başdanışmanı olan Çıray ve Genel Başkan Yardımcısı olan Dağ’ı yeni dönemde de vekil olarak görmemiz yüksek ihtimal.

ALKIŞLAR O’NA… CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, vekil seçildiği 2015’ten bu yana milletvekili maaşını eğitime desteğe ayırıyor. Bayır’ın ‘Kır çiçekleri’ ismini verdiği desteği zaman içinde ikinci kuşağa döndü. Bayır’ın burs verdiği öğrenciler mezun olduktan sonra meslek sahibi olunca başka öğrencilere destek olmaya başladı. Vekiller içinde alkışı ve takdiri fazlasıyla hak eden yıllardır eğitime verdiği aralıksız destek ile Tacettin Bayır…

SİYASETEN YÜKSELENLER… CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi olan İzmir Milletvekili Mahir Polat yakın zamanda Genel Başkan Başdanışmanı oldu. Polat, yerel seçimlerde adaylık düşünen bir çok ismin kapısını çalıp fikir ve görüş aldığı bir isim oldu. Polat CHP’de yükselişini sürdürüyor. Yine İzmir Milletvekiliyken kurultayda Parti Meclisi’ne seçilen (PM) Ednan Arslan da siyaseten parti içinde yükselen isimlerden. Arslan, hem Genel Merkez,  il başkanlığı, hem Konak hem Büyükşehir’le de iyi diyaloğuyla hanesine artı yazdırıyor.

EKSİK KALAN…  Rahmetli Enver Öktem gibi raylara kendini zincirleyip protesto yapan bir vekil ya da Musa Çam gibi Ermenek’te meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden Tezcan Gökçe’nin babasının giydiği yırtık lastik ayakkabılarla kürsüye çıkan bir vekil olmadı… Bu dönemin en büyük eksikliği sıra dışı protesto veya eyleme imza atan vekil olmamasıydı… İkinci büyük eksiklik ise vekillerin bir araya gelip İzmir’i masaya yatıramaması, koordinasyon toplantıları yapamaması oldu.

EN UNUTULMAZ ÇIKIŞ… Kimisi kentle ilgili çıkışlarıyla kimisi iktidarı ya da muhalefeti farklı şekilde hedef alarak, kimisi de gündeme getirdiği sorunlarla akıllarda kaldı. Kimisi de parti içi çıkışlarıyla gündem oldu. Benim için geride kalan dönemin en unutulmaz vekil çıkışı CHP İzmir Milletvekiliyken Aytun Çıray’ın o dönem partilisi olan ve Büyükşehir Belediye Başkanı koltuğunda oturan Aziz Kocaoğlu için, “İzmir gibi CHP'nin kurucu ideallerinin metropolünde şans, kader, kısmet kotasından en yüksek demokratik makama gelen” ifadesini kullanması oldu. Çıray’ın ‘Şans, kader, kısmet kotası’ çıkışı unutulmazlar arasında çoktan yerini aldı.

KAVGAYLA EN FAZLA GÜNDEME GELEN… Tartışma ve kavgayla en fazla gündeme gelen AK Partili Alpay Özalan oldu. Özalan meclisteki bir çok arbedede yer aldı. Tartışmalardan basına yansıyan fotoğraflar karelerinde kendisini sıkça gördük.

İSTİFALARIYLA DAMGA VURDU… Meclisin en fazla soru önergesi veren İzmir vekiliydi… Ancak damga vurmasının nedeni bu özelliği olmadı…  Mehmet Ali Çelebi, geride kalan 4 yıllık görev süresinde önce CHP’den istifa etti, sonra geçtiği Memleket Partisi’nden de ayrıldı. Çelebi istifaları, istifa süreçlerinde parti içi açıklamalarıyla geride kalmakta olan döneme  damga vurdu.

EN ETKİN MUHALEFET YAPAN… AK Partili Mahmut Atilla Kaya, İzmir’de en aktif, etkin ve sert muhalefet yapan vekil konumunda. Kaya’nın kentteki neredeyse tüm tartışmalarda söyleyecek sözü oldu. İlçe ziyaretleriyle yerinde muhalefet yapmayı seçti…  Kaya, sosyal medyasını da bu anlamda aktif kullandı.

BAŞARI HİKAYESİ… Başarılı bir belediye başkanıyken aday gösterilmedi. Küsmedi… Önseçime girdi üst sıralardan milletvekili seçildi… Partinin 2. numaralı koltuğu Genel Sekreterlik makamına getirildi. Makamdan güç almadı, makamın gücünü kullanmadı… İlçe örgütlerinin ve partililerinin her zaman yanında oldu… Hiçbir ekibin adamı olmadı… Anketlerde İzmir’in en başarılı milletvekili olarak defalarca üst sıralarda yer aldı. Partisinin genel başkanının en güvendiği isimlerden oldu… Çeşitli konularda Genel Merkeze önemli raporlar hazırladı. Son yerel seçimlerde ilçesinde belediye başkanının değişmesinde etkili oldu. Sağlık sorunları yaşadı… Pes etmedi, mücadele etti, sahalara geri döndü. Eğer bir başarı hikayesinden söz edecek olursak bu Bornova Belediye Eski Başkanı, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır’a ait olsa gerek.

BÜYÜKŞEHİRLE EN UYUMLU… Yerel seçimlerden bu yana İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile aralıksız siyaset yapan isim Murat Bakan… Ara ara Soyer’le arası açıldı iddiaları yükselse de Bakan, kentteki tartışmalarda Büyükşehir ve Soyer’i en çok savunan isim olurken, Büyükşehir’in açılış, temel atma ve organizasyonlarında en fazla yer alan isim oldu.

HAYAL KIRIKLIĞI… Müteahhitler Federasyonu başkanıydı… Önemli bir işadamıydı… Vekilliği heyecan yarattı ancak geride kalan 4 yılda medyada yer almada, gündem yaratmada, parti içi siyasette, parti teşkilatıyla diyalogda, kentin sorunlarına karşı reflekste, vatandaşa ulaşmada en pasif kaldığını gözlemlediğim isim AK Partili Necip Nasır oldu.

GÖZÜ YENİDEN SANDIKTA OLANLAR… CHP’li Atilla Sertel, Tacettin Bayır, Kamil Okyay Sındır parti içindeki önseçimden çıkıp vekil olmuşlardı.  Bu 3’lü ile birlikte sendika kökenli vekil Kani Beko’nun gözü yeni dönem için yine sandıkta… Önseçim olursa aday olurlar. Olmazsa adaylık yoluna girmezler…Önseçim olur mu? Çok zor!

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 vatandaş
 4 Ağustos 2022 Perşembe 15:58
Musa Çam Yeniden vekil olmalı.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir