MENÜ
İzmir 17°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kurultayın İzmir fotoğrafı!
Sercan Avcı
YAZARLAR
27 Temmuz 2020 Pazartesi

Kurultayın İzmir fotoğrafı!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu en güçlü kurultayını geride bırakırken, slogana (iktidar kurultaya) uygun bir anahtar liste hazırlamıştı.

52 kişilik yapılmayan , 80 kişilik hazırlanan anahtar liste,  tüm adayları delege karşısında zorlu bir mesainin beklemesine neden oldu.

Nitekim 4 Genel Başkan Yardımcısı (Biri İzmir Milletvekili Tuncay Özkan)  liste dışı kaldı.

***

CHP’de 16 yıl sonra Aziz Kocaoğlu’suz ilk kurultay İzmir açısında fark yaratan durumdu.

Kocaoğlu’nun ‘olmaz’ baskısını hissetmeyen Kılıçdaroğlu’nun karşısında çok sevdiği denge siyasetini uygulayacak bir tablo vardı.

Nitekim de CHP Lideri beklenildiği gibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in tek isteği İl Eski Başkanı Rıfat Nalbantoğlu’nu, İl Başkanı Deniz Yücel’in ajandasının tepesinde yazan İzmir Milletvekili Ednan Arslan’ı ve il kongresinden kazanarak çıkan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ı listesine yazdı.

***

Kurultayın İzmir özelinde kazananı  Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilk kurultayını yaşayan Tunç Soyer oldu.

Salondaki konuşmasıyla beğeni kazanan Soyer’in siyasi yol arkadaşı ve tam destek verdiği, üstelik il kongresinde liste dışı kalan Rıfat Nalbantoğlu yüksek bir oyla PM’ye girdi.

Ekibinin arası açık olsa da kendisinin çok iyi diyalogda olduğu Devrim Barış Çelik PM’ye girdi

Son dönemde kendisine destek veren ve yakınlaşan Mahir Polat YDK’ya giren tek İzmirli oldu,

Ve ekibinin İzmir’de siyasi rekabet halinde olduğu Tuncay Özkan PM dışında kalmış oldu.

İl kongresi sürecinde yara alan Soyer, kurultay da parti içi prestij kaybını telafi etmiş oldu.  

***

İzmir’de il kongresinin 1 numaralı kazananı Tuncay Özkan ise kurultayın İzmir özelinde kaybeden ismi oldu.

Liste dışı kalan 4 Genel Başkan Yardımcısı’ndan biri olan Özkan, ciddi bir ‘çizik’ operasyonuyla karşılaştı. İstanbul sandıklarına bakılırsa Özkan en fazla delegeye sahip olan ilin sandıklarında çok düşük oy da kaldı.

Özkan’ın liste dışı kalması ve Genel Başkan Yardımcısı koltuğunu kaybedecek olması İzmir siyasetinin bundan sonrasına etki edecektir.

İzmir’de ciddi bir gücü olan Özkan’ın beraber hareket ettiği ilçe ve belediye başkanlarıyla nasıl bir yol haritası izleyeceği, İzmir siyasetine ağırlık verip vermeyeceğini bekleyip göreceğiz.

***

Milletvekilliği yolunda yara almak istemeyen bu nedenle Kılıçdaroğlu’un İzmir’e yönelik denge siyasetinden memnun olan İl Başkanı Deniz Yücel’in ajandasında ilk yazılı isim olan Ednan Arslan PM’ye girdi. Arslan’ın PM’ye girmesi Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a da artı yazdı.

Yücel’in Arslan dışında ikinci bir ismi PM’ye sokamaması, il kongresi sürecinde rakibi olacağı iddia edilen Devrim Barış Çelik’in PM’ye girmesi, il kongresi sürecinde kendisine yönelik ‘değişim’ mesaisini yürüten Rıfat Nalbantoğlu’nun PM’ye girmesi, il kongresi sürecinde kendisine destek olan bazı isimleri PM’ye taşıyamaması dikkat çekici notlar.

***

PM’ye giren İzmirlilere bakacak olursak…

Kocaoğlu’nun etkin yıllarında kenarda beklemek zorunda kalan Rıfat Nalbantoğlu, 10 yıl sonra partide aktif bir rol üstlendi. Bunda Soyer’in vefası ve Büyükşehir’in  gücü büyük!

Kendi göbeğini kendi kesen isim Devrim Barış Çelik oldu. Nalbantoğlu-Özuslu ikilisiyle siyasi olarak yolları ayıran Çelik, Genel Başkan’la olan iyi diyaloğu ve Genel Merkez’deki hukukuyla listede yer almayı başardı. Çelik’in, il kongresi sürecinde yıpranmasına rağmen PM’Ye girmeyi başarması önemli!

Ednan Arslan da parti içinde basamakları hızlı çıkanlardan… İlçe başkanlığından PM’ye uzanan yolda Batur’un desteği önemli. Arslan ekip siyasetinin önemli örneklerinden.

Kurultaya kısa bir zaman kalan Selin Sayek Böke’nin listede olacağını yazmıştık. Böke, parti içinde birlikte hareket ettiği muhalafetten koptu. Son dönemde CHP Lideri ile iyi diyalogda olan Böke’nin yeni dönemde eskisi gibi daha aktif bir rol üstleneceğini düşünüyorum.

***

Gelelim İzmir sandıklarına…

2 sandık sonucuna şöyle bir göz gezdirdim…

İzmir delegeleri İl Başkanı Deniz Yücel’in mesajlarına rağmen bütünlük içinde hareket edememiş.

İzmir adayları İzmir sandıklarında ciddi fire vermiş.

Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer alıp dışarıda kalan 2 İzmirli’den biri olan Eski Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli’nin İzmir’in hazırladığı pembe anahtar listede yer almaması da dikkat çekiciydi. Türeli’nin liste dışı kalması uzun zamandır örgütten uzak olmasıyla açıklanabilir.

***

Anahtarda olmamalarına rağmen PM’ye aday olan İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır ve Mehmet Ali Çelebi’nin mücadeleleri, adaylıkları bence değerli!

***

Ve kurultay nedense bana İzmir’de genel seçimlerde milletvekili listelerinde ciddi bir değişimin habercisi gibi geldi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir