MENÜ
İzmir 24°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP İzmir'in yeni il başkanı mesaisi: Rota atama!
Sercan Avcı
YAZARLAR
30 Kasım 2022 Çarşamba

CHP İzmir'in yeni il başkanı mesaisi: Rota atama!

CHP İzmir’de 1 numaralı gündem genelge ve yeni il başkanı meselesi…

Kulisler epey bir hareketli….

Yaptığım telefon trafiği, gördüklerim, duyduklarım,edindiğim bilgiler ışığında ;

Deniz Yücel yüzde 99.9 milletvekili adaylığı için istifa edecek.

Deniz Yücel istifa kararını, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu 17-18 Aralık’ta İzmir’de son kez il başkanı olarak ağırladıktan sonraki hafta içi açıklayacak.

Deniz Yücel’in yönetim içindeki başkan adaylarına yönetim içinde hatırı sayılır bir defans var. İl yönetimi içinde başkanlığa talip olan bir çok isme ise dışarıdaki siyasi aktörler sıcak bakmıyor.

İl yöneticileri son günlerde kendi aralarında gruplar halinde toplantılarını sıklaştırdı.

İl yönetimi içinde  Deniz Yücel’in süreci kötü yönettiğini ve koltuğa talip bir çok isme ‘mavi boncuk’ dağıttığını düşünenler var.

Ve kritik nokta, edindiğim tüm bilgiler dışarıdan ‘ağabey’ formülünün devreye sokulduğu yönünde.

Dışarıdan atama devreye girdiğinde yönetimin görevden alınması da gündeme gelecek.

İl yönetimi içinde çok sayıda başkan adayının olması, 2 yılı aşkın süredir görevde olmaları, yönetim içinde adaylık istifalarının yaşanacak olması ve sadece 3 yedeğin olması, genel seçimlerden sonra kritik bir yerel seçimin daha olması, atanan başkanın birlikte çalışmak isteyeceği isimlerin olması sebepleriyle yönetimin görevden alınması ciddi şekilde masada!

‘Seçimlere 6 aydan az bir zaman kaldıysa seçilmiş yönetimlerin kongre yapılmaksızın görevden alınacağı’ tüzük maddesi devreye sokulacak.

***

Sürecin en kritik görüşmesi geçtiğimiz günlerde Tunç Soyer, Deniz Yücel, Ali Engin, Abdül Batur ve Heval Savaş Kaya arasında oldu.

Atama formülünde isimler masaya yatırıldı ancak ilk toplantıdan konsensüs çıkmadı.

Bu isimler arasında görüşmeler sürecek ve konsensüs aranacak.

Soyer’in ‘hayır’ dediği bir ismin atanma ihtimali çok çok zayıf.

Bir yandan da bu isimler dışında kalan belediye başkanları da kendi aralarında sürecin istişaresini yapıyor.

Atama olduğunda sürecin dışında bırakılan isimlerle süreci yönetenler arasında ciddi kutuplaşma olması muhtemel.

Dışarıdan atama formülünde Altan İnanç, Sinan An, Umut Tekin, Erdal Karademir, Şenol Aslanoğlu, Mehmet Ali Çalkaya, Aytekin Tunus isimleri şimdilik ön planda konuşuluyor. Bu isimler içinde Altan İnanç bir adım önde…. Konsensüs arayışında sürpriz bir isim de gündeme gelebilir.

CHP İzmir’de yeni il başkanı konusu görüşme trafiği çok, ikna mesaisi bol bir şekilde süreceği kesin!

İl yönetimi içinde milletvekilliği adaylığı için Fulya Alçay yüzde 99 istifa edecek. Alçay dışında Özcan Durmaz, Şener Akdemir, Ahmet Yıldız’ın istifa etme ihtimali bulunuyor.

Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç ve Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay yüzde 99.9 adaylık için istifa edecek. Karabağlar’da Türkbay’ın yerine ilçe yöneticisi Ekincan Aksoy’un ilçe başkanı olması büyük ihtimal... Karşıyaka’da ise süreç biraz daha karışık. İlçe yönetimi içinden Fehmi Yılmaz ve Savaş Çolak isimleri konuşulurken, dışarıdan atama da ise İsfahan Naki, Sedrettin Coşkuner, Ali Yaramışlı isimleri konuşuluyor. Karşıyaka’da dışarıdan atama olursa ilçe yönetiminin görevden alınması yüksek ihtimal.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Hakan sunay
 30 Kasım 2022 Çarşamba 11:01
Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizin sigortasıdır Yaklaşan ve ülkemiz için önemli olan genel seçimlerimiz var..Doğal olarak parti yönetiminde görevli arkadaşlar millet vekili adayı olabilmek için görevlerinden istifa edicekler…Bu durumda il ilçe yönetimlerinde ciddi değişiklik beklentisi doğmuştur.çünkü mental yorgunlukla beraber bayrak değişikliğine iktidara giden yola büyük ihtiyaç ve gereklilik oluşturmuştur.Yeni görev almak isteyen il başkanı ilçe başkanı ve yönetimleri sokak siyasetini bilen partimizin kurumsallaşmış kimliğini benimsemiş ve bunu halka hissettirmiş vatandaşın sorunlarını bilen pratik çözüm üreten siyasete gönül vermiş cumhuriyeti demokrasiyi hak hukuk adalet ilkesini savunan ve bu kimliği ile partimize oy katkısı koyabilecek rant için değil gerçek hizmet için bu görevleri vatan borcu olarak gören arkadaşların görevlendirilmesi gerekir…
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir