MENÜ
İzmir 17°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir’de adaylık virajı!
Sercan Avcı
YAZARLAR
11 Aralık 2023 Pazartesi

İzmir’de adaylık virajı!

Yerel seçimlere doğru hızla giderken, partilerin İzmir’de göstereceği adaylar merak konusu...

İYİ Parti’de Büyükşehir Adayı belli ancak ilçeler soru işareti, AK Parti’de sessizlik var ama fotoğraf büyük ölçüde netleşiyor. MHP, AK Parti’nin Büyükşehir Adayına tam destek verecek. İlçelerde ise iki parti arasındaki görüşmeler hızlandı. Hangi ilçelerde MHP’nin adayının çıkacağı kısa süre içinde belli olacak. CHP’de ise neredeyse her gün yeni bir iddia ortaya atılıyor. İzmir özelinde yöntem belirsizliği de var.

***

CHP’de İzmir özelinde 1 numaralı gündem maddesi Büyükşehir Adayı.

Mevcut başkan Tunç Soyer adaylıkta tüm isimlerin 2-3 adım önünde.

Birinci döneminde herhangi bir yolsuzluğu yoksa, çok büyük bir başarısızlığı yoksa söz verdiği projelerin büyük bölümünü tamamlamışsa o belediye başkanları zaten doğal adaydır.

Soyer de bu doğrultuda zaten doğal adaydı.

Kurultay sonucu özelinde kurultay sonrası hemen yapılan ’aday gösterilmeyecek’ yorumlarının aksine gün geçtikçe Soyer’in adaylığı kuvvetlendi.

Soyer’in anket sonuçlarıyla ilgili bir sıkıntı yaşamadığı, ayrıca sendikalardan, odalardan, iş dünyasından ve kanaat önderlerinden Soyer’e güçlü destek verildiği bilgisi geliyor.

CHP Genel Merkezinin kısa bir süre içinde İzmir’deki anketlerle ilgili kamuoyunu bilgilendireceği ve adaylık fotoğrafının netleşeceği iddia ediliyor.

CHP cephesinde İzmir özelinde mevcut başkanların 3’te 2 oranında değişeceği yüksek perdeden konuşuluyor.

Yeni dönemde belediye başkan adayı yaş ortalamasının geçtiğimiz yıllara göre oldukça düşeceği sıklıkla dillendiriliyor.

Aday adaylarının bu kadar çok olması nedeniyle İzmir’de özellikle bazı başkanları farklı bir ilçeden aday görebilme ihtimali yüksek. Yine x ilçeden başvuru yapan bir ismin y ilçesinden aday gösterilme durumunun da görülebileceği sıkça konuşuluyor.  

Selçuk, Dikili, Çeşme belediye başkanlarının ikinci dönem için devam etme ihtimalleri oldukça kuvvetli.

CHP’de adaylığı en garanti isim Kiraz’da Nasuh Coşkun… CHP ilçe örgütünün tam desteğini alan Coşkun ilçenin sevilen isimlerinden. CHP uzun süre sonra Kiraz’da Coşkun’la seçimin alınabileceğine inanıyor. İlk açıklanan adayın Coşkun olma ihtimali yüksek.

Kemalpaşa ve Torbalı’da değişim yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kemalpaşa’da AK Parti’de iddialı. CHP cephesinde aday için sıkı bir çalışma var. Torbalı’da ise hem ilçe örgütünün desteğini alan hem de anketlerde ilk sırada çıkan ilçe eski başkanı Övünç Demir’in adaylığa yakın olduğu yüksek perdeden konuşuluyor.

CHP’de MYK’nın İzmirlileri Deniz Yücel ve Murat Bakan adaylıklarda etkin rol alacaklardır.

NOT: CHP’de 3 seçenekli örgütlere gönderilen yöntem genelgesinin 659 seçim çevresini kapsadığı, genelgenin İzmir’i kapsamadığı, İzmir’deki ilçe başkanlarının genelgeyle ilgili genel merkeze bir dönüş yapmayacağı, İzmir’deki yöntemin henüz belli olmadığı, memnuniyet anketlerinin sürdüğünü öğrendim.

***

AK Parti’de bu hafta komisyonlar adaylar için toplanıyor. Anketler, temayül yoklaması ve teşkilatın görüşü belirleyici olacak.

Tüm bu seçeneklerde AK Parti’de Büyükşehir Adaylığı için Hamza Dağ ismi öne çıkmış durumda.

Farklı bir ismin hem yerel medyada hem ulusal medyada konuşulmaması, Dağ’ın İl Başkanı Bilal Saygılı ile birlikte ilçe turuna çıkması, saha çalışmalarında vites arttırması Dağ’ın adaylığa çok yakın olduğunu bize söyletiyor.

Dağ dışında bir ismin açıklanması AK Parti İzmir Teşkilatı’nda ‘büyük sürpriz’ olarak yorumlanacak.

AK Partili mevcut başkanların (Kınık, Bergama, Bayındır, Kiraz, Menemen) tamamının yeniden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

İlçelerde adaylığına kesin gözüyle bakılan isim Karabağlar’da ilçenin eski kaymakamı Sadık Tunç…

Cumhur İttifakı Tunç’un adaylığında Karabağlar’da iddialı…
Bayraklı’da Bilal Kırkpınar, Gaziemir’de Deniz Doğan, Kemalpaşa’da Galip Atar’ın adaylık için öne çıktıkları konuşuluyor.

AK Parti’nin ilçelerde geçtiğimiz seçimlerde kaybeden belediye başkan ve adayların önümüzdeki yerel seçimlerde aday gösterilmeyecekleri konuşuluyor.

***

MHP’de ise Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar kentin en başarılı başkanlarından. Yeniden aday gösterilecek olan Acar, seçimlerde 3.dönem için yine iddialı.

AK Parti’nin Büyükşehir Adayına destek verecek olan MHP, ilçelerde çıkarılacak adaylar noktasında görüşme trafiğini sürdürüyor. İzmir’de hangi ilçelerde MHP’li başkanlarla seçime girileceği yakın zamanda belirlenecek.  

***

İYİ Parti’de ise başvurular 22 Aralık’a kadar sürecek. Başvuruların şuana kadar İzmir özelinde az kaldığı bilgisi var.

İYİ Parti İzmir’de Büyükşehir Adayını ilk açıklayan partiydi. Ümit Özlale ilk olarak açıklansa da TBMM’deki görevleri nedeniyle saha çalışmasında istediği kadar yer alamadı. Bu haftayla birlikte yoğun bir çalışma programı gerçekleştirecek.

İYİ Parti’de 14 ilçe başkanı adaylık için istifa etti. Tüm partiler içinde adaylık için istifa eden ilçe başkanlarının en fazla aday gösterildiği parti İYİ Parti olabilir.

İYİ Parti’nin bu süreçteki en önemli sınavı Tire’de olacak. Partinin tek belediye başkanı olan Salih Atakan Duran için 3 iddia var.

Duran’ın istemesi halinde yeniden adaylığı kesin.

Ancak Duran’ın ‘kaybeden başkan’ olmamak adına sürpriz bir şekilde aday olmama kararı alabileceği iddiası da kulislerde konuşuluyor.

Duran’ın farklı bir partiye geçebileceği iddiası ise şu sıralar rafa kalkmış durumda.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Güç
 11 Aralık 2023 Pazartesi 22:53
Tunç soyer 2,3 adım önde değil geride.Izmirin adayı Buğra Gökçe dır. Bunu Tunç Soyerde biliyor.Buğra Gökçe yoksa İstanbulu bırakıp gelmezdi.mademki bu partililer okadar dışardan aday gelmesini istemiyordu ise yıllardır .hep dışardan kontejan adayı getirildi.özelikle kılıçdaroğlu döneminde çok oldu.şimdi çok bağıran eski mv ozaman kendileri lisedeyken sesleri çıkmıyordu.ama kendileri aday göste?ilmeyince sesleri gür çıkıyor.hani bir söz var susma sustukça sıra sanada gelecek.işte tamda şimdi eski vekiller kendileri olmayınca anlamışlar nokta.
 Adil
 11 Aralık 2023 Pazartesi 09:23
Tunç soyer favori tesbitiniz, gerçeklerden çok uzak olduğunuzu gösteriyor. Deniz Yücel ve Murat bakan kimin aday olacağına falan karar veremez. Bakınız: parti meclisi :)
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir