MENÜ
İzmir 21°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
14 Mayıs'ın İzmir fotoğrafı!
Sercan Avcı
YAZARLAR
16 Mayıs 2023 Salı

14 Mayıs'ın İzmir fotoğrafı!

Türkiye’de ve İzmir’deki 14 Mayıs sonuçlarına bakınca

Oy değişimlerinin katılaştığı, kutuplaşmanın keskinleştiği,

‘Konsolide etmek’ stratejisinin de ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığını net şekilde ifade edebilirim.

Bunun en iyi örneklerinden biri İzmir’in Kiraz ilçesinin Dokuzlar köyü.

CHP’nin ve Soyer’in yerel seçimlerde yüzde 4’le en düşük oy aldığı mahalleydi Kiraz’ın Dokuzlar köyü…

Soyer seçilince ilk ziyaretini oraya yapmıştı. Süreçte gitmeye, temas kurmaya devam etti. CHP vekil adayları belli olduktan sonra da ilk saha çalışmasını bu köyde yaptı.

14 Mayıs sandığı açıklandıktan sonra
Erdoğan 285, Kılıçdaroğlu 30,
AK Parti 222, CHP 27
sonucu çıktı sandıktan…

Genel olarak oy oranlarına baktığımızda kent genelinde AK Parti’nin kendini İzmir’e anlatamamada ki sıkıntısını CHP’de kentte hatta ülke genelinde kendisine oy vermeyen seçmen üzerinde sürdürmüş gözüküyor.

***

CHP’nin listesindeki ittifak partilerine rağmen 2018’deki oy oranını alması, üstüne koyamaması ve vekil sayısında artış gösterememesi,

AK Parti’nin kent genelindeki 3-4 puanlık gerilemesinin dışında Kemalpaşa hariç tüm ilçelerde oy oranının düşmesi ve vekil sayısını arttıramaması,

MHP’nin oy oranının gerilemesi ve 1 vekil kaybetmesi, Yeşil Sol Parti’nin milletvekili sayısını korumasına rağmen oy oranında İzmir sandığında kayıp yaşaması,

Hedefleri daha farklı olsa da kağıt üstünde İzmir’de kazanan partinin oy oranını ve vekil sayısını 1 arttıran İYİ Parti’nin olmasını sağladı.

Sancılı il kongresi, Meral Akşener’in masadan kalkması sonrası yaşanan istifa rüzgarı, Aytun Çıray’ın adaylıktan çekilmesi ve devamındaki mesajları ile yaşanan süreçlere rağmen oluşan tablo İYİ Parti açısından değerli.

***
CHP’nin listesinden seçime giren ittifak partileri de İzmir’de kazanan partiler durumunda. Seçime kendi listeleriyle ya da CHP dışında yapacakları ittifakla girmeleri halinde vekil çıkaramayacakları tablo da ittifak gereği 4 vekil kazandılar.
***
Temmuz 2022’de dönemin il başkanı Deniz Yücel ve Tunç Soyer ilçe başkanlarıyla toplantı yapmış, Yücel metropol ilçelerdeki oy oranı noktasında uyarmış, ellerindeki ankete göre CHP’nin de yüzde 44 bandında olduğunu ifade etmişti.

Aradan geçen 10 ayda CHP’nin il başkanlığının elindeki oy oranının üstüne çıkmasını bırakın yakalayamaması ve 2-3 puan geride çıkması parti içinde sorgulanacaktır ki sorgulanıyor…

Bu tabloyu parti içinde

-Cumhurbaşkanı Adayı’na
-Yerel yönetimlere
-CHP’nin milletvekili aday listesine 
- İl ve ilçe başkanlıklarının yürüttüğü çalışmaya
- Listede yer alan partilerden oy gelmemesine
- ‘Kendisine oy vermeyen seçmene anlatamamaya’ bağlayanlar var.

CHP kendi içinde bunun tespitini, muhakemesini yapacaktır.

***
İYİ Partili Ümit Özlale’nin vekil seçilmesi kent adına değerli…

AK Partili Kerem Ali Sürekli’nin, CHP’li Hacer Foggo’nun vekil seçilememesi kent adına kayıp. İzmir adına etkili çalışma yapabilecek iki isim TBMM’ye girememiş oldu.

CHP’nin Kiraz’da 10 seçimdir üst üste seçim kaybetmesi üstünde durulması gereken bir tablo.

AK Parti ve MHP’nin belediye başkanı tarafından yönetilen 6 ilçenin tamamında Millet ittifakı’nın oy oranının Cumhur İttifakı’nın önünde yer alması,  30 ilçeden sadece 2’sinde AK Parti’nin
CHP’den fazla oy alması AK Parti açısından alarm.

Narlıdere’de hem CHP’nin hem de Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy Belediye Başkanı Ali Engin’e artı yazar.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Partili 3 haziran
 3 Haziran 2023 Cumartesi 08:45
Dün milletvekilleri yemin eti.herkes için hayırlı olsun.yalnız Deva,Gelecek,Sadet partililer bedava milletvekilli çıkardılar.CHP listelerinde aldıkları yüzde 1 veya 2 oyla demokrat 3 mv o fazla değildi ama İzmir için 2 mv fazlaydı.şimdi en önemlisi CHP den seçilen vekiller kendi partilerine adaylık başvurusu ücreti yaptılar CHP den mv oldular.Deva partisinin başvuru ücreti erkekler 5 bin kadınlar 2.500 bunlar mv çıkardılar 14 mv ya CHP başvurusu erkekler 30 bin artı 3 bin dosya şimdi onlar bedava mv oldular .39 mv CHP den azaldı.işte hak, hukuk ,adalet buna denir.
 Genç ses
 22 Mayıs 2023 Pazartesi 11:32
Sayın yazar basında Binali yıldırımın açıklamaları var gençlik konusunda CHP Yİ eleştiriyor.aslında doğrudur.Akparti 4 genç mv olarak meclise taşımış CHP SIFIR siz hem Z kuşağın oyunu istiyorsunuz hemde aday göstermiyorsunuz dolgu olara listenin seçilmiyecek sıralara yazıyorsunuz neden bu hatadan geri adım atılmıyor.oysaki başarılı gençler var .toplama mv aday olmuyor.örgütünü dinlemek zorundalar.yoksa böle çakılırlar.Izmirde aldığı oy başarısızlar yüzde 41 parti olarak alıyor.örgütü çalıştıramadılar çünki görgütü genel merkez gözden çıkarmış gibi davranıyor. .
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir