MENÜ
İzmir 21°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP İzmir listesi röntgeni!
Sercan Avcı
YAZARLAR
9 Nisan 2023 Pazar

CHP İzmir listesi röntgeni!

Tuncay Özkan, Murat Bakan, Sevda Erdan Kılıç, Ednan Arslan ve Mahir Polat…

CHP’nin 2018’de seçilen 14 milletvekilinden 5 yıl sonrada yerini koruyan isimler oldu.

Uzun süredir CHP’nin listesinde ciddi bir değişim yaşanacağını söylemiştik.

Bu gerçekleşti. Mevcut vekillerin 3’te 2’si değişti.

***

İttifak ortağı partilere 4 kontenjan verildi. DEVA Partisi Kurucu İl Başkanı Seda Kaya’yı 2 yıldır CHP listesinde yer alacağını yazıyorduk.

Hatta DEVA Partisi’nden bu yönde tekzip bile yemiştik. Ama haklı çıktık.

Demokrat Parti’ye seçilecek yerlerden İzmir’de 2 kontenjan verilmesi dikkat çekici. Demokrat Parti’nin önerdiği Anavatan Partisi’nin son Genel Başkanı Salih Uzun ve GİK Üyesi Haydar Altıntaş seçilecek yerlerden listede yer aldı.

Gelecek Partisi’nden ise Eski Van Milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Bilici listede yer buldu.

***

İttifak ortağı partilere verilen 4 kontenjanın yanı sıra Genel Merkez de 2 kontenjan kullanmış. Aslında CHP’nin İzmir listesinde 6 kontenjan aday var.

Genel Başkan Yardımcıları Yüksel Taşkın ve Gökçe Gökçen her iki bölgede listenin ilk sıralarında yer aldı.

****

Her iki bölge listesi arasında 1. Bölge listesi daha dengeli ve güçlü olmuş. Mevcut vekillerden 4’ü bu bölgede…

Parti içinden bana listeyle ilgili gelen ilk telefonlarda ‘2. Bölge’de bölgeye uzak isimler var. Daha çok çalışılması gerek’ yorumları yapıldı..

İzmir Örgütü içinde en büyük tepki 2. Bölge listesine gelecek gibi duruyor. İlk 7’de ikameti 2. Bölge’de olan sadece Mahir Polat var herhalde…

Özellikle Bakırçay Havzası’ndan 2. Bölge listesinde seçilecek yerden isim olmaması handikap.

***

Listede kentteki doğu ve güneydoğu hemşeri dernekleri, bölgesel hassasiyet ve Kürt oyları için de etkili olması beklenen 2 isim yer seçilmesi olası yerlerden aday gösterilmiş. 1.bölgenin 9.sırasında yer alan Sefer İpekli ve 2.bölgenin 7.sırasında Millet İttifakı kontenjanından yer alan Prof. Dr. Mustafa Bilici bu oylar üzerinde etkili olmaya çalışacak. 

***

Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığını ilk dillendiren isimlerden olan Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan İzmir’de bir kez daha yerini korurken, İzmir’den gitmesini isteyen aktörler umduğunu bulamadı. Özkan'ın İzmir'deki gücünü koruması parti içi denge açısından da büyük önem arz ediyor. 

***

Listede il başkan atamasının mimarlarından olan Rıfat Nalbantoğlu, Ednan Arslan ve Mahir Polat’ın olması sürpriz değildi. Ancak Nalbantoğlu’nun 2. sıra adaylığı bir güç göstergesidir.

Nalbantoğlu, Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan olduğu ilk dönem vekilliğe talip olmuş ancak il başkanı görevinden istifa edip aday adayı olmasına rağmen aday gösterilmemişti. Nalbantoğlu, ‘10 yıl sonra’  listede kendisine yer buldu. Siyasetteki son döneminde Nalbantoğlu’nun farklı dönemlerde il başkanlığı yaparak partideki emeği de vekillikle taçlanmış olacak.

Nalbantoğlu, Polat ve Arslan’ın listedeki varlığı İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun da ‘liste mesaisi’nden başarıyla çıkmasını sağladı.

***

Ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer… Listelerin açıklanmasının ardından en mutlu isimlerden biridir.

Arasının en iyi olduğu Genel Başkan Yardımcıları arasında yer alan Yüksel Taşkın’ın, yoldaşı Rıfat Nalbantoğlu’nun, 4 yıldır kendisini Ak Parti’ye karşı en çok savunan vekiller Mahir Polat, Murat Bakan ve Ednan Arslan’ın, bir dönem Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik Görevi için ismi gündeme gelen ve yakın dostluğu olan Rahmi Aşkın Türeli’nin listede yer alması Soyer cephesinde yüzleri fazlasıyla güldürmüş gözüküyor.

***

Sırası en çok şaşırtan isim PM Üyesi Devrim Barış Çelik oldu. Doğu Masası’ndaki başarılı görevi ve Genel Merkez’deki iyi diyaloglarına rağmen 8. sırada yer alması bence sürpriz.

Listede olmaması beni en çok şaşırtan isim ise Esnaf Odası Başkanı Zekeriya Mutlu… İYİ Parti ile de ismi anılan ancak CHP’yi seçen,listede yer almasına da kesin gözüyle bakılan Mutlu, İzmir’deki aday adayı tanıtım toplantısında da adeta vekil gibi alanda yer alıyordu.

***

Milletvekilliği döneminde hem Genel Merkez’de hem de İzmir Örgütü’nde iz bırakan Kamil Okyay Sındır, yazılmayan vekiller arasında 14 Mayıs sonrası Kılıçdaroğlu’nun seçim kazanması halinde önemli bir görevle karşımıza çıkma ihtimali yüksek isimlerden. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Siyaset
 18 Nisan 2023 Salı 11:57
Sayın yazar bugün manisa mv adaylarını araştırdım ne yazıkki CHP listelerinde Sema aliye kavaf vardı. Yazık çok yazık.çokcuk istismarında bir kerede birşey olmaz diyenler CHP LİSTESİNDE SEÇİLECEK.
 Vatandaş
 11 Nisan 2023 Salı 11:04
Sayın yazar ne acı gerçek değilmi? Izmir,de demokrat parti 4,5 bin oy alıyor ve CHP seçilecek sırada 2 mv veriyor.ve örgüte görüş alındı aday adaylarını komisyonun karşısına çıkardı .anlaşılan hepsi göstermelikmiş.hayeler 2028 kaldı.ama sana söz 2028 herşey gerçek olacak.
 Partili
 10 Nisan 2023 Pazartesi 08:52
Siyaset ne kadar vefazlıklarla dolu .örgüte emek verip koşturan emekleri bir gece ve bir kaç kişinin veya bir kişinin kararıyla yok sayılıyor.il yönetimde kimseyi yazmamışlar.Istanbuldan gelen bayanlar ne artıları var.Izmirdeki bayanlar büyük haksızlık.doğrusu örgütün emekçilerine yazık.Demokrat partinin Izmir de aldığı oy neki 2 mv verilmiş.sıfır oyla iki vekil süper değilmi.sana söz kazanacağız 2028 gelecekte bir gün gelecek .
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir