MENÜ
İzmir 24°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP İzmir’de yeni yönetim listesinin anlattıkları!
Sercan Avcı
YAZARLAR
17 Ocak 2023 Salı

CHP İzmir’de yeni yönetim listesinin anlattıkları!

Şubat 2020’deki il kongresinde salonda sabahlamıştım... Tek adaylı ve Deniz Yücel’in ikinci kez başkan seçildiği kongrede saat 03.00 gibi Büyükşehir cephesindeki aktörlerle (Tunç Soyer, Rıfat Nalbantoğlu, Mustafa Özuslu, Heval Savaş Kaya, Murat Bakan) karşılaşma imkanım olmuştu...

Genel Merkezin tek aday olarak işaret ettiği Deniz Yücel, ciddi şekilde kendisini tartıştıran bir oyla yeniden başkan seçilmişti. Ancak Büyükşehir cephesinde açıkçası suratlar asıktı... Genel merkezin telkiniyle istemeye istemeye tek adaylı kongreye gidilmesinin yanı sıra mutsuzluğun temel nedeni il yönetim kurulu listesinde yaşadıkları operasyondu... Kalem ellerinde değildi ve Tuncay Özkan'a yakın isimlerin etkisinin fazlasıyla hissedildiği bir liste oluşmuştu.

Aslında Büyükşehir cephesinin mevcut yönetimle yol yürümek istememesinin temel nedeni de buydu... İlk yıl Büyükşehir cephesi ve il yönetimi arasındaki kopukluğun sebebi o kongre ve oluşturulan listeydi...

Ve yeni il başkan Şenol Aslanoğlu'yla birlikte beklenen revizyon gerçekleşti..  Son kongrede ortaya çıkan durumun tam tersi oldu... O gün operasyon yiyen Büyükşehir cephesi, güçlü çıkan Tuncay Özkan'a yakın siyaset yapan isimlerdi... Bugün listeye baktığımızda operasyon yiyen bu kez Özkan ve ona yakın isimler oldu... Güçlü çıkan isimler ise Büyükşehir cephesi ve birlikte siyaset yaptığı aktörler.

Listede Tunç Soyer, Heval Savaş Kaya, Rıfat Nalbantoğlu, Murat Bakan, Ednan Arslan, Mahir Polat, Abdül Batur ve Ali Engin etkisi çok net... Bir parça da Alaattin Yüksel... Eski Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok’tan da iki isim var... Bayraklı, Karabağlar ve Karşıyaka belediye başkanlarından da isim var.

Aslanoğlu’nun il başkanlığı noktasında konsensüs sağlayan isimlerin il yönetim kurulu listesinde de konsensüs sağladıkları ortada...

Önümüzdeki süreçte listeyle birlikte oluşan kutuplaşma nasıl bir etki yaratır neler yaşanır bilemiyoruz. Bu biraz da her iki cephedeki aktörlere bağlı.

Listede belediye çalışanı ve meclis üyesi olmaması hususuna dikkat edilmiş. Sedrettin Coşkuner, Oğuz Kaan Salıcı etkisiyle listeye yeniden girmeyi başarmış. Balkan Masası’ndaki başarıları çalışmaları Görkem Duman’ı yeniden listeye sokmuş. Çağdaş Kaya için imza vermeyen Konaklı yöneticiler Ahmet Yıldız ve Leman Tunus da yerlerini korumuş. Listeye yeniden yazılan Erol Mutlu da Mahir Polat etkisi, Polat Manduz’un yeniden yer almasında ise imza vermemesinin yanı sıra Büyükşehir cephesi de etkili olmuş.

Listede en dikkat çekici temsiliyet Karabağlar’dan… Üstelik 3 ilçe eski başkanı birlikte il yönetiminde...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir