MENÜ
İzmir 21°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir’de seçim kampanyasının öne çıkan detayları
Sercan Avcı
YAZARLAR
28 Nisan 2023 Cuma

İzmir’de seçim kampanyasının öne çıkan detayları

Aday listelerinin belli olmasının ardından başlayan seçim mesaisi yarılandı.

İzmir’de CHP cephesinde geride kalan sürenin sahadaki lokomotif ismi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer oldu.

Kampanya CHP cephesinde Soyer üzerinden yürüyor gibi duruyor.

Soyer hemen hemen her gün 14 Mayıs’a yönelik bir açıklama yapıyor, mesaj veriyor, çıkışta bulunuyor. Her seçim ofisi açılışında yer alıyor.

Soyer, Büyükşehir’in hayata geçirdiği, geçireceği projeler üzerinden de sürece destek olmaya çalışırken, 14 Mayıs seçimleriyle ilgili İzmir’de epey bir sorumluluk almış gözüküyor.

***

Soyer’in aksine CHP’li ilçe belediye başkanları 14 Mayıs özelinde geride duruyordu. Ta ki, pazartesi sabahı il binasında gerçekleşen toplantıya kadar. Dikkatimi çekti, toplantının ardından geçen 4 günlük sürede ilçe belediye başkanlarının 14 Mayıs özelinde saha mesaisi, mesajları, açıklamaları arttı.

İl Başkanı Aslanoğlu ve Soyer’in ‘miting’ gündemli o toplantıda başkanlara ‘elinizi taşın altına koyun’ mesajı verdiğini öğrendim.

Özellikle metropol ilçe belediye başkanları 4 gündür adeta gaza bastı ve sürece destek olmaya başladı.

Cumhur İttifakı’nın 5 belediye başkanı ise şuana kadar süreci sessiz götürüyor.

***

CHP’de İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Ankara’daki görevi nedeniyle bu hafta İzmir’de çalışma yapmaya başlayan Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan’ın sahaya inmesi CHP’ye olumlu yansıyacaktır. Kocaoğlu özellikle kırsalda Özkan da merkez ilçelerde partilerine oy katkısı yapacaktır.

8. sıradan listeye yazılan ancak PM toplantısı sonrası listeden çıkarılan İZBETON Eski Genel Müdürü Hüseyin Sezer'in de küsmeyip, kızmayıp Kocaoğlu ile birlikte saha mesaisinde yer alması, parti örgütünün14 Mayıs'a odaklandığının, kenetlendiğinin bir başka göstergesi. 

***

Sürecin ilk yarısının en çok eleştirilen ismi CHP’li Yüksel Taşkın oldu. AK Parti sürecin ilk bölümünde CHP’yi liste üzerinden eleştirmeye çalışırken, genellikle hedefe geçmişteki açıklamaları üzerinden Yüksel Taşkın’ı koydu.

CHP cephesi stratejik olarak Taşkın savunması yapmayı tercih etmezken, kontrası da AK Partili Mehmet Ali Çelebi ve Savcı Sayan üzerinden oldu.

***

Sürecin geri kalan kısmının seçim kampanyasındaki yıldızı AK Partinin 2. Bölge 1. Sıra Adayı, Gençlik Kolu Genel Başkanı Eyüp Kadir İnan oldu. Saha çalışmasında, sosyal medyada fark yarattı. İnan, 14 Mayıs sonrasında da İzmir siyasetinde epey bir konuşulacak, gündem olacaktır.

***

Tüm partilerin listelerindeki ilk 2 sıralar arasında sahada en az görülen isim ise AK Partili Alpay Özalan… 

***

İzmir’de bu seçim sürecinin yükselen partisi TİP oldu. TİP’in seçime girdiği 2. Bölge’de İrfan Değirmenci’ye ciddi bir teveccüh olduğunu görüyorum.

***

İl başkanları arasında fark yaratan isim CHP İl Başkanı Şenol Aslanoğlu oldu. Aslanoğlu, diğer mevkidaşlarına göre daha fazla 14 mayıs mesajı verirken, polemik ve tartışmalardan geri durmuyor. Aslanoğlu, özellikle AK Parti’nin adaylarına yönelik sosyal medya hesabından etkin bir muhalefet gerçekleştiriyor.  Aslanoğlu, 9-9 mesajlarıyla da parti örgütünün motivasyonunu arttırmaya çalışıyor.

***

Aday listesinde yer almamasına rağmen sürecin en fazla konuşulan ismi İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray oldu. Adaylıktan çekilen ve partinin yaptığı temayülü hedef alan Çıray’ın parti içine yönelik ‘gösterilen bazı adaylar’ ve ‘oy oranı’ çıkışları gündem olmaya devam ediyor.

***

İYİ Parti’de sahanın lokomotif ismi ise Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu oldu. Dervişoğlu sahada etkin bir çalışma yaparken, hem ittifak, hem 14 Mayıs özelinde hem de parti içine yönelik önemli mesajlar verdi.

Ancak İYİ Parti’nin 2 genel başkan yardımcısı Ümit Özlale ve Yiğit Karakış’ı şu ana kadar kente iyi tanımadığını düşünüyorum.

***

Aday gösterilmeyen tüm partilerdeki mevcut milletvekilleri arasında sahada çalışması en dikkat çeken isim ise CHP’li Tacettin Bayır oldu.  Bayır adeta yeniden aday gösterilmiş gibi saha çalışması yaparken, CHP’nin miting komisyonunda da görev üstlendi. Bayır sürece dair eleştirilerini de 14 Mayıs sonrasına bırakmış.

***

Sıralamada beklenenin gerisinde kalsa da sahada en dikkat çeken çalışmayı yapan adayların başında AK Partili Kerem Ali Sürekli geldi.

***

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 vatandaş
 4 Mayıs 2023 Perşembe 09:46
Musa ÇAM'ı Unutmuşsunuz. Geçen seçimlerde aday olmadığı günden itibaren ençok çalışan eski vekil. ön seçim olsa anko 1. sıradaydı. partinin bu insanları onere etmesi gerek.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir