MENÜ
İzmir 21°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP İzmir’de kapıdaki parti içi yarış!
Sercan Avcı
YAZARLAR
12 Haziran 2023 Pazartesi

CHP İzmir’de kapıdaki parti içi yarış!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Örgütü,

2000’li yılların başından bu yana en rekabetçi, yarışı bol, çok sayıda aktörün topa girdiği bir olağan kongre süreci yaşayacak gibi duruyor.

Bunun en temel nedeni yaklaşan yerel seçimler…  Bir diğer nedeni de Genel Merkez’in bundan sonra vekil adayları için aldığı ‘önseçim’ kararı…

Genel seçimlerde umduğunu bulamayan CHP’nin, en güçlü olduğu illerin başında gelen İzmir’de bir çok aktör koltuğunu korumak yada koltuğa oturmak ve de önümüzdeki yerel/genel seçimlere kadar önemli bir görevde boy göstermek isteyecektir.

Belediye başkanlarının tamamına yakınını sürecin göbeğinde bulacağız. Bu süreçte belediye başkanlarından gelecek ‘karışmıyorum’ mesajları havada kalır.

KONGRE ZAFERİNİ ADAYLAŞMAK OLARAK GÖRECEKLER
Başkanlar ciddi şekilde müdahil olacaktır çünkü ‘kongre zaferini’ yaklaşan yerel seçimler öncesi ‘adaylaşmak’ daha doğrusu ‘adaylaşmak’ yolunda en güçlü argüman olarak göreceklerdir.

Belediye başkanları içinde ilçelerinde en zorlu sınavı bence Çiğli, Bornova, Karşıyaka ve Bayraklı belediye başkanları verecek. Bu 4 ilçede de başkanlara karşı ilçe örgütünde hatırı sayılır muhalefet söz konusu.

CHP’nin seçilen vekilleri arasında Rıfat Nalbantoğlu, Murat Bakan, Mahir Polat, Ednan Arslan, Deniz Yücel ve Sevda Erdan Kılıç sürecin içinde epey bir aktif olacaktır.

Bu vekiller arasında Deniz Yücel, Ednan Arslan ve Sevda Erdan Kılıç’ın birlikte hareket etmesi kuvvetli.

Rıfat Nalbantoğlu, Murat Bakan ve Mahir Polat da İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’le daha fazla mesai yapacaktır.
 
Özellikle Deniz Yücel’in, Abdül Batur-Ali Engin ile Utku Gümrükçü-Erhan Kılıç arasında süreçte köprü görevi yapacağını, bu isimler arasında bir ittifak görürsek şaşırmayacağımı ifade edebilirim.

ASLANOĞLU’NUN İŞİ ZOR
İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun işi atandığı süreçten daha zor gözüküyor. Örgütle geride kalan zaman zarfında bağ kurmakta zorlanan Aslanoğlu’na atama sürecinde destek veren bazı aktörlerin bu kez destek vermeyeceğini duydum. Bazı aktörler kısmını ileriki yazılarımda açarım.

Aslanoğlu’nun süreçteki bir handikabı da yönetimi. 20’yi aşkın 1.Bölge’den, 6-7’sinin de 2. Bölge’den yöneticinin yer aldığı il yönetiminde Aslanoğlu için örgüt nezdinde mücadele edecek, süreci O’nun lehine örebilecek isim yok diyebilirim.

Aslanoğlu için bir handikap da atama sürecinde önemli rol üstlenen Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın artık bu görevde olmaması.

BU KEZ TEK ADAY OLMAZ
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu bir önceki kongrede olduğu gibi ‘tek aday’ mesajı verir mi İzmir’e?

Örgütleri kendisine bağlamasına rağmen bu kez o mesajı vermeyecektir. Tek adaylı il kongresinin sancılarını geçtiğimiz süreçte yaşadı CHP İzmir Örgütü.

İstenilen sonuçların alınmaması, Ekrem İmamoğlu’nun ‘değişim’ baskısı göz önüne alınırsa Kılıçdaroğlu örgütleri kendisine bağlamış olsa bile süreç boyunca dayatma yapmayacak, özellikle il kongresi sürecinde yaklaşan yerel seçimlere rağmen yarışın olmasına imkan verecektir.

ÖZKAN’I İZMİR’DE DAHA FAZLA GÖRECEĞİZ
Genel Başkan Başdanışmanı görevinden ayrılan Tuncay Özkan bu kongre sürecinde İzmir’de daha aktif  olacaktır. Özkan’ın uzun yıllardır birlikte siyaset yaptığı belediye başkanları ile eski ve mevcut bazı ilçe başkanlarıyla birlikte yelpazeyi nasıl genişleteceği, kimlerle ittifak yapacağı merak konusu.

BÜYÜKŞEHİR DERS ALDI
Gelelim Büyükşehir cephesine… Geçtiğimiz kongre sürecine delege seçimlerinden müdahil olarak yanlış yapan ekip İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i zor duruma düşürmüştü. Bu kez yine delege seçimlerinden müdahil olunursa aynı yanlışın tekrarlanacağını söyleyebiliriz.

Edindiğim bilgi Soyer’in bu kez gücü tamamen siyasi ekibine bırakmayacağı, yelpazeyi daha genişletme amacı taşıdığı, delege seçimlerine müdahil olunmayacağı ilçe kongrelerinin bekleneceği yönünde.

Soyer’in İzmir’deki süreç dışında Genel Merkez’de olup bitenleri de yakından takip etmek zorunda kalacağı kesin.

GÖZLER KAYA’DA
Büyükşehir cephesinde gözler Heval Savaş Kaya da olacak. Geçtiğimiz kongre süreci dışında, gençlik kolları seçimler ve atamaları ile son il başkanı atamasında önemli bir aktör olsa da en çok hedefe konan isim olmuştu. Kaya’nın  yaptıkları, yapacakları veya yapmayacakları Büyükşehir cephesinde sürece artı ve eksi koyacaktır.    

Belediye başkanları toplantısında Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin’i dönemin Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’ya şikayet etmişti Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay…Engin’in ilçede muhaliflerle yaptığı toplantılara dikkat çekmiş ve zamanlama olarak kongre sürecini işaret etmişti. O süreç geldi çattı. Kongrede en fazla delegeye sahip Karşıyaka’daki rekabet şimdiden merak konusu.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Partili
 2 Temmuz 2023 Pazar 22:40
Keşke parti içi mücadele etikleri kadar.partiyi iktidara taşımak içinde mücadele edebilseler.öcelikle belediye başkanları örgütü baskılıyor .çünki işi gücü kendilerinde olduğu için .partide kimse liyakata bakmıyor senin adamın benim adamım oldumu yetiyor.onun için parti iktidar olamıyor.
 erkan
 20 Haziran 2023 Salı 15:07
senol aslanoğlunu -karabağlar hariç o da ilçesini kazanırsa - destekleyecek tek ilçe başkanı tanımıyorum. tunç soyerin baskısı olmasa bir ilçe belediye başkanı selam dahi vermez. milyon tane baskı yapsalar; sandığa giren delege karşısındaki herhangi bir partili olsun ona oy verir bu arkadaşa oy vermez
 Genç partili
 12 Haziran 2023 Pazartesi 22:07
Şenol Aslanoğlu’nun Balçova belediye başkanlığı da hayal olmuştur.
 Partili
 12 Haziran 2023 Pazartesi 14:02
Aslında delegelik sistemi kaldırılıp sade üye sistemi ile il ve ilçe başkanların seçimi yapılmalı daha iyi olur.sonuçta belediye başkanları delege listelerini hazırlar.ve kimse b.başkanlarına ters düşmek istemiyor.çünki herkesin bir yakını belediyelerde çalıştığı için adaletli bir delege yarışı olmuyor.çünki belediye başkanları güçlü isimlerin ön plana çıkmasını istemiyorlar kendilerine rakip olurlar diye çekiniyorlar.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir