MENÜ
İzmir 28°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Soyer’in A Takımı’nın şifreleri!
Sercan Avcı
YAZARLAR
18 Haziran 2019 Salı

Soyer’in A Takımı’nın şifreleri!

Büyükşehir’in şirketlerinde merakla beklenen atamalar tamamlandı.

Öncelikle şunun altını çizmek isterim.

Ben ve meslektaşlarım gol yedik!

Listede öyle isimler var ki

Bugüne kadar yazılıp çizilmemeleri

Tunç Soyer ve ekibinin büyük başarısı...

2-3 isim hariç diğerleri basına sızdırılmadı.

Görev tebliğleri için son 2-3 gün kalaya kadar beklenmesi de isimlerin basına düşüp yıpranmalarının önüne geçti.

***

Soyer’in A Takımı buram buram ‘denge’ kokuyor.

Süreçte Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için ismi geçen CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’a en yakın isim olan Heval Savaş Kaya’nın görev alması,

Yine İzmir Büyükşehir Adaylığı için ismi son ana kadar masada olan Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın İzmir’deki sağ kolu Şakir Başak’ın görev alması,

Eski Başkan Aziz Kocaoğlu’yla çalışan başta Genel Sekreter Buğra Gökçe, bazı bürokratların yerlerini korumaları,

CHP'nin ittifak ortağı İYİ Parti’den isimlere yer verilmesi,

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile geçmişte çalışan Turgay Bozoğlu  ve Tuncay Ceylan’ın (Büyükşehir Danışmanı) görev almaları…

Dediğim gibi tam bir denge listesi…

***

Aziz Kocaoğlu’nun ayda bir özel toplantılarının daimi isimlerinden Konak Eski Belediye Başkanı Erdal İzgi’ye görev verilmesi, Buğra Gökçe’nin Genel Sekreter olarak devam etmesi, Kocaoğlu’yla çalışmış bazı bürokratların yerlerini korumaları Soyer’in yıldızının barışmadığı selefi ile ilgili 'hesaplaşma' duygusunu barındırmadığını, 'liyakatı' önde tuttuğunu net gösteriyor.

***

Soyer’in listeyi oluştururken Rıfat Nalbantoğlu ve Mustafa Özuslu gibi uzun süredir yol yürüdüğü ikiliden yararlandığı aşikar...

Özellikle Burak Alp Ersen, Heval Savaş Kaya, Nilüfer Çınarlı Umutlu ve Erhan Bey gibi isimler için Nalbantoğlu ve Özuslu’nun da tam destek olduğunu belirteyim.

Erhan Bey’e ayrı parantez açmak lazım... Kocaoğlu döneminde istediği görevi alamayan ve yakın zamanda da Mersin’e gitmekten dönen Erhan Bey süreçte daha aktif roller alacaktır.

***

Soyer, Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği’nde (SODEM) yer alan iki isme A Takımı’nda yer verdi.

Soyer, SODEM’de yakın çalışma fırsatı bulduğu, 31 Mart sürecindeki kampanyada da aktif görev yapan Avukat Canan Karaosmanoğlu’na İZFAŞ’ı emanet etti.

Soyer’in listesinin en şaşırtıcı isimlerinden biri Muharrem İnce’nin dünürü Silivri Eski Belediye Başkanı Özcan Işıklar… Işlıklar tercihi Genel Merkez veya İnce ile uzaktan yakından alakası olmayan  bir görevlendirme… Soyer, SODEM’de birlikte çalıştığı, özel dostlukları olan, belediyecilik tecrübesi fazla Işıklar’ı bizzat kendi tercih etti. Uzun vadede Işıklar’ın ciddi faydası olacaktır.

***

Görevlerine devam eden bürokratlar için ‘görevlerini yapanlar kalsın’ anlayışı hakim olmuş... Ancak zaman içinde ‘değişim’ olacaktır.

***

İYİ Partili iki isim listenin tartışılan isimlerinden. İZBELCOM Genel Müdürü Ahmet Ersagun Yücel,  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı… ÜNİBEL Genel Müdürü Nihal Ağca da İYİ Parti’den Adana Milletvekili Adayıydı. Her iki isim için de ‘Nereden çıktılar yahu?’ diyenler fazla… Bizzat İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in isteğiyle CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu aracılığıyla Soyer’e bildirilen isimler... Genel Merkez ve Adana'dan transferler İYİ Parti İzmir Teşkilatı’nda da şaşkınlık yaratmadı değil... Özellikle Ahmet Ersagun Yücel’e parti içinde bazı önemli isimlerden TAVır var.

***

Finalde ayrı parantez açılması gereken isim ise Turgay Bozoğlu… Yıllarca Çankaya Belediyesi’nde görev alan, İzmir’e uzaktan baksa da İzmir’e gelip önseçimden çıkmayı başarmış biri olan Turgay Bozoğlu Kılıçdaroğlu’nun ekonomi danışmanlığını da yaptı. İZDENİZ’ın emanet edildiği Bozoğlu, ekonominin bir numaralı gündem olduğu ülkede Soyer’e ekonomi alanında da ciddi fayda sağlayacak çalışmalara imza atacaktır. Bozoğlu’nun belediye bürokrasisinde yolunun açık olduğunu düşünenlerdenim.

Görevi için ‘Pek içine sinmedi' yorumları yapılan Şakir Başak, Soyer’in yakın çalışmayı istediği isimlerdendi. Başak, Soyer’in süreçte alanda örgüt ve eylem gücünden çok faydalanacağı bir isim olacaktır. Eğer Başak son dakika görevle ilgili sürprüz bir karar almazsa!

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Nurettin gelmez
 8 Ocak 2020 Çarşamba 21:52
Karsıyaka iskelesinde ,yaklaşık onbeş gündür calışmayan saat var. İki kere yazı yazdım,saat calıstı ne yazıkki Otuz dakika sonra,saat durdu ve hala onikiyi beşgecede durmuş. İskelelerde ne klima var, nede insanlara Saygı var. Vapura insanlar dört veya beş dakika kala Vapura binebiliyor. Yaşlı insanlar ayakta ,kadınlar ayakta. Sanki vatandaş vapuru kacıracak. Bir saati yapamayan , İBB İzmir de ne yapabilir.
 Aydoğan Acarlar
 21 Haziran 2019 Cuma 15:50
Peki Genel Müdür Yardımcıları veya Daire Başkanları gibi yöneticiler için nasıl görevden ayrılmaları veya emekli olmaları isteniyor duydunuz mu? Sanırım liyakat, tecrübe veya dürüstlük o seviyede önemli değil ..
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir