MENÜ
İzmir 26°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Boyun ağrısı ve tutulmasında ne yapmalıyız?
Dr. Tuncay Filiz
YAZARLAR
29 Ağustos 2021 Pazar

Boyun ağrısı ve tutulmasında ne yapmalıyız?

Boyun ağrısı en sık boyun kaslarına ve boyun omurlarına ait hastalıklardan ötürü olur. Önlemek için iş yerinde sık sık mola verin, dik durun, yatarak kitap okumayın

Boyun ağrısı oldukça sık görülür, her üç erişkinden biri boyun ağrısından yakınır. Boyun ağrısı en sık boyun kaslarına ve boyun omurlarına ait hastalıklardan ötürü olur. Fibromiyalji ve artroz bu hastalıkların önde gelenleridir.

Fibromiyalji, kronik kas ağrısı sendromu olup bir çeşit kas tutulması demektir. Boyun tutulması ise boyun kaslarına ait bir spazmdır.

Travma, kireçlenme, romatizma ve fıtık, boyun ağrısına yol açan diğer nedenlerdir.

Kimlerde sık görülür?

Boyun ağrısı kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Bilgisayar operatörleri, büro işçileri, öğretmenler ve şoförlerde diğer mesleklere nazaran daha sık görülmektedir.

Kazadan aylar sonra bile ortaya çıkabilir

Travma sonrası boyun ağrıları spor ya da trafik kazalarından sonra görülür.

Başın öne ve arkaya doğru hızla savrulması, boyun omurları ve kaslarını zedeler. Kazadan aylar hatta yıllar sonra boyun ağrısı ortaya çıkabilir. Ağrı, omuz ve kollara yayılarak uyuşmalara neden olabilir. Başın öne ve arkaya eğilmesi ile ağrı şiddetlenir. Kesin tanı boyun MRG ile konur.

Ani hareketlerden kaçınmalısınız

Sert ya da yüksek yastıkta uyumak, sabit bir pozisyonda uzun süre kalmak, ani boyun hareketleri yapmak, boyun tutulmasına yol açan başlıca nedenlerdir. Boyun tutulmasında başı sağa ya da sola çevirmek çok zordur, boyun adeta kilitlenmiştir.

Ne yapmalıyız?

* İşyerinizde mola verin, sık sık pozisyon değiştirin

* Dik durun, dik oturun

* Yüzükoyun yatmayın

* Yatarak kitap okumayın

* Alçak yastık tercih edin

* Boynunuzu kütürdetmeyin

* Sert masajlardan kaçının

Nasıl tedavi edilir?

Ağrı olduğu sürece istirahat gerekir. Anti romatizmal içerikli pomadlar ve uygun dozlarda kas gevşeticiler kullanılır. Pomadlar hafif masajla sürülmelidir, sert masajlardan kaçınılmalıdır.

Boyun tutulmasında sıcak havlu ve sıcak su yastıkçıkları yararlıdır. Sağlık durumu müsait olanlar kaplıca ve fizik tedavisinden yarar sağlar. Ciddi boyun fıtığı ya da spinal dar kanal var ise ameliyat önermekteyiz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir