MENÜ
İzmir 15°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP'de olaylı kongrenin siyaseten anlattıkları!
Sercan Avcı
YAZARLAR
31 Ağustos 2020 Pazartesi

CHP'de olaylı kongrenin siyaseten anlattıkları!

CHP İzmir’de pandemi nedeniyle ertelenen tek il kongresi olan gençlik kolları seçimi gerçekleşti.

Son 15 günü ana kademe il kongresini aratmayan bir süreç yaşandı.

Yarışın gençlere bırakılmaması finalde ‘kavgalı kongre’ manşetlerini getirirken,

Basın mensuplarına yapılan çirkin saldırı kınamakla geçiştirilebilecek bir şey değil.

Meslektaşlarıma geçmiş olsun derken, parti yönetiminin ve emniyetin saldırıyı yapanları mutlaka tespit etmesi gerekir.

***

Çiziklerin değerlendirilmediğinin, tutanakların imzalanmadığının, sonucun ilan edilmediğinin iddia edildiği bir ortamda seçilen ve seçilmeyeni yazmayı erteledim.

İtiraz olacak bilgisi var. İtiraz olursa kararı Genel Merkez verecektir.

‘Olaylı kongre’nin siyaseten anlattıkları var.

***

ÖZKAN EKİBİNDE ÇATLAK VE YOL AYRIMI

Gençlik kolları kongresinin en dikkat çeken detayı Tuncay Özkan ekibinde yaşanan çatlak ve eşikteki yol ayrımı!

Özkan ekibinin iki önemli aktörü Utku Gümrükçü ve Şakir Başak kongrede ayrıştı.

Kongre sürecinin finalinde Başak, Konak delegasyonuyla birlikte Büyükşehir’le hareket ederken, kongrede son 2 gün topa giren Gümrükçü ise Çiğli delegasyonuyla birlikte Büyükşehir adayının karşısında yer aldı.

Kurultayda Kılıçdaroğlu’nun listesinde yer almayan ve PM hedefi gerçekleşmeyen Başak’ın bu durumun faturasını Gümrükçü ve İl Başkanı Deniz Yücel’e çıkardığı iddia ediliyordu.

Gümrükçü ve Yücel’i kara listeye alan Başak, gençlik kolları kongresindeki tavrıyla yeni dönemde farklı bir yol haritası izleyeceğini ortaya koydu.

Özkan ekibinde kurultay hesaplaşmasında ilk raunt da gülen Gümrükçü’ye karşı Başak oldu. Başak ve Konak’ın tercihi sonucu resmileşmeyen kongrenin kazananını belirledi.

Tuncay Özkan’ın Gümrükçü-Başak gerginliğinde izleyeceği yol haritası merak konusu…

Görünen o ki Başak yol ayrımının eşiğinde… Özkan cephesinde kartlar yeniden karılacak gibi duruyor.

*** 

ÖZUSLU HEM KAZANDI HEM KAYBETTİ

Resmi olmayan sonuçlara göre

Gençlik kolları kongresinin 1 numaralı kazananı Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu…

Özuslu, aylarca sahada çalışan adaylara karşı son 15 gün bir aday çıkartıp seçimi aldı. Kongrede istediği ismi seçtiren Özuslu, kongrenin kazananıdır.

Ancak kaybedeni de Özuslu’dur!

Kamu gücünün ve Büyükşehir Başkanvekili makamının bir il gençlik kolları kongresinde bu kadar kullanıldığına son 15 yılda şahit olmamıştım.  Özuslu’nun  bir çok kişi tarafından konuşulan ve il başkan adayı tarafından basınla paylaşılan 'delegeye ve başkanlara baskısı' kongre salonunda yaşananlara zemin hazırladı. 

Özuslu, ana kademe olağan kongre sürecindeki tavrıyla karşısına aldığı kitleye bu kongreyle birlikte gençleri de ekledi!

Özuslu gençlik kolları kongresiyle son 1 yılda parti kamuoyunda oluşturduğu negatif imajını daha da sağlamlaştırdı.

Ana kademe kongresinde Genel Merkez’e takılan ve bu yüzden frene basmak zorunda kalan Büyükşehir cephesinde  Özuslu, belli ki o dönem biriken ve tam kullanamadığı enerjisini gençlik kolları kongresiyle atmayı tercih etmiş.

Özuslu, bir sonraki olağan kongre sürecinin provasını da yapmış gözüküyor.

YÜCEL SINIFTA KALDI

Gençlik kolları kongresi sonunda sınıfta kalan  isim ise İl Başkanı Deniz Yücel oldu.

Son 15 günü gerginliğe doğru gittiği apaçık  ortada olan bir süreçte ‘ağabeylik’ yapamadı. Tansiyonu düşüremedi. Kongre sonunda yaşanan görüntülerde Yücel de pay sahibidir.

Yücel’in ana aktörlerin baskısına karşı müdahale etmeyişi,  Divan Başkanı, Hazirun ve tutanak krizindeki ilgisizliği gençlerin tepkisini çekmiş.

Milletvekilliği yolunda ‘yıpranmadan yara almadan yürüyeyim’ anlayışı Yücel’e zarar veriyor.

Yücel de kendisine karşı cepheyi genişletenlerden. Abdül Batur-Ednan Arslan ve Ali Engin üçlüsüyle siyaset yapan Yücel, bakalım süreçte Özkan ekibiyle mi yoksa Büyükşehir kanadıyla mı yakınlaşacak!

POLAT-BÜYÜKŞEHİR BİRLİKTELİĞİNDE İLK KONGRE

Pandemi sürecinde “Yeni dönemde Büyükşehir’le birlikte siyaset yapacak” diye yazdığımız İzmir Milletvekili Mahir Polat bunu kongrede hayata geçirdi. Polat, Özuslu’yla birlikte hareket etti. Bu birliktelik uzun soluklu olacak gibi!

YAKIŞMADI

Kongrenin ev sahibi konumundaki Gençlik Kolu Başkanı Ozan Uyan’ın yaşanan arbede ve gazetecilere saldırı ile ilgili 24 saat sonra sosyal medyadan açıklama yapması, saldırıya uğrayan basın mensuplarını aramaması,  iki buçuk yıl il başkanlığı yapmış, mesleği avukatlık olan  bir isme hiç yakışmadı.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Mustafa
 1 Eylül 2020 Salı 13:05
CEHAPENİN İL YÖNETİMİNE BAKIN. ÇOĞU CEHAPELİ BELEDİYE ŞİRKETLERİNDE İŞÇİ.İŞE GİTMEZLER.BEN YÖNETİCİYİM DEYE KASILIRLAR. MAAŞLARINI HAK EDİYORMUŞ GİBİ ALIRLAR.ANCA BOŞ İŞLERDE AÇILIŞLARDA POZ VERİRLER.SİYASET YAPTIM DERLER.SOSYALDEMOKRATIM DERLER.
 hasan
 1 Eylül 2020 Salı 08:32
İzmir'in gelmiş geçmiş en pasif il başkanı Deniz Yüceldir.İl başkanlığı değil,kendi zümresinin başkanlığını yapmaktadır.İlk kongrede tepeden inme geldiğinin bağlılığını yaşıyor.Ben olsam milletvekili yapmam.Gitsin Ali Abisinin ya da Mustafa abisinin yanında encümen olsun.
 Erkan
 31 Ağustos 2020 Pazartesi 09:42
Tunç soyer bir dahaki dönem belediye başkanı olamazsa tek sebebi doğru bir siyasi ve bürokrasi Ekibi kuramadığından olacak.Küçük ve dar bir ekiple koca şehir izmirde siyaset yapmak mümkün değil. Farkında değil kendine yazık ediyor.bu ekiple olmaz..herkesi kucaklaması lazım.yeni bir vizyon ortaya koymazsa işi zor.. Bir büyükşehir belediyesi gençlik kolları seçiminde gençleri işiyle aşıyla tehdit edip aday çıkarıyor ve iş vaadiyle bu işlere karışıyorsa yazık ki ne yazık.kaldı ki ülkenin bu kadar sorunu varken biz tunç Soyer ekibini bu ülkenin temel meselelerine çözüm ürettiğini tek bir açıklama yaptıklarını görmedik. insanlar açlıktan kırılırken bunların tek derdi kendi emrinde olacak adaylar çıkarmak.yazık CHP izmirde bunların yüzünden kan kaybediyor.
 Partili
 31 Ağustos 2020 Pazartesi 08:42
Küçük olsun benim olsun anlayışı devam ettiği sürece Chp bir adım yol alamaz. İl Başkanı bostan korkuluğu mu orada, yoksa büyük şehir belediyesinin emir eri mi yazıklar olsun. Gelelim özusluya İzmirli yollardan, pis kokudan şikayetçi o ise güç peşinde sen önce belediye işlerini doğru dürüst yap görelim. Gazetecilere saldırı kepazelik, bunun sorumlusu özuslu ve ilbaşkanı dır.ikisine de yazıklar olsun
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir