MENÜ
İzmir 17°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP İzmir ve Büyükşehir’de görünen o ki…
Sercan Avcı
YAZARLAR
13 Mayıs 2024 Pazartesi

CHP İzmir ve Büyükşehir’de görünen o ki…

Görünen o ki, Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın genel sekreter Barış Karcı ile devam etmek istemesinin en temel nedeni  neredeyse tüm şirketler ve kadrolarda yapılan değişiklikler… Bu kadar kadro değişiminin yanında genel sekreteri de değiştirmek sıkıntılı bir süreç doğurur.   

Görünen o ki, Aykut Erdoğdu yeni görevine başlayana kadar ‘genel sekreter’ üzerine iddialar bitmeyecek.

Görünen o ki, Cemil Tugay ve CHP Lideri Özgür Özel arasına ‘genel sekreter’ konusunda giren ‘mesafe’ hemen kapanmayacak. 

Görünen o ki, Büyükşehir’deki atamalarda İzmir Milletvekilleri ve MYK’nın 2 İzmirlisi Deniz Yücel ve Murat Bakan’ın etkisi olmadı. 

Görünen o ki,Cemil Tugay, önümüzdeki süreçte Deniz Yücel ve Murat Bakan’la parti içi siyaset yapmayacak, yol yürümeyecek.

Görünen o ki, Tugay’a çok yakın bir isim olan Mustafa Özuslu’yu yeni dönemde siyasetin ve belediyenin göbeğinde görmeyeceğiz.  

Görünen o ki, Cemil Tugay’ın yanında Alaatin Yüksel ve Rıfat Nalbatoğlu gibi bir siyasi aktör yok, siyasi boşluk var. 

Görünen o ki, bu boşluğu gören bir çok siyasi aktör Cemil Tugay’ın yanında yer almak için manevra yapıyor/yapacak.

Görünen o ki, metropolde parti içi siyaset yapacak, aktör olacak genç belediye başkanları birlikte hareket edecek.

Görünen o ki, yeni belediye başkanlarından sürece kadro ve saha çalışmaları olarak en hazırlıklı/planlı giren başkanlar Bornova Ömer Eşki ve Torbalı Övünç Demir…

Görünen o ki, Büyükşehir ve ilçelerin çoğunda yeni başkanların devraldığı ‘mali tablo’ uzun süre gündemden düşmeyecek. 

Görünen o ki, seçimlerden sonra görevden alınacağı iddia edilen il başkanı Şenol Aslanoğlu kongreye kadar görevde kalacak.

Görünen o ki, Genel Merkez ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay ile koordineli çalışan Aslanoğlu olağan kongrede göreve devam etmek isteyecek.

Görünen o ki,  il başkanlığı için önümüzdeki süreçlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Zafer Levent Yıldır, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Altan İnanç ve Buca İlçe Başkanı Çağdaş Kaya’nın isimleri il başkanlığı için gündeme gelecek. 

Görünen o ki, belediye başkanlığı görevi sona eren bir çok eski başkanı kısa ve orta vadede siyasetin göbeğinde, köşesinde, kıyısında göremeyeceğiz. 

Görünen o ki, Büyükşehir eski Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu Soyer dönemine göre yeni dönemde daha fazla göreceğiz, duyacağız, yazacağız.

Görünen o ki, Büyükşehir eski Başkanı Tunç Soyer Avrupa’daki görevleri üzerinden görünür olmaya devam edecek.   

Görünen o ki, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ı yeni dönemde İzmir’de parti içi siyasette daha fazla göreceğiz. Geçen 5 yıldan farklı Büyükşehir Belediye Başkanı ile daha iletişim içinde olacak izlenimi var.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir