MENÜ
İzmir 24°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Dikkat çeken adımlar: Batur, İduğ ve Tugay!
Sercan Avcı
YAZARLAR
26 Ekim 2019 Cumartesi

Dikkat çeken adımlar: Batur, İduğ ve Tugay!

Abdül Batur ilginç bir başkan…

Ne yalan söyleyeyim;

Ali Engin’in 6 aylık Narlıdere performansına bakınca Batur için “20 yılda kentsel dönüşüm dışında Narlıdere’de hiçbir şey yapmamış” diyorum…

Batur’un Konak’taki 6 ayına bakınca da belediye başkanlığında 21. yılını yaşayan bir başkan için enerjisini, heyecanını takdir ediyorum!

Batur’la ilgili dikkat çekmek istediğim pencere aslında başka!

Yerel seçimlerde Büyükşehir için epey bir mesai harcayan Batur’un o dönem Genel Merkezi arşınlamasının nedenini anlıyorduk.

Ve Batur süreç sonunda Büyükşehir olmasa bile 20 yıllık Narlıdere macerasının üstüne İzmir’in merkez ilçesi Konak’ın belediye başkanı olmayı başarmıştı.

Batur’un, ‘ilk defa belediye başkanı seçilmiş bir başkanın heyecanı’ ile 6 ay içinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek hem 100 gün raporu hem de 6 aylık proje raporu vermesi belediyecilikte 21.yılını yaşayan bir başkan için dikkat çekilmesi gereken ziyaretler kategorisini açtırıyor.

Bence Batur yerel seçim sürecinde Büyükşehir adaylığı mücadelesinde şunu gördü; Kılıçdaroğlu, Büyükşehir’le ilgili kararını 4-5 yıl önceden Tunç Soyer lehine vermişti. Aslında Batur aylarca boşa kürek çekmişti.

İşte Batur şimdi bunu yapıyor…

Kılıçdaroğlu ile birebir proje ziyaretleriyle 2024’e yatırım yapıyor.

Hedefi rotası değişmedi: Büyükşehir!

Şimdiden, 4-5 yıl önceden CHP Lideri’nin kafasına, ajandasına projelerle girmeye çalışıyor.

Başarır mı?

Bunu Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in performansı

CHP Genel Merkezi’nde 4 yıl sonra nasıl bir tablo olacağı

Ve  Konak’ta kendi performansı belirleyecek.

Batur Ankara’ya gitmişken  yerel seçim sürecinde kendisi için Genel Merkez’de mesai harcayan Deniz Yücel için de herhalde bir şeyler de söylüyordur Kılıçdaroğlu’na!

***

MUSTAFA İDUĞ’UN YÖNETİM BİÇİMİ!

Daha önceki 5 yılda (2014-2019) Büyükşehir Belediye Başkanının, Bornova Belediye Başkanını övmesini, hatta kendisinin yerine yakıştırmasını görmüştük de;

Geçtiğimiz gün Bornova’da hizmet filosuna alınan araçların tanıtım töreninde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in , Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ’u övmesi, hatta ülkeye örnek göstermesi farklı, altı çizilesi, içi dolu bir övgüydü.

Yerel seçimlerde belediye başkanı seçildikten sonra CHP örgütünde performansı en çok merak edilen başkanların başında Bornova’da İduğ geliyordu.

İduğ CHP örgütünün göbeğinden değil,

İş dünyasının göbeğinden geliyordu.

O nedenle ayrı bir gözle izlenmesi gerekiyordu.

Soyer gibi yerel yönetimde gösterdiği performans nedeniyle küçük bir ilçeden Büyükşehir’e uzanmayı başarmış bir ismin “Hepimizin iftihar edeceği bir başlangıç yaptı” övgüsünü almak İduğ’un ilk 6 ayı için en önemli referanslardan!

Peki İduğ bu övgüyü neden aldı, ülkeye Soyer tarafından neden örnek gösterildi?

Belediyecilikteki yönetim şekli, uyguladığı finans yönetimi sayesinde!

İduğ, belediyede kiralama yerine satın alma formülünü uygulayarak temizlik işleri için 2019 model 68 adet yeni aracı belediye demirbaşlarına kattı.

31 Milyon TL’ye alınan araçlar, Bornova’nın kasasından kiralamaya 10 yılda 200 milyon çıkmayacak olmasını sağladı.

İduğ hemen ardından geçtiğimiz dönemlerde hazırlanan yeni hizmet binası projesinden vazgeçerek, mevcut belediye binası yakınında yer satın aldı.

4 milyon liraya gerçekleşen satın alma ile yeni hizmet binasının tahmini maliyeti olan 200 milyon lira kasada kaldı.

6 aydır bir çok belediyeden ‘tasarruf’ hamleleri geldi ama İduğ’un satın alarak gerçekleştirdiği tasarruf gerçekten örnek!

Bunlar sadece son örnekler.

6 ayda atılan ciddi adımlar var.

İduğ belediyecilikte farklı bir finans yönetimi, farklı bir yönetim modeli sergiliyor.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik tablo, belediyenin gelirlerindeki daralmaya karşı  İduğ, iş dünyasından gelmesini belediyecilikte artıya çevirdi.

Şirket yönetmekle, kent yönetmek arasında en büyük kesişme kasadır!

İduğ’un şov kokan ‘tasarruf’ hareketleri yerine, belediyeyi şirket CEO’su gibi her türlü kaynağı etkin-verimli kullanmaya dayalı yönetme tercihi,

Toplu sözleşmelerden, proje uygulamalarına kadar Bornova Belediyesi’ne mali disiplini getirmesini sağladı.

İduğ bu modeli diğer belediyelere örnek olması adına önümüzdeki günlerde Genel Merkeze taşıyacak.

İduğ’un sorumluluğu büyük.

Çünkü;

İduğ’un performansı kendisi gibi dünyasından olan ancak siyasette belediyecilik de yapmak isteyenler için önem arz ediyor.

İduğ’un performansı onu aday gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Merkez  için önem arz ediyor.  

İduğ’un performansı Aziz Kocaoğlu’nun prensini adaylıktan edecek kadar kendisini bu yolda destekleyenler için de önem arz ediyor.

***

TUGAY’IN PARTİ İÇİ YARIŞ SINAVI

Ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay…

Tugay şu sıralar parti içi olağan kongre sürecine yönelik adımlarıyla gündemde.

Kısa süren ilçe yöneticiliğinde ilçe başkanı Uğur Yıldırım’la ‘papaz’ olan ve istifa eden Tugay, kaderin cilvesi ki 2 yıl sonra belediye başkanlığı koltuğuna oturdu.

Tugay’ın selefi Hüseyin Mutlu Akpınar ve bir dönem birlikte başkan-yönetici olarak çalıştığı Uğur Yıldırım ile onlarla yakın siyaset yapanları bırakın görmek, isimlerini duymaya bile tahammülü olmaması Karşıyaka’da süreci meraklı kılıyor.

Tugay, İzmir’deki başkanlar içinde olağan kongre sürecinde topa en erken giren isim.

Genel Merkez’in belediye başkanlarına ‘müdahale’ noktasında mesajlarına rağmen ilçe başkanı Yıldırım’a karşı olan platformun toplantısına katılmak, hazırlanan manifestoya kürsüden destek vermek Tugay’ın sürece yönelik kararlılığını ortaya koyuyor.

Belli ki Tugay süreç boyunca işin içinde olacak.

Ameliyat masasını bırakarak kendini belediyecilikte bulan Tugay’ın parti içine yönelik özellikle Karşıyaka’da ciddi teşhisleri olduğunu biliyorum.

Tugay kongre sürecinde eski mesleği doktorluğa dönecek gibi.

Teşhislerini belirleyen Tugay operasyonu nasıl yapacak işte burası önemli.

Tugay liyakatı mı destekleyecek, tabanı mı dinleyecek, ‘benim adamım olsun’ mu diyecek göreceğiz!

Kamu gücünü mü kullanacak, yoksa farklı yöntemlerle mi by-pass yapacak  göreceğiz.

İşin başında bu kadar rengini belli etmiş ve sürece müdahil olmuş bir belediye başkanının kongre sürecinin sonunda 5 maddelik manifestosunun hayata geçmesini sağlayamaması hanesine koca bir sıfır olur!

Tugay’ın en önemli sınavı parti içi yarış olacak!

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Nurettin gelmez
 7 Ocak 2020 Salı 12:08
Mesajımda iki yanlışım var. İlçe baskanlık secimi demeli idim Özür dilerim. Yaşanabilir bir ilçe yaratabilirdi.
 Nurettin gelmez
 6 Ocak 2020 Pazartesi 21:07
Özünde iyi bir insan Cemil tugay, Samimiyetim az. Karsıyaka da basarılı olma sansı vardı Sadece temiz bir karsıyaka yaratıldı ve cok sevilen bir belediye başkanı olurdu. Ne yazıkki örgüte karışması ,Cemil beyi Yıprattı. İyi niyetli bir insan ama ,rest cekmedi. Belediye başkan adaylığı için hiç karismasaydi,sevilen bir başkandi. Belediyede komite kurması acemilikti. Bence cemil tugayı ateşe atan buyuksehir Olabilir. Yazık oldu cemil tugay a,bugün başkana Övgüler düzenler , onuda elestirecek. Gelene adam ,gidene paşam
 hurnuz
 19 Kasım 2019 Salı 16:31
cemil tugay başarısız beceriksiz bir başkan.belediyecilik hiç bilmiyor.karsiyaja kayıp bir beş yıl yaşayacak.bence derhal istifa etsin
 Hasan arslan
 27 Ekim 2019 Pazar 16:51
Birol doyranlı taha beye desteğiniz önemli
 Birol DOYRANLI
 27 Ekim 2019 Pazar 11:56
Cemil Tugay Başkan''ın, her daim yanındayız. Son 5 yıl, Karşıyakalılar için yeterli hizmet verilerek taçlandırılamadığı gibi herkesle kavgalı kibir abidesi Sayın Hüseyin Mutlu Akpınar örgüt tabanıyla ve KSK taraftarıyla ters düşerek kendine büyük zarar verdi ve gönderildi. Şimdi gönderilme sırası Sayın Uğur Yıldırım''da. Karşıyakalı CHP''lilere yönelik; ''davranışlarını ve partiye hizmetini beğenmediğiniz partili kim?'' Diye bir anket yapılsa Uğur Yıldırım açık ara birinci olur. Gerek Akpınar''ın gerekse Yıldırım''ın Karşıyakalılarla dokusu uyuşmamıştır ve uyuşamaz. Karşıyakalıyı anlamak için Karşıyakalı gibi düşünmeleri gerektiğini öğrenemediler. CHP Karşıyaka örgütünde Başkan ve yönetim değişmelidir ve değiştireceğiz...
 Sami Güven
 26 Ekim 2019 Cumartesi 17:25
Abdül Batur’un chp likigi tartışılırken onu çok başarısız olduğu Narlidereden konak a almak zaten yanlış bir işti
 Doktor ivanım
 26 Ekim 2019 Cumartesi 13:08
Bir doktor daha de taha unutmayın. Dr cemil başkan böyle giderse mesleğine geri dönecek
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Gerçek İzmir