MENÜ
İzmir 17°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Başkanların 500 günü!
Sercan Avcı
YAZARLAR
8 Ekim 2020 Perşembe

Başkanların 500 günü!

İzmir’de yerel yönetimlerde bu ara moda: 500 gün!

Belediye başkanları, geride kalan görev sürelerindeki çalışmaları anlatıyor.

Geçmişte 1. yıl dönümlerinde başkanların ‘hizmet raporuna’ toplantılarla şahit olurduk. Mart sonu Nisan başı yapılan toplantılar 2019’da seçilen başkanlar tarafından bu dönem  pandemi nedeniyle ertelenirken, bu günlerde ‘500 gün’ adı altında yapılmaya başlandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, ilçe belediye başkanlarının 500 gününü bürokratlarıyla dinliyor, yol haritası oluşturmaya çalışıyor. Bu çalışma Aziz Kocaoğlu döneminde görmediğimiz bir durumdu. Soyer’in, Kocaoğlu’ndan en keskin farklarının başında ilçe belediye başkanlarıyla toplantıları ve istişareleri geliyor. Kocaoğlu’nun 3 dönemde başkanlarla yaptığı toplantı sayısına Soyer neredeyse ilk 500 günde ulaştı. Bu durum bu dönemki ilçe belediye başkanları açısından avantaj...   

Başkanların 500 günlük performansı pandemi öncesi ve pandemi dönemi diye ikiye ayırmak gerek.

Kimi başkan pandemi öncesi iyiydi, pandemi süreci onları durdurdu. Kimi başkanlar da pandemi sürecinde yaptıklarıyla öne çıktı. Kimi başkan 500 gün boyunca standart-orta performans sergilerken kötü başlayıp kötü gidenler de yok değil!

Genel anlamda en baştan şunu ifade etmemiz lazım, bu 500 günde çok fazla proje konuşmadık. Başkanların aldıkları belediyelerin borç yükü, pandemi süreci ciddi projelerin konuşulamamasına, öne çıkamamasına neden oldu gibi. Asıl performans değerlendirmesinin 500 ile bin gün arasındaki dönem yapılması daha doğru...

Bence 31 Mart 2019 yerel seçimleriyle birlikte performansları en dikkat çeken başkanlar Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Narlıdere Belediye Başkanı Ali EnginBornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ,  Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar ve Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran oldu.

Pandemi döneminde performansları, yaptıkları, projeleri, kararları ile öne çıkan başkanlar ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SoyerÇiğli Belediye Başkanı Utku GümrükçüBuca Belediye Başkanı Erhan Kılıç oldu… Ki bu durum son 3 aydaki anketlere de yansıdı!

Aliağa’nın MHP’li belediye başkanı Serkan Acar’a burada parantez açmak lazım. Medyada en az yer alan başkanlardan olan Acar’ın ilçede ciddi bir belediyecilik sergilediği aşikar. Bu durum anketlere, hatta CHP’nin elindeki anketlere de yansıyor. İkinci kez başkan seçilen Acar yaptıklarını çok anlatmayan, şovdan da kaçan bir isim. Açıkçası ne yaptığını göremediğimiz Acar, konuştuğum farklı partideki isimlere ve anketlere göre başarılı işlere imza atıyor.

En tartışmalı başkanlar geride kalan 500 gün de Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ile Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy oldu.  

Kaldı ki Arda ile Aksoy, geçtiğimiz hafta CHP’de Genel Başkan Yardımcıları tarafından görüşme odasına alınan başkanlar olarak kayıtlara geçti. 

Bu 3 başkanın performanslarından çok aldıkları kararlar, mecliste, belediye ve parti örgütü içinde yaşananlar konuşuldu ve tartışıldı.

Bu 3’lüden Arda’nın sosyal belediyecilik açısından önemli hizmetler yaptığını ancak aldığı bazı kararların belediyeciliğinin ve bu hizmetlerinin  önüne geçtiğini düşünüyorum.

Geçtiğimiz dönemki performanslarını aratan başkanlar arasında Kınık Belediye Başkanı AK Partili Sadık DoğruerTorbalı Belediye Başkanı CHP’li İsmail Uygur ile Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’i görüyorum. Kınık’ta Başkan Doğruer ikinci döneminde oldukça sessiz. Sağlıkçı olmasına rağmen Doğruer pandemi döneminde de öne çıkan işlere imza atamadı. Torbalı’da bir dönem arayla yeniden belediye başkanı olan Uygur da adeta yokları oynuyor.  Geri adım attığı ‘Oğul’ atamasıyla ciddi eleştirilen Uygur, proje ve hizmet konusunda sınıfta kalırken, alanda da pek gözükmemesi hanesine eksi yazdı. Ödemiş’te ara sonrası yeniden başkan olan Eriş’te geride kalan 500 günde geçmiş başkanlık performansını aratanlardan. Eriş, oldukça durağan 500 günü geride bıraktı, konuşulamadı, kendini konuşturtamadı.

Geride kalan 500 günde en fazla bürokratik değişime imza atan isim Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay oldu.  Belli ki Tugay’ın belediye içinde kadro arayışı sürüyor. Selefine göre şovdan uzak duran Tugay’ın en büyük hatalarından biri sosyal medyada polemiklere bizzat dahil olması. Sıkıntılı bir belediye devir alan, 500 günde proje ve hizmetle öne çıkamayan Tugay’la ilgili sağlıklı değerlendirme için biraz daha zaman vermek gerek. 

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu gibi kentin tecrübeli yerel yöneticileri ise çok öne çıkmayan ama geride de kalmayan,  standart , olması gereken, şov yapmayan,  inişli çıkışlı olmayan başladığı gibi götüren performansla yol aldı 500 günde!

500 günde bence en kötü performans Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’den geldi. Soyer sonrası ilçede hizmet kalitesi ve vizyon oldukça geriledi. 

Borç yükü ve kurumsal anlamda en sıkıntılı belediyelerden birinde göreve başlayan Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, hem mali bakımdan hem de kurumsal açıdan 500 günde epey yol kat eden başkan oldu. Kırgöz, Büyükşehir’den ilçeye hizmet almak adına girişimleriyle bir önceki başkana göre başarılı oldu.

Hasan Karabağlı 2 dönem sonrası Bayraklı’da başkan seçilen Serdar Sandal, beklenen çıkışı yapamayanlardan.  Sandal’ın 500 günde alanda esnafla, STK’larla ve vatandaşla sürekli olması, birebir teması çok güzel…  Ancak  Başkan Sandal’ın proje noktasında öne çıkamadığı 500 gün oldu. Bayraklı gibi potansiyelli, gelişen, büyüyen bir ilçede Sandal’ın kent genelinde konuşulur işlere imza atması gerek.

Geride kalan 500 günde yıpranmayı göze alarak  parti içi siyasetin içinde olmayı tercih eden başkanlar da vardı. Bunların başında Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile  Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay yer aldı. Her iki isimde ilçe ve il kongresi, kadın ve gençlik kolları kongrelerine müdahil olmaktan, listelere etki etmekten kaçınmadı.

500 günde parti örgütü/teşkilatı ile en uzak, uyumsuz ve sıkıntılı geçiren Gaziemir Belediye Başkanı Arda oldu.

500 günde Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ile en uyumsuz görüntüyü sergileyen başkanlar ise tartışmasız Kiraz ve Aliağa belediye başkanları oldu. Her iki başkan meclis toplantılarına, Soyer’in başkanlarla buluşmalarına ve ilçe ziyaretlerine katılmamayı tercih etti.

500 günde en önemli eyleme imza atan isim Go-Kart pistine karşı günlerce verdiği mücadeleyle dikkat çeken Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce oldu.

Balçova’da Fatma Çalkaya, Bergama’da Hakan Koştu, Tire'de Saih Atakan Duran, Foça’da Fatih Gürbüz,  Menderes’te Mustafa KayalarKemalpaşa’da Rıdvan Karakayalı şovdan uzak,  vatandaşla temas halinde  çok öne çıkmadan 500 günü geçiren başkanlardan.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Mahir Pekdemir
 8 Ekim 2020 Perşembe 20:55
İzmir Aziz Kocaoğlu’nu çok arayacak.Bıraktığında Büyükşehir belediyesinin kredi notu, Türkiye’nin ülke olarak ve en büyük holdinglerinin notundan çok daha üst bir seviyede idi.Çünkü her zaman kamu malına kendi malı gibi baktı.Tunç Soyer’in Seferihisara Başkan olduğunda ve bırakırken ki , gelir gider ve borç oranlarına iyi bakılsın.
 hasan
 8 Ekim 2020 Perşembe 14:54
Halil Arda farklı bir başkan.Değişim ve yeni düzen için mücadele ediyor.Heryerde belediyeye ait ucuz sosyal tesisler varken Gaziemirde yoktu mesela.Önüne birçok engel çıktı.Muhalefetle karşılaştı.Tahmin edemeyeceğiniz mücadelelere girişti. Değişim elbette sancılı olur.Faydası kesilenler rahatı bozulanların tabiki işine gelmez.
 
 8 Ekim 2020 Perşembe 13:48
Genel olarak herkes başarılı ama şehirde değişen bir şey yok.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir