MENÜ
İzmir -1°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bilinçsiz antibiyotik kullanımı tehlikelidir!
Dr. Tuncay Filiz
YAZARLAR
21 Şubat 2021 Pazar

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı tehlikelidir!

Çaya/çorbaya limon der gibi her hastalığa antibiyotik kullanılmaktadır. Bu yanlış anlayışa son vermek, bilinçli antibiyotik kullanma kültürü oluşturmak zorundayız

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı küresel bir sağlık sorunudur. Bu durum sağlığımızı tehdit eden en büyük unsurlardan biri haline gelmiştir. Çaya/çorbaya limon der gibi her hastalığa antibiyotik kullanılmaktadır. Bu yanlış anlayışa son vermek, bilinçli antibiyotik kullanma kültürü oluşturmak zorundayız.

Antibiyotiklerin yalnızca bakteriler üzerinde etkili oldukları unutulmamalıdır. Antibiyotiklerin virüslere, parazitlere hiçbir etki göstermediği her zaman vurgulanmalıdır. Bağışıklık sistemindeki çökmenin en başta gelen nedenleri dengesiz beslenme ve kötü hijyenle birlikte vücut floramızın alt üst olmasıdır. Vücut floramız bizi koruyan ve kollayan faydalı bakteriler tarafından oluşturulur. Yersiz antibiyotik kullanımı faydalı bakterilerimizi de yok ederek direncimizi düşürmektedir.

DİRENCİ KIRALIM

Bir bakteri grubunun antibiyotiği tanıyarak ona karşı direnmesine antibiyotik direnci denir. Böyle bir direnç sağlamış olan bakterilerin yaratmış olduğu enfeksiyonu hiçbir antibiyotik tedavi edemez. Tıbbın eli kolu bağlanır, tam bir çaresizlik söz konusu olur. Bilinçli antibiyotik kullanmak demek, antibiyotiği doğru tanı, doğru doz ve doğru sürede kullanmak demektir. Doğru tanıda ilk ve önemli adım kültür almaktır. Kültür, hastalığın etken mikroorganizmasını saptamak ve onu yok edecek olan en güçlü antibiyotiği seçmek demektir. Kültür antibiyogram kan, idrar, akıntı ya da hastalıklı herhangi bir dokudan yapılabilir.

TEDAVİ BİTMEDEN KULLANIMI BIRAKILMAMALI

Antibiyotik hekim reçetesi ile kullanılmalıdır. Antibiyotik tedavisi yarıda kesilmemelidir. Virüs hastalıklarında antibiyotik kullanılmamalıdır. Hastalarla doğrudan temaslardan kaçınılmalıdır. Tarımda gereksiz antibiyotik kullanımına karşı mücadele edilmelidir. Hijyene gereken özen gösterilmelidir.

ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ DEĞİLDİR

Antibiyotik virüs tedavisinde kullanılan ilaç değildir. Antibiyotik mantar tedavisinde kullanılan ilaç değildir. Antibiyotik parazit tedavisinde kullanılan ilaç değildir. Antibiyotik ateş düşürücü değildir. Antibiyotik ağrı kesici değildir. Antibiyotik öksürük kesici değildir. Antibiyotik performans sağlayıcı değildir.

ÖNCELİKLE TERCİH EDİLİR

Kültür yapılamadığı koşullarda antibiyotikler empirik olarak kullanılır. Empirik antibiyotik kullanımı hastalığa neden olan mikroorganizmaların genel olarak tanınması ve hatırlanması esasına dayanır. Empirik tercihlerde hekimin sorumluluk, ustalık ve sanatkarlığı ön plana geçer. Bu durumda ucuz, çevre dostu ve zor direnç gelişen antibiyotikler öncelikle tercih edilir. Pahalı, kolay direnç oluşturan antibiyotiklerden ise uzak durulur.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Gerçek İzmir