MENÜ
İzmir -1°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bir danışma kurulu anatomisi!
Sercan Avcı
YAZARLAR
11 Ekim 2021 Pazartesi

Bir danışma kurulu anatomisi!

CHP İzmir’de 2 yıl aradan sonra danışma kurulu toplandı.

Her zaman dikkatlerin çevrildiği bir toplantı olmuştur CHP’de il danışma mesaisi…

Geçtiğimiz yılların aksine tansiyonu düşük, parti için kişilerin tartışılmadığı, hesap sorması hemen hemen hiç olmayan bir toplantıyı geride bıraktı CHP İzmir!

Hatta genelde parti içi meselelerin masaya yatırıldığı danışma kurullarının aksine iktidarın bolca hedef alındığı, iktidar mesajlarının yüksek sesle dile getirildiği bir toplantı oldu.

Belli ki CHP İzmir, geçtiğimiz yıllardan farklı şekilde iktidara odaklanmış.

***

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir Başkanı sıfatıyla ilk kez danışma kurulu toplantısında yer aldı.

Parti içi meselelere mesafe koyan Soyer bu tavrını danışma mesaisinde de sürdürdü.

Son 10 yılın danışma kurullarında Aziz Kocaoğlu’nun mesajlarına, göndermelerine, eleştirilerine alışık olan İzmir Örgütü, Soyer’in kısa ama öz konuşmasına şahit oldu.

Sadece basına açık bölümde kısa bir konuşma yaptı Soyer…

 “Toplantının  eksiklerimizi kusurlarımızı derinleştiren değil güçlü sağlam yanlarımızı daha fazla görünür kılan sonuçlar ortaya koymasını diliyorum” temennisi zaten Soyer’in parti içi meselelere bakışının özetiydi.

Meclisteki en önemli kurmayları olan Mustafa Özuslu ve Nilay Kökkılınç da toplantıyı arka sıralardan takip etmeyi tercih etti.

****

Toplantıda en çok ‘önseçim’ mesajları ve ‘kontenjan’ konusu dile getirildi.

İl Başkanı Deniz Yücel’in finalde ‘önseçim’ mesajları yerindeydi… Yücel ‘Önseçim tabiî ki ama şimdi yeri ve zamanı değil” dedi.

‘Yüreği olan önseçime’ girer mesajı iddialı ama kendisi de biliyordur ki ufukta önseçim yok.

Parti içi olağan kongre sürecinin ertelendiği iktidar mesajlarının sürekli verildiği bir ortamda CHP Genel Merkezi’nin önseçim sandığını partililerin önüne koyması bence uzak ihtimal.

***

CHP İzmir Örgütü’de milletvekili aday listesinde ‘değişim’ beklentisi yüksek. Önseçim ihtimalinin uzak oluşu, aktörlerin değişimi ve yıpranmışlık ilk seçimde listeye yansıyacaktır. Yüzde 80 oranında bir değişiklik öngörüm var.

***

Konuşmacılardan bazılarının ‘kontenjan’ adayların ilk 3 sıraya yazılmasından şikayeti olmuş. Orta ve arka sıralara kaydırma talep etmişler ‘kontenjan’ adaylar için…

Genel Merkez İzmir’e hep ‘kontenjan’ isimler yolluyor. Bu dönem şimdiden dillendirilenler Gülizar Biçer Karaca, Veli Ağbaba, Özgür Özel, Emre Yılmaz ve Deniz Demir.

***

Danışma kuruluna katılan Tuncay Özkan’ın  konuşma yapmaması da dikkat çekti... Özkan kurultay sonrası İzmir siyasetini suya sabuna dokunmadan izlemeye, tartmaya devam ediyor belli ki!

***

Toplantıda sadece 3 kadın partilinin konuşması dikkat çekmiş. Gerçekten son yıllarda CHP İzmir’de öne çıkan kadın siyasi sayısı az. 10 yıldır Sevda Erdan Kılıç, Nazik Işık, Nilay Kökkılınç diyoruz.

Bir de son dönemde Filiz Ceritoğlu Sengel’i ekleyebiliriz.

Siyasi arenada aktör olabilecek kadın sayısını arttırmalı CHP İzmir’de!

***

Toplantı öncesi yaptığım sohbetlerde il başkanlığı konusu da gündeme geldi.

Herkes Yücel’in milletvekili adaylığı için geri sayımda olduğu konusunda hem fikir, ancak adaylık istifası sürecin nasıl gelişeceği ve kimin başkan olacağı şuan için papatya falı…

Duyduğum isimler ise Çağrı Gruşçu, Şamil Sinan An, Musa Çam, Umut Tekin, Olgun Atila ve Özcan Durmaz!

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Kâmil yurtsever
 2 Kasım 2021 Salı 19:41
Deniz yücel il başkanlığı sürecini iyi yönetmedi nasıl milletvekili olacak
 mahmet
 1 Kasım 2021 Pazartesi 14:02
Bence il başkalığına Ezgi Deniz Urunga gelmeli kadın il başkanı istiyor örgüt. Donanımlı ve kadın, il başkanlığına örnek bir aday.
 vatandaş
 11 Ekim 2021 Pazartesi 17:05
Musa Çam Örgütte en layık kişi. Ama önseçim yok. Nasıl Bir iş bu yav?
 musa baskan
 11 Ekim 2021 Pazartesi 14:32
bu örgüt eger ki gercekten birini hakedecek olsak kuşkusuzdurki bu musa cam olmalıydı.O yüzden hiç umut etmiyorum...giderler kafa kol ilişkisiyle umut tekini olgun atillayı getirirler yada şamil an sinanı
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir