MENÜ
İzmir 26°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Soyer'in 550 günü
Sercan Avcı
YAZARLAR
23 Ekim 2020 Cuma

Soyer'in 550 günü

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 31 Mart 2019’dan bugüne uzanan 550 günün hikâyesini anlattı;

İzmir’in en büyük sanat arenası AASSM’de!

Soyer’in 90 dakikaya yakın sunumu bir tiyatro sahnesinde tek kişilik gösteri tadındaydı.

Ve bu tiyatral tat için iyi hazırlandığı da belliydi.

Üniversite yıllarında yaptığı tiyatro oyunculuğundan ve yönetmen asistanlığından belli ki bir şeyler kalmış!

Tiyatro provalarında aşık olduğu eşi Neptün Soyer de kendisini kızlarıyla birlikte protokolün gerisinden izledi.

****

Söze tiyatrodan girmişken Soyer sunumda yeni yılda İzmir Şehir Tiyatrosu'nun açılacağını müjdeledi. İzmir’de Sinema Müzesi kuracaklarını de söyleyen Soyer, Opera İzmir’in inşaatının tüm hızıyla sürdüğünü de sunumuna ekledi. 

****

550 gün önemli bir süre… Bu sürenin 200 günü de pandemi…

Soyer’in sunumu 550 günde yapılanlardan çok, yapılacaklarla heyecanlandırdı, hayal ettirdi.

Soyer’in temel olarak ilk 550 günü, sunumunda anlattıkları ve vaat ettikleri sürdürülebilir ekosistemi işaret ediyor.

Vaat ettikleri de kendisine ‘zaman’ kredisi kazandırıyor.

****

2015 EXPO’su için Genel Sekreterlik yapmış Soyer’in toplantıda Botanik EXPO’nun İzmir’de yapılacağını müjdelemesi gecenin en güzel haberlerindendi.

Zaten Soyer’in selefi Aziz Kocaoğlu’na göre en önemli farklarından biri İzmir’i Dünya’ya taşıma vizyonu. Kocaoğlu döneminde kırsala önemli yatırımlar yapılmış, kent içi önemli dokunuşlar yapılmış ama İzmir kabuğunun içinde kalmıştı.

550 günlük sunumda gördük ki Soyer “Dünya kenti İzmir” hedefinde ilerliyor. 2026 Botanik EXPO’sunun yanında 2030 EXPO’su yolunda mücadele mesajı, Dünya’nın en büyük yemek gastronomi fuarı Terra Madre’yi ilk defa Anadolu’da düzenleme hakkının İzmir’e kazandırılması, Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi’nin de  2021 yılında İzmir’de düzenlenecek olması “Dünya kenti İzmir” hedefinde önemli işler. Ki başka işler de gelecek gibi duruyor.

****

Soyer satır arasında yeni fiziki projelerin ağırlıkta olmayacağı mesajlarını verirken, altyapı konusunda önceliği ise: Yeşili arttırmak!

****

Tarım ve demokrasiye ciddi zaman ayırdı. Günümüzde en çok üzerinde durulan konulardan. Bu iki konuda da önemli adımlar atılmış. Ancak ülkenin bir numaralı gündemi ekonomi kısmına hiç girilmedi. Ekonomik anlamda belediyenin geldiği durum hakkında bilgi sahibi değiliz. Binlerce CV başvurusu var belediyeye… İşsizliğe karşı yerel yönetici olarak bence söyleyecekleri, hatta girişimleri olmalıydı.

****

Soyer ulaşımda önemli tarihler verdi. Narlıdere Metrosu’nun yüzde 65’inin tamamlandığını, Buca Metrosu’nda yılbaşında ihaleye çıkılacağını, Çiğli Tramvayı’nın ise 2023’te hizmete gireceğini söyledi.

Araç filosu da ciddi oranda yenilenmiş.

Ulaşımda daha önce başlatılan iyi işler hızlı ve büyüyerek ilerliyor.

Ulaşım demişken 90 dakikaya yönelik yeni düzenleme ulaşım konusunda en sıkıntılı süreç oldu 550 gün içinde.

***

Soyer, selefi Kocaoğlu gibi ‘Körfez’de yüzme’ iddiasını yüksek sesle dilendiriyor. Sunumunda da “Konak’tan Karşıyaka’ya yüzeceğiz. Sözümün arkasındayım” dedi.  Ancak şunu söyleyelim  İzmirlilerden de bu konuda yardım istedi. Soyer, belediye olarak yağmur ve pis suyun ayrıştırmasına yönelik çalışmalar yapacaklarını söylese de “Doğanın kendini yenilemesi mümkün, bize düşen görevler var” diyerek asıl mesajı İzmirlilere verdi.

****

Adaylık sürecinde sıkça verdiği 'arka sıradakiler’ mesajı sunumda da Acil Çözüm ekipleri ve Masal Evleri projeleriyle öne çıktı. İki projede yerinde ve değerli... Kanımca Soyer'in bu önemli 'arka sıradakiler' vurgusunu güçlendirmek için daha fazla proje üretmesi gerek...

****

Soyer, sunumunun başlarında seçildiğinde en düşük oy aldığı köye gittiğinde tanınmadığını hatırlattı. Aslında Soyer 550 günde tanınırlığını da arttırdı. Aday gösterildiğide tanınırlık yönünde ciddi eksikliği vardı... Seferihisar’da başarılı işlere imza atsa da özellikle kırsalda tanınma sıkıntısı vardı. 550 günde kırsal ziyaretlerine ağırlık verdiğini gördük. Bu yönde eksiklik büyük oranda kapatıldı.

****

Soyer, İzmir’e özgü olan ve tüm dünyaya pazarlanacak İzmir Mozerellası'nı da sahnede tattı. Mozerella Selçuk’ta manda yetiştiriciliğini canlandırmak için kadın üreticilere hibe edilen mandaların sütünden yapılmış. Soyer böylece üretim ve üretileni dünyaya satacakları mesajını da örneğiyle verdi.

****

Soyer’in bu 550 günde en başarılı olduğu dönem bence son 8 ay... Yani pandemi dönemi... Bu süreçte Büyükşehir olarak ‘kriz belediyeciliği’nde iyi bir sınav verildi. Bu sunuma da örneklerle yansıdı.

****

Sunumunda doğa vurgusunu sıklıkla yapan Soyer, Yaşayan Parklar adı verilen çok özel 35 parkın kentin çeperlerine kazandırılacağını söyledi.

****

Soyer’in sunumunda HİM’i önemsediğini gördüm. Zaten Soyer, ilçe belediye başkanlarından da HİM’le koordinasyon içinde çalışılmasını talep etmişti.

****

Soyer’in sunumun finalindeki “Biz aslında birlikte İzmiriz. Barış içinde bir arada yaşamanın yollarını hep birlikte bulacağız, ya bir yol bulacağız ya da bir yol yapacağız. Göreceksiniz yapacağız, çünkü bu bizim ortak kaderimiz” mesajı uzun süre alkışlandı.

****

Soyer, tek kişilik gösteri tadında sunumunun sonunda bürokratları sahneye çıkartması, alkışlatması değerliydi. "Bu iş tek kişiyle olmuyor" mesajını verdi.

****

Sunum dışında Soyer’in 550 günde yaptığı önemli çalışmalardan biri belediye başkanlarıyla sıkça bir araya gelmesi. Kocaoğlu’nun 15 yılda toplanma sayısına Soyer 550 günde ulaştı. İlçelerin sorunlarının tespiti, çözüm için koordinasyon adına bu toplantılar değerli.

****

Sunum dışında 550 günde Soyer’in muhalefet cephesine de çokça malzeme verdiğini düşünüyorum. Soyer’in İzmir’de parti içinde savunma mekanizması istediği seviyede olmadığı için muhalefetin yıpratma dozajı sürekli artıyor.

****

Dediğim gibi Soyer’in sunumu 550 günde yapılanlardan çok, yapılacaklarla heyecanlandırdı, hayal ettirdi. İkinci 550 gün Soyer için gerçek bir sınav olacak. “Başka bir İzmir mümkün mü?” ikinci 550 günde göreceğiz ama ilk 550 gün bu yolda umut verdi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Kskli
 23 Kasım 2020 Pazartesi 15:56
Dagimiz taşımız gecekondu bakin deprem izmirin kalbur üstü semtlerini vurdu sonuç facia. Mimarlar odasi derki kentin % 55 eski kaçak gecekondu. Belediyenin hizmetlerini görebilmek için önce hayatta kalmaliyiz değil mi?
 Kendimizi kandırmayalım
 25 Ekim 2020 Pazar 12:00
Yapılacak olanlarla mı İzmir dünya şehri olacak? Buna kendiniz inanıyor musunuz? Kocaoğlu döneminde şehir kabuğuna nasıl çekilmişti? Fuar İzmir, Expo adaylıkları kimin döneminde yapılmıştı? Boş söylemlerle dünya şehri olunmaz, yaptıkların ile olur.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir