MENÜ
İzmir 26°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Başkanların 2 yılı!
Sercan Avcı
YAZARLAR
7 Nisan 2021 Çarşamba

Başkanların 2 yılı!

Dün sosyal medyada dolaşırken Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ’un paylaşımı dikkatimi çekti. İduğ , Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i belediyede ağırladığı ve birlikte pasta kestikleri fotoğrafları paylaştı.

Yaklaşık 1 yıl önce İduğ ve Soyer’in arasına kara kedi girdiği konuşulmaya başlamıştı. Süreçte İduğ’la yol ayıranlar ile ilçede İduğ’u istemeyen bazı siyasilerin Bornova Belediye Başkanını, Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’e ‘rakip’ olarak lanse ettikleri konuşuluyordu. Süreçte ikili arasında 'davet' krizleri yaşandığı iddia edilmiş,  hatta ‘araları düzelmez’ yorumlarına şahit olmuştum.

Yakın zamanda bir araya gelip bu konuları konuştuklarını duyduğum ikilinin son fotoğraflarını görünce aradaki soğukluğun, bir başka deyişle arka perdede yaşanan ve kamuoyuna fazlaca yansıtılmayan krizin baya bir geride bırakıldığı gözüküyor.  

ESKİ BAŞKANLARLA İLGİLİ SİYASİ İDDİALAR

Bir süredir eski belediye başkanlarıyla ilgili siyasi iddialar var.

Bornova eski Belediye Başkanı Olgun Atila’nın Deniz Yücel sonrası il başkan adaylığı için adı geçiyor. Büyükşehir eski Başkanı Aziz Kocaoğlu’na yakın bazı eski siyasilerin Atila ile ilgili böyle bir niyetleri olduğu ve buna zemin hazırladıkları uzun süredir kulaktan kulağa fısıldanıyor.

Bir süredir sosyal medya paylaşımları, halefi Cemil Tugay’la polemiği ve yakın zamanda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyareti sonrası Karşıyaka eski Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da yeniden gündeme geldi.  Akpınar’a yakın isimler ‘milletvekilliği için mesai harcayacak’ diyor.

Menemen’de 20 yıl belediye başkanlığı sonrası aday gösterilmeyen ve süreçte CHP’den ihraç edilen Tahir Şahin’le ilgili de iddialar gündemde. Şahin’in CHP’ye geri döneceği, Muharrem İnce’nin partisine geçeceği ve yakın dostu Mustafa Sarıgül’le birlikte yol yürüyeceği gündemdeki iddialar.

Menderes eski Belediye Başkanı AK Partili Bülent Soylu için de önümüzdeki seçim yeniden aday olmak için şimdiden çalışmaya başladığı söyleniyor.

Yakın zamanda bir belediye başkanı ile sohbet ederken, “Aziz Kocaoğlu’nun gönlünde vekillik yatıyor” demişti. Bunu da buraya not olarak bırakalım.

BAŞKANLARIN 2 YILI

Nisan ayıyla birlikte belediye başkanları koltukta 2 yılı geride bıraktı.

İlk 6 ay ‘hayırlısı olsun’ ziyaretleri ve aldıkları belediyenin Z raporunu çıkartmakla meşgul olan başkanlar tam koltuğa ısınmışken dünyada pandemi başladı.

Görevdeki 2. yılları tamamen pandemi de geçti.

Pandemi kentte belediyecilikte 22 yılını geride bırakan Abdül Batur için de ilkti, ilk dönemini yaşayan başkanlar için de!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer önderliğinde kriz belediyeciliğinin kentteki tüm başkanlar adına iyi yönetildiğini, pandemi ve doğal afetlerde mağduriyetlerin minumuma indirilmesi adına seferber olunduğunu söyleyebiliriz. 

İlk 6 ayı ve pandemi dönemini göz önüne aldığımızda başkanların 2 yılını başarı/başarısız olarak değerlendirmek, vaatlerin ne kadarının yapılıp yapılmadığını sorgulamak  haksızlık ve acımasızlık olur.

Belediye başkanlarını en iyi değerlendirecek o ilçedeki vatandaşlardır.  En sağlıklı değerlendirme de 1,5 yıl sonra yani koltukta üç buçuk yılı geride bıraktıklarında yapılacaktır.

2 yıla baktığımızda başkanlar adına farklı farklı detaylar öne çıktı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 2 yılını ayrı bir yazıda değerlendireceğimi belirterek ilçelere dönelim.  

Ekonomik anlamda başarı hikayesi bence Dikili’de Adil Kırgöz ve Bornova’da Mustafa İduğ’dan geldi.

Dikili’de de Kırgöz krizli aldığı  belediyi hem mali hem de kurumsal anlamda epey bir düzlüğe çıkartmış durumda. Kırgöz, aynı zamanda ilçesine Büyükşehir’den en çok destek getirten başkan konumunda.

Bornova’da İduğ’un başkanlıkta ortaya koyduğu ekonomik yönetim modeli değerli. Borçsuz yol alan İduğ, tasarrufu ön planda tutan, şeffaf ve rekabetçi model uyguluyor.

Narlıdere’de Ali Engin, 20 yıl ilçede başkanlık yapan Abdül Batur’u aratmayan performans sergiledi. Sürekli sahada oluşu, ilçeyi denizle buluşturma ve sosyal vakit geçirecek alanları arttırma anlamında adımları değerliydi. Belediyenin ilk kreşini de açmak kendisine nasip oldu. Aynı zamanda CHP İl Eski Başkanı olan Engin,  parti içi yarışlarda da öne çıkmadan aktif rol üstlendi.

Belediye başkanları arasında siyasi figür olarak öne çıkan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü oldu. CHP-İYİ Parti ittifakının çatırdadığı iddia edildiği bir dönemde  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ilçeye getirip abisinin ismini bir parka vermek bu 2 yılın akıllarda kalan en önemli başkan hamlesiydi. AK Parti’nin geride kalan 2 yılda övdüğü tek belediye başkanı oldu. Gümrükçü, CHP’de parti içi seçim süreçlerinde farklı ilçelerden partililerin gelip fikir alıp, hareket etmek istediği bir isim haline geldi. Tahir Şahin ve Hasan Karabağ’dan boşalan ‘siyasi figür ilçe belediye başkanı’ boşluğunu Gümrükçü doldurdu. 

İlçesi adına iyi işler yapmaya çalışsalar da parti içi krizlerle daha fazla gündeme gelen başkanlar Bayraklı’da Serdar Sandal, Gaziemir’de Halil Arda oldu. Bu iki ilçede ilçe örgütü ile sorunlar Genel Merkez’e kadar taşındı. Bu krizler her iki başkanın da ilçeye yapmak istediklerinin, projelerinin önüne geçiyor.

2 yıllık sürede en çok bürokrat,müdür değiştiren başkanlar ise Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ile Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal oldu.

1999’dan bu yana belediye başkanlığı yapan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur (20 yıl Narlıdere) kentin en uzun süredir görev yapan belediye başkanı.  Batur için altı çizilmesi gereken durum ilk dönem belediye başkanlığı yapıyormuş heyecanında olması. Genel Merkez tarafından ‘kentsel dönüşüm’ göreviyle Konak adaylığı teslim edilen Batur, ilk 2 yıl bu doğrultuda attığı adımlarla da hanesine artı yazdırdı.  

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, ilk yılı durgun geçse de pandemi sürecinin en öne çıkan başkanı oldu. Kılıç’ın pandemideki performansını geride kalan 3 yıla yayması gerek.

2 yılda proje, siyasi ya da ekonomik anlamda hiçbir başarı hikayesi yazamayan, kendisini konuşturamayan  başkanlar da vardı. Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur ve Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, ilk 2 yılı bence  en  pasif geçiren başkanlardı.

İlk 2 yıl Büyükşehir’le en çok karşı karşıya gelen başkan Kiraz Belediye Başkanı AK Partili Saliha Özçınar oldu.

AK Parti ile en çok polemik yaşayan CHP’li Başkan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu oldu. Selvitopu, TOKİ ve üniversite konularında AK Parti ile sıkça karşı karşıya geldi. Selvitopu, ilçe başkanıyla en uzak görüntü çizen başkan da oldu. Hem Selvitopu hem ilçe başkanı Mehmet Türkbay Genel Merkez ziyaretlerini hep ayrı ayrı yapmayı tercih etti.

Kadın başkanlar arasında en öne çıkan isim  Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel oldu. Tarım projeleri, ‘Efes Selçuk’ hamlesi, ilk yıl kültür faaliyetleri,  karşı olduğu konularda duruş sergileme Sengel’i geride kalan 2 yılda metropolde de konuşulan bir başkan yaptı.

Hani derler ya iyi başlarsan iyi gidersin…. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran hızlı ve iyi başladığı belediyecilikte kendine has bir yönetim tarzı ile bunu sürdürüyor. Hizmet heyecanı ve yaydığı olumlu sinerji ile İzmir’in gözbebeği Çeşme’ye daha da ivme kazandırdı.

AK Parti’de Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ve Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, ilçelerine yatırım almak adına Ankara’yı epey bir arşınladılar. Her iki başkanın da heyecanı ve gayreti değerliydi 2 yılda.

Geride kalan 2 yılın akıllarda kalan en önemli başkan duruşu Güzelbahçe’de Mustafa İnce’nin Go-Kart pisti direnişiydi. İnce mücadelesinde sonuç alırken süreci baştan sona iyi götürdü.   

Geçmişte yaptıkları başkanlığa dönem arası verip dönen başkanlardan Ödemiş’te Mehmet Eriş ve Kemalpaşa’da Rıdvan Karakayalı geçmiş dönemin üstüne koyan performanstalar.

Partisinin genel merkezine en çok gidip yaptığı çalışmaları anlatan başkan tartışmasız Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz oldu. Gürbüz Başkent'te bakanlıklıklarda ilçesindeki önemli projelerin hayata geçmesi için yoğun bir mesai harcarken, neredeyse her ay bir kere de CHP Genel Merkezi’ni ziyaret etti.  

Aliağa’da MHP’li Serkan Acar, Tire’de İYİ Partili Salih Atakan Duran partilerinin kentteki tek belediye başkanları olmalarına rağmen yaptıkları çalışmaları kent geneline anlatmayı tercih etmemeleri dikkat çekici. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Vatandaş
 24 Nisan 2021 Cumartesi 23:27
Sayın Avcı izmir belediye sosyal medyada olan başarılı görünümleri alanda hiç yok tarım ziraat gibi söylemleri bir hayli çok ama ne ürün ne de mahsülü hiç bir şey yok hepsi atama ile geldi halkın adayı değil bunlar genel merkezin torpilli adamları bu başkanlar genel merkez sorumludur halk hizmet olmuş mu olmamış önemli değil önemli olan genel merkez memnun olsun yeterki koltukları korunsun nasıl olsa onlar atanacak üye ve bu partiye gönülden bağlı olanlar partiden yok sayıldığı gibi dışlanıyor sosyal medya showlardan ibarettir icraatları yoktur bilgilerinize sunarım...
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gerçek İzmir