MENÜ
İzmir 16°
Gerçek İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Vertigoyu önlemek mümkündür
Dr. Tuncay Filiz
YAZARLAR
28 Şubat 2021 Pazar

Vertigoyu önlemek mümkündür

“Başın öne eğilmesin”
“Görecek günler var daha” Sabahattin Ali’yi saygıyla andığımız bugünlerde  başımızı döndüren vertigoya da boyun eğmeyeceğiz.
Vertigo, baş dönmesi demektir. Baş dönmesi kendisini değişik şiddetlerde gösterir. En hafif haliyle sersemlik ya da dengesizlik hissi, en şiddetli haliyle de yerinden kalkamayacak derecede sallanmak olarak dile getirilir. 
Vertigo, her yaş ve cinste görülür. Kadınlarda daha fazla görülmektedir. Kronik hastalıklar nedeniyle sürekli ilaç kullananlarda daha sık görülmektedir.
Vertigoya yol açan başlıca nedenler; iç kulak hastalıkları, vestibüler nörit, beyincik hastalıkları, migren, vertebrobaziler yetmezlik, multipl skleroz, denge sinirini yakalayan tümörler, kafa travmaları, muhtelif alerjiler, yaşlılık, boyun omurlarında kireçlenmeler, boyun fıtıkları, depresyon benzeri psikiyatrik durumlar, B12 ve diğer vitamin eksiklikleri, aşırı alkol tüketimi, anemi, bazı ilaçlardır. 
En sık görülen vertigo tipi Benign Paroksismal Pozisyoner Vertigo olarak bilinir.
İyi seyirli, şiddeti pozisyona göre artan ya da azalan ve periyodik olarak ortaya çıkan vertigo anlamına gelir. Asıl sebep iç kulağa ait kristallerin yerinden oynamasıdır. Kısaca BPPV olarak tanımlanır. BPPV, iç kulağın labirent sistemine ait fizyolojik bozukluklardan kaynaklanır. Bu nedenle Kulak Burun Boğaz Uzmanı tarafından takip ve tedavi edilmesi gerekir. 
Vertigoda en sık dile getirilen yakınma baş dönmesidir. Kişi, kendinden ziyade çevredeki eşyaların kendi etrafında döndüğünden söz eder. Baş dönmesine sıklıkla eşlik eden diğer bulgular bulantı, kusma, terleme, kulak çınlaması, işitme kaybı, görme bozukluklarıdır.

Vertigo testi nasıl yapılır?
Bu testi yaparken kişi, aktif vertigo krizi içinde olmamalıdır. Kişi doktoru nezaretinde kendi etrafında 2- 3 dakika kadar döner ve durur. O anda gösterdiği tepkiler doktoru tarafından gözlenir. Eğer çevresindeki nesneler kendi etrafında dönmeye başlamış ise tanı vertigodur. Ayni test hasta ayakta iken öne doğru eğilerek kafası ile birkaç dakika daire çizmekle de yapılabilir. Dönmenin yanı sıra dile getirilen fenalık hisleri de vertigo lehine kaydedilir.

Teşhis
Öncelikle Vertigo Testi ile gerçek ya da yalancı vertigo arasında ayrım yapılır. Enfeksiyon hastalıkları, kireçlenme, romatizma, anemi, vitamin ve mineral eksiklikleri, ilaç reaksiyonları dışlanır. Gerekirse KBB ve Nöroloji konsültasyonları istenir.

Tedavi
Pozisyoner vertigonunun ilk tedavi seçeneği manevra tedavisidir. Bu manevra, kristalleri (kanalitleri) girdikleri kanaldan çıkartmayı hedefler. Kanalit Repozisyon Manevrası olarak adlandırılan bu girişim, KBB uzmanı tarafından tspılır. Diğer vertigolar ise nedenlerine göre tedavi edilir.

Hangi ilaçlar vertigoya neden olur?
Antihipertansif ilaçlar
Diüretikler
Romatizma ilaçları
Bazı antibiyotikler

Ne yapmalıyız?
Sigara içmeyin
Tuzu azaltın
Kahve tüketimini azaltın
Alkolden uzak durun

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Gerçek İzmir